A A A
drukuj

Ulgi, dopłaty, zwolnienia:
Kto dostanie państwową dopłatę do czynszu?

Data publikacji: 2015.09.15 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3.6/5

Stosunkowo niewiele osób wie, że państwo może im pomóc w zapłaceniu zbyt wysokiego czynszu. Dlatego tłumaczymy, kto powinien starać się o dodatek mieszkaniowy.

Fot: Kto dostanie panstwowa doplate do czynszu?

Wysoki poziom czynszu za mieszkanie jest problemem nie tylko dla osb wynajmujących lokum. Spore miesięczne opłaty muszą również wnosić właściciele mieszkań usytuowanych w starszych budynkach (np. kamienicach). Poziom czynszu jest szczególnym zmartwieniem dla tych właścicieli mieszkań, którzy mają małe dochody. Właśnie takie osoby mogą wnioskować o dodatek mieszkaniowy. Wspomniane świadczenie zapobiega wzrostowi zadłużenia czynszowego. Zasady przyznawania i obliczania dodatku mieszkaniowego nie są łatwe, więc postanowiliśmy je wyjaśnić. W następnych artykułach przedstawimy zasady funkcjonowania innych ulg oraz zasiłków.


Na pomoc w spłacie czynszu mogą liczyć tylko mniej zamożne osoby
Zasady państwowej pomocy w spłacie czynszu reguluje ustawa z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych. Wspomniany akt prawny wskazuje, że dodatek mieszkaniowy na kolejne sześć miesięcy mogą otrzymać osoby, które:

  • wynajmują lub podnajmują mieszkanie
  • posiadają spółdzielcze prawo do lokalu
  • posiadają prawo własności domu lub mieszkania
  • nie posiadają prawa do zamieszkania w zajmowanym domu/lokalu i oczekują na lokal socjalny lub zamienny (przykład: niewypłacalni kredytobiorcy, których mieszkanie zlicytował bank)

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Dodatek mieszkaniowy ma charakter pomocy socjalnej. Dlatego dopłatę do czynszu mogą otrzymać tylko mało zamożne osoby. Przepisy przewidują następujące limity maksymalnych dochodów:

  • średni miesięczny dochód z trzech ostatnich miesięcy nie większy od 175% najniższej emerytury - limit dotyczący samotnych osób (we wrześniu 2015 r. wynosi 1540,79 zł)
  • średni miesięczny dochód z trzech ostatnich miesięcy w przeliczeniu na członka rodziny nie większy od 125% najniższej emerytury - limit dotyczący rodzin (we wrześniu 2015 r. wynosi 1100,56 zł)


Warto nadmienić, że do dochodu uwzględnianego przy dodatkach mieszkaniowych nie wlicza się podatkowych kosztów uzyskania przychodu, składek na ZUS i NFZ oraz wszelkich zapomóg i zasiłków. Jeśli dochód wnioskodawcy przekracza limit o kwotę mniejszą niż dodatek mieszkaniowy, to gmina przyzna odpowiednio pomniejszoną pomoc. Przejdź do dalszej części artykułu »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »