A A A
drukuj

Jak przez święta nie wpaść w pętlę długów?

Data publikacji: 2014.12.22 godz. 15:00

Opracowanie własne
OCENA
4.0/5

Dużo jedzenia, przygotowanie spotkań z rodziną i znajomymi, no i prezenty. To wszystko kosztuje. Jak nie przesadzić z wydatkami i nie zadłużyć się na potęgę? Oto kilka rad.

Fot: jak przez swieta nie wpasc w dlugi

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

W okresie przedświątecznym bardzo łatwo stracić głowę. Trzeba jednak zdać sobie sprawę ze swoich możliwości finansowych. Jeśli brakuje gotówki, można posiłkować się kredytem. Jak więc nie ulec pokusie wielkich wydatków?

1. Cash is the king

Płacąc za zakupy zdecyduj się na gotówkę. Wydanie kilkuset złotych „realnie” pozwoli uzmysłowić jak wartościowe zakupy zrobiliśmy. Najlepiej więc wziąć do portfela dokładnie odliczoną kwotę i nie używać w ogóle kart. Trudno bowiem kontrolować wydatki, gdy płacimy kartami. I nie chodzi tu nawet o „kredytówki” ale zwykłe karty płatnicze dodawane do konta. Używając ich nie zwracamy tak bacznej uwagi na kwoty na paragonach. Jeśli na dodatek zdecydujemy się skorzystać z karty kredytowej, trzeba wiedzieć, że to pożyczone pieniądze i trzeba je będzie szybko zwrócić. A często kosztuje to niemało.
Jeśli jednak boimy się używać wyłącznie gotówki ze strachu przed kradzieżą, zgubieniem albo z jakiegokolwiek innego powodu, warto zdecydować się na kartę przedpłaconą.

2. Karta przedpłacona

Karta przedpłacona wygląda jak normalna karta bankowa. Jest oferowana przez większość banków. Zasada jej działania jest prosta. Najpierw zasilamy ją odpowiednią kwotą, a potem dopiero płacimy. Nie ma możliwości przekroczenia limitu na tej karcie. Do zasilenia konta musimy posiadać własne pieniądze. Nie jest to więc karta kredytowa. Jeśli do jej „załadowania” korzystamy z oszczędności, a nie pożyczonych pieniędzy, użytkowanie takiej karty jest darmowe. Analogicznie jak w przypadku telefonów na kartę. Wykorzystamy taką kwotę, którą uprzednio zasililiśmy konto.

3. Lista produktów

Nie bez znaczenie jest też przygotowanie listy produktów. Marketingowcy, których zadaniem jest skłonić nas byśmy wydali jak najwięcej będą nas na każdym kroku kusić. By się „nie dać”, warto rozsądnie zaplanować wydatki. Wszystkie niezbędne rzeczy warto wpisać na listę i ściśle się jej trzymać.

4. Kredyt bierz z głową

Jeśli jednak okaże się, że planowane wydatki przekraczają kwotę dostępną w domowym budżecie, a wydanie tych pieniędzy jest na pewno niezbędne, można pokusić się o pożyczkę. W takiej sytuacji na początku warto pójść do banku. I to tego, w którym ma się konto bankowe. Procedura będzie błyskawiczna, a pieniądze znacznie tańsze niż w firmie pożyczkowej. Nie należy jednak bezwiednie ufać bankowym ofertom. Pośpiech nie jest w przypadku wskazany. Dobrze jest dokładnie zapoznać się z warunkami kredytowymi, przejrzeć tabelę opłat i prowizji i policzyć, czy możemy sobie na taki kredyt pozwolić. Obliczanie kosztów pożyczki jest szczególnie ważne jeśli decyzja padnie na firmy pozabankowe. Oprócz odsetek dość dużo zapłacimy za rozpatrzenie wniosku kredytowego, a także za bieżącą obsługę. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania w takim przypadku sięga nawet kilkuset procent.

5. Oszczędzaj

To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Święta zorganizowane za pieniądze odłożone znacznie wcześniej. Myśląc o wydatkach świątecznych kilka miesięcy wcześniej, znacznie łatwiej zgromadzić potrzebną gotówkę, Jeśli na dodatek pieniądze te zbieraliśmy z pomocą wysokooprocentowanego konta oszczędnościowego, będzie jeszcze łatwiej.

6. Kupuj na wyprzedażach

Coraz więcej jest osób, które chcąc podarować bliskim coś cennego, przekładają ten moment na kilka dni po świętach. Sklepy przed końcem roku wyprzedają to, co zostało na półkach. Można wtedy upolować nie lada okazje w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli więc nie przeszkadza nam obdarowanie kogoś nieznacznie później, warto skorzystać i kupić produkty w ostatnich dniach roku.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »