A A A
drukuj

Karta kredytowa - jakie popełniamy błędy?

Data publikacji: 2015.10.29 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
5.0/5

Korzystanie z karty kredytowej jest opłacalne, jeśli klient dokonuje za jej pośrednictwem wyłącznie płatności bezgotówkowych, spłaca zadłużenie w okresie bezodsetkowym i dba, aby jego karta kredytowa nie dostała się w niepowołane ręce.

Fot: Karta kredytowa - jakie popelniamy bledy?

Zewnętrzne źródła finansowania wykorzystywane są przez przedsiębiorców na bieżącą i inwestycyjną działalność. Mogą mieć one różny charakter. Wygodną dla właściciela firmy formą zaciągania zobowiązania w banku jest karta kredytowa, ale jeśli jest ona nieprawidłowo wykorzystywana, może wpędzić klienta w niebagatelne długi.

Jak działa karta kredytowa?
Karta kredytowa w odróżnieniu od karty debetowej wydawanej do konta osobistego lub firmowego klienta, pozwala na korzystanie z środków finansowych, które nie są własnością klienta banku. Jest narzędziem pozwalającym na szybkie zaciągnięcie kredytu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Stanowi ona produkt bankowy dający stały dostęp do środków finansowych w ramach wcześniej wyznaczonego limitu kredytowego. W przypadku zaistnienia nieprzewidzianych wydatków można z niej szybko i skutecznie skorzystać, na przykład płacąc nią rachunki w sklepach i punktach usługowych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Na karcie kredytowej obowiązują pewne okresy rozliczeniowe, zwykle miesięczne oraz okresy bezodsetkowe, najczęściej obejmujące od 50 do 60 dni. Jeśli w tym okresie klient spłaci całe swoje zadłużenie z tytułu karty kredytowej, bank nie naliczy mu żadnych odsetek od zobowiązania, a te z reguły są bardzo wysokie - obecnie nawet 10 proc. w skali roku, czyli tyle ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek w Polsce. Odpowiada to czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, która w październiku 2015 roku wynosiła 2,5 proc.

Jak nie korzystać z karty kredytowej?
Płacąc kartą kredytową trzeba zawsze pamiętać, aby zadłużenie spłacić w całości w okresie bezodsetkowym. Nawet jeden dzień spóźnienia lub nie spłacenie całego długu spowoduje, że bank wydający kartę naliczy wysokie oprocentowanie i odsetki.
W niektórych bankach istnieje możliwość spłaty minimalnego zadłużenia, a w innych należy spłacić nie tylko wykorzystany limit, ale i odsetki, co w perspektywie długoterminowej generuje wysokie koszty. Trzeba liczyć się też z kosztem prowizji bankowej.
Drugim błędem przy korzystaniu z karty kredytowej jest wypłacanie za jej pomocą gotówki w bankomacie. W zasadzie wyłącznie powinniśmy korzystać z tzw. kredytówki do opłacania transakcji bezgotówkowych - w sklepach, punktach handlowych lub w internecie. Transakcje gotówkowe, czyli m.in. wypłata środków z bankomatu, przy pomocy karty kredytowej obarczone są wysoką prowizją wynoszącą średnio 3-4 proc. wypłaty. W przypadku środków finansowych podjętych w ten sposób nie obowiązuje również okres bezodsetkowy, czyli zadłużenie trzeba spłacić wraz z odsetkami.
Bezpieczeństwo posiadacza karty kredytowej jest bardzo istotne. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że z karty tego rodzaju korzysta po prostu jej posiadacz i nie ma konieczności weryfikacji każdej płatności kodem PIN czy SMS. Dlatego nigdy nie należy powierzać nikomu swojej karty.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »