A A A
drukuj

Jak przebiega licytacja komornicza nieruchomości?

Data publikacji: 2016.03.09 godz. 10:53
OCENA
3.6/5

Po przysądzeniu własności lokalu lub domu dłużnik musi się wyprowadzić
Oszacowanie wartości nieruchomości, pozwala na jej sprzedaż przez komornika. W przypadku nieruchomości, sprzedaż zawsze przebiega w drodze publicznej licytacji. Dla niezabudowanych gruntów oraz gruntów z niewykończonymi budynkami przewidziano jednak uproszczony tryb licytacji (patrz art. 10131 - 10136 KPC).

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Licytacja publiczna powinna odbyć się nie wcześniej niż 2 tygodnie po uprawomocnieniu się opisu oraz oszacowania nieruchomości lub wyroku będącego podstawą do wszczęcia egzekucji (decyduje data późniejszego uprawomocnienia). Komornik przynajmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem licytacji powinien opublikować stosowne obwieszczenie:

  • w budynku sądowym
  • w budynku urzędu gminy
  • na łamach dziennika poczytnego w danej miejscowości
  • na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej

Obwieszczenie otrzymują też wszystkie strony postępowania egzekucyjnego (m.in. dłużnik oraz wierzyciel).
Z punktu widzenia dłużnika najważniejszy jest fakt, że w pierwszej licytacji cena sprzedaży nieruchomości musi wynosić przynajmniej 3/4 jej oszacowanej wartości. Jeżeli pierwsza licytacja okaże się bezskuteczna, to wyznaczany jest drugi termin, a minimalna cena sprzedaży spada do 2/3 oszacowania. Brak chętnych podczas drugiej licytacji sprawia, że wierzyciel lub współwłaściciel może przejąć nieruchomość za 2/3 oszacowanej wartości. Jeśli nie dojdzie do przejęcia, to postępowanie egzekucyjne umarza się w stosunku do tej nieruchomości, a ponowna licytacja może nastąpić nie wcześniej niż po 6 miesiącach.
Dowiedz się więcej o trybie licytacji oraz wymaganiach wobec licytantów »

Zwycięzca licytacji po terminowej wpłacie środków, uzyskuje prawo do tzw. przysądzenia własności nieruchomości. Prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu własności sprawia, że licytant zostaje ujawniony w księgach wieczystych jako właściciel, a obciążenia nieruchomości wygasają (z nielicznymi wyjątkami - zobacz art. 1000 KPC - 1002 KPC). Kwota uzyskana ze sprzedaży pokrywa m.in. koszty egzekucji (w pierwszej kolejności) oraz roszczenia wierzycieli.
Przysądzenie własności dla zwycięskiego licytanta oznacza, że poprzedni właściciel powinien opuścić dom lub lokal. Dalsze zamieszkiwanie jest możliwe, jeżeli nowy właściciel lokum wyrazi na to zgodę i podpisze umowę najmu lub użyczenia. Takie przypadki należą jednak do rzadkości. Z punktu widzenia dłużnika, korzystniejsza jest dobrowolna przeprowadzka.
Były właściciel w każdej sytuacji poniesie koszty opróżnienia nieruchomości. Za każdą izbę komornik pobierze opłatę wynoszącą 40% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (1323,33 zł w I kw. 2016 r.). Brak decyzji dłużnika o dobrowolnej przeprowadzce sprawia, że mogą zostać doliczone opłaty za ewentualną asystę Policji oraz transport majątku.
Sprawdź, jakie wynagrodzenie komornik pobiera za inne czynności »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »