A A A
drukuj

Kto sfinansuje powrót z wakacji, kiedy biuro podróży upadnie?

Data publikacji: 2016.06.16 godz. 14:17

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.6/5

Co roku, w sezonie wakacyjnym upada przynajmniej kilka biur podróży. Pechowi klienci mogą jednak liczyć na pomoc państwa w powrocie do kraju. Państwo może również zwrócić część środków...

Fot: Upadek biura podróży - kto opłaci powrót turystów do domu?

Doniesienia o klientach upadych biur podróży są już stałym elementem wiadomości, które media przekazują w okresie wakacyjnym. Sytuacja pechowych turystów nie jest godna pozazdroszczenia. Na szczęście, takie osoby mogą liczyć na pomoc marszałka województwa, który organizuje powrót przy pomocy środków uzyskanych z polisy niewypłacalnego operatora turystycznego. Już niebawem, klienci biur podróży mają być lepiej chronieni dzięki Turystycznemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Odpowiednie zmiany ustawowe raczej nie wejdą w życie przed kulminacją tegorocznego sezonu urlopowego. Póki co, polscy turyści mogą liczyć na pomoc marszałka województwa i wypłaty z polisy operatora turystycznego. Warto również wiedzieć o możliwości pozwania państwa za brak należytej ochrony turystów i niewdrożenie odpowiednich przepisów UE.
Brakuje Ci środków na wakacje? Weź kredyt gotówkowy przez Internet »

Po sfinansowaniu powrotu turystów zwrot środków z polisy jest mniejszy
Ze względu na specyfikę swojej działalności, biura podróży przed zorganizowaniem pierwszego wyjazdu, muszą uzyskać specjalny wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa. Jednym z warunków uzyskania wspomnianego wpisu jest zapewnienie wybranego środka ochrony klientów (polisy, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej, rachunku powierniczego). Biura turystyczne najczęściej wybierają polisę, która zabezpiecza interesy klientów w przypadku niewypłacalności usługodawcy. Takie ubezpieczenie musi posiadać specjalne upoważnienie dla marszałka województwa. Dzięki specjalnej konstrukcji polisy, marszałek może w odpowiednim momencie uruchomić środki i zorganizować powrót turystów do kraju (m.in. opłacić nocleg, transport oraz wyżywienie). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kosztowna akcja pomocy dla klientów biura podróży, niekiedy pomniejsza późniejsze odszkodowanie od ubezpieczyciela. Środki wypłacane przez firmę ubezpieczeniową, po wcześniejszym uszczupleniu często nie wystarczają do zwrotu całości kwot przekazanych ubezpieczycielowi. W takiej sytuacji, marszałek rozdziela fundusze proporcjonalnie do wpłaty, której dokonali poszczególni klienci. Podział środków trwa długo, ponieważ poszkodowani klienci biura podróży przez rok mogą zgłaszać swoje roszczenia w urzędzie marszałkowskim. Dopiero po upływie 12 miesięcy od upadłości firmy turystycznej, znana jest pełna wartość i liczba roszczeń. Do tego czasu, pechowy turysta często nie wie, jaki będzie ostateczny zwrot sumy wpłaconej ubezpieczycielowi.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Wymagana wartość polisy wykupywanej przez biuro podróży, została określona w rozporządzeniu Ministra Finansów. Suma obowiązkowego ubezpieczenia zależy między innymi od rocznego przychodu firmy oraz tego, czy operator turystyczny organizuje wyjazdy poza Europę i proponuje klientom wycieczki lotnicze. Biura podróży prowadzące taką działalność, muszą się przygotować na większe wydatki związane z ubezpieczeniem. Firma organizująca zagraniczne wycieczki lotnicze, powinna się ubezpieczyć na kwotę wynoszącą 12% rocznego przychodu (nie mniej jednak niż 149 000 euro). W niektórych przypadkach, nawet taka kwota nie wystarcza do sfinansowania powrotu turystów i zwrotu wpłaconych środków. Dlatego projekt zmian w ustawie o usługach turystycznych przewiduje utworzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w ramach UFG. Dzięki dodatkowym środkom gromadzonym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny możliwe byłoby pokrycie całości strat, jakie ponoszą klienci ubezpieczycieli. Niestety odpowiednie przepisy nie zostały jeszcze skierowane do Sejmu. Dlatego szansa na ich przyjęcie przed tegorocznymi wakacjami, jest już praktycznie zerowa. Turyści powinni być lepiej chronieni w trakcie kolejnego sezonu wakacyjnego (lato 2017 r.).

Państwo będzie musiało zapłacić za brak odpowiedniej ochrony turystów
Osoby, które nie odzyskały od biura turystycznego pełnej wartości swojej wpłaty, powinny wiedzieć o możliwości pozwania Skarbu Państwa. Po precedensowym wyroku z 29 grudnia 2014 r. (sygn. akt. V Ca 594/14), coraz więcej poszkodowanych turystów domaga się rekompensaty od Skarbu Państwa. Zgodnie ze wspomnianym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, państwo powinno zapłacić turystom sumę, której nie oddał ubezpieczyciel, gdyż ze względu na niewłaściwe wdrożenie unijnych przepisów, polscy klienci firm turystycznych nie są właściwie chronieni przed upadłością usługodawcy. Co ważne, inne sądy wypowiadają się w ten sam sposób, jak warszawski sąd okręgowy. Dlatego szansa na wyrok korzystny dla turysty jest duża.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Możliwość uzyskania rekompensaty od państwa, nie zniknie po uruchomieniu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Wspomniany fundusz zapewni zwrot 100% wpłaconych środków po upadłości biura podróży. Taka możliwość będzie jednak dotyczyła tylko turystów poszkodowanych po wejściu w życie nowych przepisów. Osoby, które wcześniej ucierpiały na wskutek upadłości biura podróży, nadal będą mogły uzyskać częściową rekompensatę od Skarbu Państwa.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »