A A A
drukuj

Gwarancja w bankach to nie blef!

Data publikacji: 2014.07.31 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3.9/5

Jeszcze całkiem niedawno, nikt nie wyobrażał sobie, że oszczędności zgromadzone na rachunkach SKOK „Wspólnota” mogą być zagrożone. Życie jednak pokazuje, że pewne są w nim tylko: śmierć i podatki. Okazuje się też, że do tych dwóch stałych można dodać jeszcze jedną, a mianowicie gwarancję wypłaty środków, zgromadzonych na rachunkach instytucji objętych gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Fot: BFG

"summary">Zarabiaj na lokacie z gwarancją!
Pewne 5,00 % w skali roku 

Przypadek SKOK-u „Wspólnota” pokazuje, jak łatwo można zostać pozbawionym środków, które gromadzone są latami. Mimo, że system bankowy jest jednym z najbardziej stabilnych w Europie, SKOK-i nie są instytucjami bankowymi i jeszcze nie tak dawno, nie były objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zmieniło się to w roku 2013, i jak pokazuje czas była to dobra decyzja. Nikt jednak nie spodziewał się, że pomoc tej instytucji będzie tak szybko potrzebna. Od ostatniej interwencji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) minęło już ponad 14 lat, kiedy to wypłacał środki klientom upadłego w 2000r. Banku Staropolskiego.


Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która powstała na mocy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z dnia 14 grudnia 1994 r. Gwarantuje ona depozyty polskich banków, oraz realizuje działalność pomocową w stosunku do instytucji bankowych zagrożonych upadłością.

Główne zadania BFG to:

  • gwarantowanie środków pieniężnych zgromadzonych w bankach objętych obowiązkowym systemem gwarantowania do wysokości 100 tys. euro, oraz ich wypłata w ciągu 20 dni roboczych. W przypadku środków zgromadzonych na rachunkach wspólnych (np. współmałżonkowie), limit gwarancji 100 tys. euro dotyczy każdego ze współposiadaczy rachunku. Dla kwoty powyżej tego limitu, nadwyżka jest możliwa do odzyskania z masy upadłościowej
  • udzielanie pomocy finansowej bankom, które znalazły się w obliczu utraty wypłacalności, a także wspieranie procesów konsolidacji sektora bankowego
  • gromadzenie, oraz analizowanie informacji o bankach objętych systemem gwarancji

Źródłem finansowania BFG są banki, które wnoszą roczne opłaty w zamian za bezpieczeństwo lokowanych depozytów.

Jak to działa?

Żeby zobaczyć jak funkcjonuje system gwarantowania zgromadzonych środków w BFG, można odnieść się do upadłości SKOK „Wspólnota”.

Dnia 18 lipca 2014r. decyzją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), została zawieszona działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Wspólnota”. KNF wystąpiła także z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Gdańsku o ogłoszenie upadłości Kasy.

W związku z zawieszeniem działalności SKOK „Wspólnota”, BFG rozpoczął działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wypłat środków gwarantowanych deponentom upadłej Kasy. Środki gwarantowane wypłacane będą w złotych, bez względu na walutę w jakiej nominowane były depozyty, do równowartości w złotych 100 tys. euro, tj. 414.790,00 złotych (do obliczenia równowartości euro w złotych przyjęty został średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia zawieszenia działalności Kasy, tj. z dnia 18 lipca 2014 r.).

Dnia 24 lipca 2014 r. Zarząd BFG podjął uchwałę (będzie podana do wiadomości publicznej w drodze ogłoszenia w dzienniku o charakterze ogólnopolskim) w sprawie realizacji wypłat środków gwarantowanych deponentom SKOK „Wspólnota”. Wypłaty środków będą dokonywane za pośrednictwem oddziałów (z wyłączeniem agencji) PKO Banku Polskiego w dniach od 28 lipca do 19 września 2014 bieżącego roku. Po tym terminie wypłaty będą dokonywane bezpośrednio przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w terminie 5 lat od dnia zawieszenia działalności Kasy.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która chroni szeroko pojęte interesy konsumentów rynku bankowego. Przypadek upadłości SKOK „Wspólnota” pokazuje i zmusza do myślenia, czy warto powierzyć swoje oszczędności instytucji objętej systemem gwarantowania zgromadzonych depozytów? Analizując dane z ostatnich dni, odpowiedź wydaje się oczywista, bo jak pokazuje przypadek SKOK „Wspólnota”, ten mechanizm sprawnie funkcjonuje i sprawdza się w momentach, kiedy jest najbardziej potrzebny.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »