A A A
drukuj

Kto nie musi składać PIT-u?

Data publikacji: 2016.04.18 godz. 11:33
OCENA
3.9/5

Uzyskanie przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), skutkuje obowiązkiem złożenia rocznej deklaracji podatkowej. W szczególnych sytuacjach, podatnik nie musi składać PIT-u. W jakich?

Fot: Oni nie złożą PIT-u

Wraz ze zblianiem się terminu rocznego rozliczenia podatkowego (2 maj w 2016 r.), wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście są zobowiązane do składania deklaracji PIT. Takie wątpliwości mają na przykład podatnicy, uzyskujący dochody nieprzekraczające kwoty wolnej od podatku. Według ogólnej reguły, deklarację PIT musi złożyć nawet osoba, która w poprzednim roku zarobiła bardzo małą sumę (np. student zatrudniony do rozdawania ulotek). Wyjątki od obowiązku składania PIT-u, dotyczą innych podatników. Do tej grupy zaliczają się nie tylko emeryci oraz renciści.

Emeryta może rozliczyć ZUS, a rozliczenie pracownika prześle pracodawca
Tytułem wstępu warto podkreślić, że obowiązek składania rocznej deklaracji PIT dotyczy osób, które podlegają obowiązkowi podatkowemu na terenie naszego kraju. Do płacenia podatku dochodowego w Polsce są zobowiązane osoby fizyczne, które posiadają miejsce zamieszkania w naszym kraju lub uzyskują przychody na terenie Polski. Obowiązki związane z podatkiem PIT oraz rocznymi deklaracjami nie dotyczą również osoby, która uzyskuje dochody tylko ze źródeł niepodlegających opodatkowaniu (przykłady: specjalne renty dla inwalidów wojennych, świadczenia rodzinne). Ze zrozumiałych względów, formularza PIT nie muszą składać także osoby, które w poprzednim roku podatkowym miały zerowe dochody podlegające opodatkowaniu.
Specjalne zasady w zakresie rocznych deklaracji dotyczą emerytów, rencistów oraz niektórych pracowników. Osoby otrzymujące świadczenia od ZUS-u, mogą liczyć na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych złoży za nie odpowiednią deklarację (PIT - 40). Emeryt lub rencista nie musi wypełniać formularza PIT - 37, jeżeli nie posiada przychodów z innych źródeł (np. najmu) i nie zamierza skorzystać z ulg podatkowych. Ten drugi wymóg jest dość restrykcyjny, ponieważ niektórzy emeryci i renciści posiadają spore możliwości pomniejszenia podatku dzięki uldze rehabilitacyjnej.
Zobacz, jak można otrzymać zwrot podatku dzięki uldze rehabilitacyjnej »

Z ulg podatkowych muszą zrezygnować również pracownicy, którzy będą chcieli, aby formularz PIT złożył za nich pracodawca. W takiej sytuacji, niemożliwe jest też rozliczenie podatku wspólnie z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem.
Sprawdź, jakie są zasady preferencyjnego rozliczenia samotnych rodziców »
Zobacz, komu opłaca się wspólne rozliczenie podatku razem z małżonkiem » 

Złożenie deklaracji podatkowej (PIT - 40) przez pracodawcę jest możliwe, jeżeli pracownik przed 10 stycznia następnego roku dostarczy do księgowości odpowiednie oświadczenie na druku PIT - 12. Wspomniane oświadczenie można pobrać np. ze strony Ministerstwa Finansów. Ten dokument zawiera m.in. informacje o personaliach podatnika oraz adresie urzędu skarbowego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Od 2016 r. fiskus wstępnie wypełnia deklaracje niektórych podatników …
Warto wiedzieć, że po niedawnych zmianach, w rocznym rozliczeniu podatku PIT, pomaga również fiskus. Od 18 marca 2016 roku, podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionych formularzy PIT - 37 oraz PIT - 38 za 2015 r. Takie rozwiązanie już od dłuższego czasu jest stosowane w krajach Europy Zachodniej. Jego wprowadzenie było związane z rozwojem elektronicznej administracji w Polsce.
Wstępnie wypełniony formularz PIT - 37 lub PIT - 38, powstaje na podstawie informacji przekazanych przez płatników podatku PIT oraz ZUS i KRUS. Dlatego zeznanie podatkowe opracowane przez fiskusa, może nie uwzględniać niektórych dochodów z poprzedniego roku. Osoba składająca deklarację PIT, będzie musiała podać te źródła dochodu, które pominął urząd skarbowy. Trzeba również wiedzieć, że fiskus jedynie przedstawia propozycję rocznej deklaracji. Podatnik będzie ją musiał samodzielnie złożyć i podpisać, niezależnie od tego, czy zdecyduje się na wprowadzenie zmian we wstępnie wypełnionym rozliczeniu. Informacje w formularzu, które zebrał fiskus, można uzupełnić o ulgi, odliczenia oraz kwotę przekazywaną na cele pożytku publicznego.
Dowiedz się, jakie ulgi możesz uwzględnić w formularzu PIT za 2015 rok »
Dostęp do wstępnie przygotowanych deklaracji, jest możliwy poprzez stronę Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (http://www.finanse.mf.gov.pl). Podatnik może obejrzeć proponowane rozliczenie jeśli najpierw poda swoje dane (m.in. numer PESEL) oraz kwotę przychodu za poprzedni rok. Po pobraniu wstępnie przygotowanego formularza, trzeba go sprawdzić i dokonać ewentualnych korekt oraz uzupełnień. Wysyłka PIT-u jest możliwa po jego uprzednim podpisaniu Bezpiecznym Podpisem Elektronicznym albo po podaniu przychodu za 2014 rok. Gdy złożymy formularz drogą elektroniczną, trzeba poczekać na otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Zobacz, o czym trzeba pamiętać podczas składania PIT-u przez Internet »

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »