A A A
drukuj

Asesor lub aplikant może zastąpić komornika?

Data publikacji: 2015.12.29 godz. 15:10

Opracowanie własne
OCENA
3.3/5

Komornicy często korzystają z pomocy swoich aplikantów oraz asesorów. Takie osoby zwykle pomagają komornikowi w egzekucji mniejszych długów. Warto wiedzieć, że asesor i aplikant nie ma takich samych uprawnień jak komornik.

Fot: Asesor lub aplikant może zastąpić komornika?

Ze wzgldu na dużą liczbę prowadzonych postępowań, wiele kancelarii komorniczych przypomina dość duże i dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa. Komornicy zwykle korzystają z pomocy swoich asesorów oraz aplikantów. Osoby przygotowujące się do objęcia posady komornika, często egzekwują długi o mniejszej wartości (np. niespłacone „chwilówki”). Praca asesora lub aplikanta komorniczego musi odbywać się z poszanowaniem przepisów. Mówią one, że osoba działająca z polecenia komornika, samodzielnie nie może wykonywać wszystkich czynności. Trzeba jednak podkreślić, że pomimo ograniczonych kompetencji, aplikant lub asesor ponosi odpowiedzialność za swoje działania.

Praca aplikanta i asesora przygotowuje do funkcji komornika sądowego

Na wstępie warto wyjaśnić, że osoby posiadające tytuł aplikanta komorniczego lub asesora, w dłuższej perspektywie przygotowują się do objęcia posady komornika. Przyszły komornik po ukończeniu studiów prawniczych, najpierw musi zdać tzw. egzamin konkursowy. Pozytywny wynik wspomnianego egzaminu, otwiera drogę na odpłatną aplikację komorniczą. W trakcie kolejnych dwóch lat, aplikant zapoznaje się z charakterem pracy komornika, uczestniczy w obowiązkowych zajęciach i zalicza wymagane sprawdziany oraz kolokwia. Aplikację komorniczą kończy obowiązkowy egzamin. Jeśli aplikant pozytywnie przejdzie tę próbę, to zostanie mu nadany tytuł asesora. Po dwuletniej pracy w charakterze asesora, ukończeniu 26 lat i spełnieniu dodatkowych wymogów, Minister Sprawiedliwości może powołać daną osobę na stanowisko komornika. Taka nominacja zależy od lokalnego zapotrzebowania na usługi komornicze.

Asesor i aplikant egzekwuje długi o wartości mniejszej niż 330 000 zł…

Aplikant po roku współpracy z komornikiem może zostać upoważniony do samodzielnego wykonywania tych czynności komorniczych, które zgodnie z przepisami są dozwolone dla asesora. Takie upoważnienie od komornika powinno mieć formę pisemną. Przed przystąpieniem do czynności komorniczych (np. zajęcia mienia), aplikant na żądanie dłużnika musi okazać swoje pisemne upoważnienie. Warto również dodać, że aplikant powinien posiadać odpowiedni identyfikator z imieniem, nazwiskiem, zdjęciem, pełnioną funkcją oraz oznaczeniem sądu rejonowego. W trakcie swoich czynności, aplikant wprawdzie posługuje się pieczęcią komornika, ale każdorazowo musi złożyć swój czytelny podpis i dopisać, że działa w zastępstwie. Takie same zasady związane z identyfikatorem i pieczęcią, dotyczą również asesorów.

Ze względu na nieprecyzyjne określenie uprawnień aplikantów komorniczych, dość często pojawiają się wątpliwości prawne. Jedną z nich niedawno rozstrzygnął Sąd Najwyższy (patrz uchwała SN z 6 czerwca 2014 roku, sygnatura: III CZP 26/14). Zgodnie ze wspomnianą uchwałą, aplikant nie może wydać postanowienia o zakończeniu egzekucji oraz ustaleniu jej kosztów.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »