A A A
drukuj

Czy ratę kredytu można negocjować?

Data publikacji: 2015.03.25 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4.5/5

Rata kredytu to podstawowy parametr, na podstawie którego kredytobiorca podejmuje decyzję o wyborze konkretnego kredytu. Mało kto jednak wie, które elementy składające się na koszt kredytu, można negocjować.

Fot: negocjowanie raty kredytu

Oprocentowanie, prowizja za udzielenie, opłata za wcześniejszą spłatę. Między innymi one wpływają na to, jak duże koszty kredytu ponosimy.

Najistotniejszym parametrem jest ...marża

Mówiąc wprost, jest to zysk banku, który decyduje o wysokości miesięcznej raty. Niska marża dotyczy kredytów mieszkaniowych. Nieco wyższe są dla kredytów konsolidacyjnych i pożyczek hipotecznych. By wynegocjować naprawdę niską marżę, warto mieć dość duże oszczędności, które posłużą za wkład własny, duże dochody i aktywnie korzystać z wielu produktów oferowanych przez bank.

Trzeba pamiętać, że wyjściowe oprocentowanie np. kredytu hipotecznego zaproponowane przez bank jest przewidziane dla standardowego klienta. Taki natomiast, jak pokazuje rzeczywistość, nie istnieje. Można więc je negocjować.

Często gra jest warta świeczki

Negocjacje są tym łatwiejsze, im wyższa jest kwota kredytu. Indywidualne warunku łatwiej otrzymać starając się o kredyt hipoteczny niż o pożyczkę gotówkową. W takim bowiem przypadku oferta jest raczej stała i negocjacje będą trudne.

Na wysokość raty może mieć wpływ zdolność kredytowa. Wnioskując o kredyt hipoteczny, warto sprawdzić w kilku bankach jak jest ona liczona. Różnice sięgają kilku procent. Po otrzymaniu oficjalnej oferty kredytowej, warto pójść z nią do konkurencji i zapytać o lepsze warunki. Łatwiej też negocjować z doradcą niż bezpośrednio z przedstawicielem banku.

Wysokość raty można też skutecznie obniżyć, wydłużając okres kredytowania.

Negocjacji warunków warto też spróbować już w trakcie trwania umowy kredytowej. Każdy kto regularnie i terminowo spłaca swój obecny kredyt, ma podstawy do renegocjacji warunków umowy kredytowej. Wszystko dlatego, że banki cenią rzetelnych klientów. Warto jednak pamiętać, że nie zaproponują nam lepszych warunków z własnej woli. Warto więc co jakiś czas poprosić o nowe warunki. A jakie? Zwykle pozostanie nam próba obniżenia marży bankowej.

Do banku warto zwrócić się gdy poprawiła się znacznie sytuacja materialna klienta, a także gdy wartość nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu, znacznie wzrosła. Bank będzie jednak musiał w takim przypadku zweryfikować stan prawny techniczny nieruchomości. Istotne jest to, że bank nie musi się godzić na naszą propozycję, nawet jeśli wartość nieruchomości stanowi znacznie lepsze zabezpieczenie kredytu niż wcześniej.

Przewalutowanie kredytu złotówkowego czy jego refinansowanie z jednoczesną zmianą waluty? Dowiedz się, jak to działa »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »