A A A
drukuj

Leasing, czyli alternatywa dla kredytu

Data publikacji: 2014.08.06 godz. 00:00

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

Leasing cieszy się coraz większym zainteresowaniem krajowych firm. Warto poznać korzyści, które wynikają z takiego sposobu finansowania inwestycji.

Fot: Alternatywa dla kredytu

"summary" style="text-align: justify;">Planujesz zakup samochodu?
Weź tani leasing!

Z roku na rok leasing staje się coraz bardziej popularny wśród krajowych przedsiębiorstw. Obecnie ponad jedna trzecia inwestycji w ruchomości (np. samochody i sprzęt komputerowy) jest finansowana przez firmy leasingowe. Spore zainteresowanie leasingiem wynika z elastyczności tego rozwiązania. Firma decydująca się na zapłatę lat leasingowych nie musi „zamrażać” kapitału w kosztownym majątku trwałym.

Za prawo do użytkowania trzeba płacić raty

Na polskim rynku pierwsze usługi leasingowe pojawiły się już pod koniec 1989 roku. W pierwszych latach po transformacji ustrojowej leasing był jednak niezbyt popularny. Sytuacja zaczęła zmieniać się od drugiej połowy lat 90-tych. W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie ofertą leasingową wprowadzono konkretne uregulowania w ustawie kodeks cywilny (patrz artykuły od 709.1 do 709.18 KC).

Zgodnie z kodeksową definicją umowę leasingu zawierają dwie strony - finansujący (leasingodawca) oraz korzystający (leasingobiorca). Leasingodawca w ramach swojej działalności gospodarczej kupuje jakąś rzecz, a następnie oddaje ją do użytkowania leasingobiorcy. Druga strona umowy płaci raty leasingowe w zamian za prawo do komercyjnego wykorzystania przekazanej rzeczy (np. samochodu lub maszyny). Warto zwrócić uwagę, że kodeksowa definicja leasingu nie wyklucza możliwości zawarcia umowy pomiędzy przedsiębiorcą (finansującym, leasingodawcą) i osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej (tzw. konsumentem).

Według przepisów KC suma wszystkich rat leasingowych powinna pokrywać przynajmniej koszt zakupu rzeczy przez finansującego. W praktyce leasingodawcy prócz zwrotu za zainwestowany kapitał pobierają też wynagrodzenie (odsetki). Dlatego w skład raty leasingowej wchodzą dwie części - kapitałowa oraz odsetkowa. Raty wszystkich kredytów składają się z takich samych elementów (tzn. części zwracanego kapitału oraz odsetek).

Wybór leasingu skutkuje obniżką podatku

Krajowi przedsiębiorcy zwykle mają do wyboru dwie formy leasingu - leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Takie rozróżnienie nie wynika tylko z podziału wprowadzonego przez leasingodawców. Warto wiedzieć, że wyraźną różnicę pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym wyznaczają również przepisy prawa podatkowego.

Rozwiązanie znane jako leasing operacyjny w większym stopniu przypomina dzierżawę środka trwałego (np. samochodu dostawczego lub maszyny). Firma wybierająca taki sposób finansowania nie może traktować leasingowanej rzeczy jako składnika swojego majątku i rozliczać amortyzacji (patrz poniższa tabela). Wspomnianą niedogodność rekompensują korzyści związane z rozliczaniem raty leasingu operacyjnego. Całość takiej płatności może powiększyć koszty firmowe (podobnie jak opłata wstępna i wydatki związane z użytkowaniem rzeczy).

W przypadku leasingu finansowego przekazaną rzecz powinno się traktować jako składnik majątku przedsiębiorstwa. Ze względu na taką klasyfikację leasingobiorca zyskuje możliwość rozliczania amortyzacji. W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że prócz kosztów użytkowania rzeczy tylko odsetkowa część raty leasingu finansowego pomniejsza firmowy podatek.

Różnice pomiędzy dwoma wariantami leasingu firmowego dotyczą również innych kwestii (m.in. odkupu rzeczy oraz naliczania podatku VAT). Dokładne informacje na temat tych kwestii można znaleźć w poniższej tabeli.

Prezentacja najbardziej istotnych różnic pomiędzy dwoma rodzajami leasingu firmowego
Aspekt leasingu Leasing operacyjny Leasing finansowy
Okres finansowania Okres finansowania musi przekraczać 40% normatywnego okresu amortyzacji ruchomości. Minimalny okres finansowania dla nieruchomości wynosi 5 lat (do 1 stycznia 2013 r. obowiązywał okres 10 lat). Okres finansowania zależy od uzgodnień między stronami umowy.
Sposób zapłaty podatku VAT Podatek VAT powiększa każdą ratę leasingu operacyjnego. Podatek VAT jest doliczany do pierwszej raty leasingu finansowego i trzeba zapłacić go „z góry” za cały okres finansowania.
Ewidencja kosztów leasingu  Firma korzystająca z leasingu operacyjnego w ramach podatku PIT lub CIT rozlicza całość opłaty wstępnej, koszty użytkowania rzeczy oraz ratę kapitałowo – odsetkową. Firma korzystająca z leasingu finansowego w ramach podatku PIT lub CIT rozlicza amortyzację za dany okres, koszty użytkowania rzeczy oraz odsetkową część raty.
Możliwość odkupu środka trwałego Odkup po zakończeniu użytkowania zwykle jest dobrowolny. Leasingobiorca staje się właścicielem środka trwałego po zapłaceniu ostatniej raty.

Konsument też może być leasingobiorcą…

W ramach podsumowania warto wspomnieć, że leasingowy model finansowania nie jest zarezerwowany tylko dla przedsiębiorców i spółek. Raty leasingowe mogą płacić również krajowi konsumenci. Takie rozwiązanie na razie nie jest szczególnie popularne. Wszystko wskazuje jednak na to, że leasing konsumencki już wkrótce będzie cieszył się większym zainteresowaniem Polaków. Firmy leasingowe od niedawna oferują im bardziej atrakcyjne warunki finansowania prywatnych samochodów i motocykli.

Czytaj więcej o leasingu konsumenckim »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »