A A A
drukuj

Czy firma może negocjować opłaty bankowe?

Data publikacji: 2015.08.14 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4.5/5

Prowadząc konto bankowe na potrzeby własnej działalności gospodarczej, albo zaciągając kredyt lub linię kredytową dla firmy, przedsiębiorca zmuszony jest do ponoszenia pewnych opłat na rzecz banku. Czy można negocjować ich wysokość i w jakich przypadkach negocjacje okazują się być skuteczne?

Fot: tani kredyt dla firm

Jakie opaty dla konta bankowego?

Pomimo braku jednoznacznego, prawnego obowiązku posiadania konta bankowego dla firmy, większość przedsiębiorców korzysta z oferty depozytowej banków. Warto zmienić rachunek lub negocjować z bankiem niższe opłaty dotyczące jego prowadzenia i wykonywania przelewów bankowych. Normą w ofertach dla firm są:

  • bezpłatne przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego
  • bezpłatne wydanie karty debetowej do rachunku firmowego
  • bezpłatny dostęp do konta za pośrednictwem elektronicznego systemu banku przez internet

Najczęściej klienci nie płacą za otwarcie rachunku firmowego, ale już za jego prowadzenie co miesiąc muszą uiszczać stosowna opłatę. Prowadzenie konta może być bezpłatne po spełnieniu określonych warunków dotyczących minimalnej kwoty transakcji bezgotówkowych miesięcznie lub liczby transakcji wykonanych kartą wydaną do rachunku.

W takim rozumieniu, bezpłatne konto firmowe oferuje przedsiębiorcom m.in. mBank czy PKO BP.

Firmy mają możliwość negocjowania opłat bankowych, zarówno w ofercie depozytowej, jak i kredytowej. W wielu bankach jest to możliwe przy pozytywnej, długiej współpracy finansowej. Sprawdź specjalne warunki oferty 

W niektórych instytucjach klient firmowy jest traktowany w sposób indywidualny i ma możliwość negocjowania warunków obsługi i wysokości opłat oraz prowizji naliczanych przez bank. W praktyce przedmiotem negocjacji są najczęściej opłaty pobierane przez Deutsche Bank za przelewy bankowe czy wpłaty i wypłaty gotówkowe. Bank proponuje możliwość zawieszenia opłat na kilka miesięcy, co pozwala na wypracowanie pewnych oszczędności w krótkim okresie czasu i na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Firma może negocjować z bankiem również wysokość opłat związanych z kredytowaniem - bieżącym i inwestycyjnym, długoterminowym. Chodzi tu przede wszystkim o prowizję za przystąpienie przedsiębiorcy do kredytu oraz o marżę bankową, stanowiącą element składowy oprocentowania zobowiązania kredytowego. Banki przychylają się do oczekiwań przedsiębiorców w kwestii obniżania opłat związanych z kredytowaniem, jeśli firma ma dobrą historię kredytowania w BIK, nie jest uwzględniona w licznych bazach dłużników i ma możliwość solidnego zabezpieczenia spłaty kredytu.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »