A A A
drukuj

MdM do zmiany! Co go zastąpi?

Data publikacji: 2015.04.15 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4.9/5

W trzecim kwartale b.r. zmienią się zasady programu Mieszkanie dla Młodych. Kto na tym skorzysta?

Fot: kredyt z doplata

Wszystko wskazuje na to, że w trzecim kwartale bieżącego roku zostaną zmienione zasady programu Mieszkanie dla Młodych. Projekt ustawy modyfikującej MdM obecnie jest omawiany w komisjach sejmowych.

Rodziny wielodzietne mają powody do zadowolenia - nowa odsłona MdM-u będzie dla nich bardzo korzystna. 

Szukasz kredytu z dopłatą? Sprawdź, ile możesz otrzymać

Rodziny wielodzietne otrzymają dopłatę wyższą o 160%

W ramach planowanych zmian, rząd postanowił bardziej zaakcentować prorodzinny charakter swojego programu. Projekt ustawy zmieniającej MdM zakłada bardzo dużą podwyżkę dopłat dla rodziców wychowujących przynajmniej troje dzieci. Dofinansowanie wkładu własnego uzyskiwane przez takie osoby ma wzrosnąć z 15% do 30% przeliczeniowej wartości mieszkania (patrz poniższa tabela). Dodatkowo zwiększy się też limit dotowanego metrażu (z 50 mkw. do 65 mkw.). W rezultacie rodziny wielodzietne otrzymają dopłatę wyższą nawet o 160%. Taka pomoc będzie przysługiwała również osobom, które ukończyły 35 lat lub kupują kolejne lokum. Uczestnicy MdM-u wychowujący mniej niż trójkę dzieci nie mogą liczyć na zwolnienie z limitu wiekowego oraz wymogu dotyczącego nabycia pierwszego mieszkania.

Po wprowadzeniu zmian w MdM-ie na wyższą pomoc prawdopodobnie będą mogły też liczyć osoby posiadające dwójkę dzieci. Dopłata do wkładu własnego dla takich kredytobiorców wzrośnie o jedną trzecią (z 15% do 20% przeliczeniowej wartości mieszkania).

Wszyscy uczestnicy MdM-u będą mogli skorzystać z innych zmian, które planuje rząd (patrz poniższe zestawienie). W tym kontekście warto wspomnieć o włączeniu powstających lokali spółdzielczych do systemu dopłat i możliwości przystąpienia dowolnych osób do preferencyjnego kredytu.

Prezentacja korzystnych zmian w programie Mieszkanie dla Młodych, które proponuje rząd
Kwestia, której dotyczą planowane zmiany Aktualne rozwiązania w programie MdM Zmiany proponowane przez rząd
Wysokość dofinansowania wkładu własnego dla rodzin wychowujących przynajmniej trójkę dzieci


Dopłata w programie MdM nie jest uzależniona od liczby dzieci i wynosi 15% wartości przeliczeniowej lokalu (dla wszystkich rodziców). 
Dopłata dla rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci wzrośnie do 30% wartości przeliczeniowej lokalu, a dotowany metraż będzie zwiększony z 50 mkw. do 65 mkw.
Wysokość dofinansowania wkładu własnego dla rodzin wychowujących przynajmniej dwójkę dzieci
Dopłata dla rodzin wychowujących dwójkę  dzieci wzrośnie do 20% wartości przeliczeniowej lokalu.
Wymóg dotyczący zakupu pierwszego mieszkania. Dopłatę w ramach MdM-u otrzymują tylko osoby kupujące pierwsze lokum. Osoby wychowujące przynajmniej troje dzieci będą mogły otrzymać dopłatę do kolejnego domu lub mieszkania.
Limit wiekowy dla uczestników MdM-u. Uczestników MdM-u obowiązuje limit wiekowy wynoszący 35 lat. W przypadku małżonków musi go spełnić przynajmniej jedna osoba.
Osoby wychowujące co najmniej trójkę dzieci nie będą musiały spełniać limitu wiekowego.
Możliwość dotowania powstających lokali spółdzielczych. Beneficjenci MdM-u mogą kupować od spółdzielni tylko ukończone lokale. Powstające mieszkania spółdzielcze zostaną włączone do systemu dopłat (podobnie jak lokale powstałe w ramach adaptacji lub przebudowy budynku niemieszkalnego).
Możliwość dołączenia innych osób do kredytu hipotecznego Do kredytu z dopłatą jako współkredytobiorcy mogą dołączyć tylko członkowie najbliższej rodziny. Beneficjent MdM-u będzie mógł dołączyć do kredytu dowolną osobę (jeśli bank stwierdzi brak wystarczającej zdolności kredytowej).

Nie wszystkie zmiany będą korzystne dla kredytobiorców

Wbrew temu co piszą niektórzy dziennikarze, nie wszystkie zmiany w programie MdM będą korzystne. Po uważnym przeczytaniu ustawy przygotowanej przez rząd można znaleźć pewien „haczyk”. Okazuje się, że osoby zaciągające kredyt po wprowadzeniu nowych zasad MdM-u, zostaną ukarane za wcześniejszą spłatę. Jeśli beneficjent rządowego programu w trakcie pierwszych pięciu lat od zakupu mieszkania, nadpłaci kredyt sumą większą od przyznanej pomocy, to będzie musiał zwrócić część dofinansowania. Ten zwrot zostanie obliczony z uwzględnieniem liczby pełnych miesięcy pozostających do upływu pięcioletniego terminu.

Przykładowo osoba, która w 20 miesiącu od zakupu lokalu nadpłaci kredyt kwotą większą od otrzymanego dofinansowania (21 000 zł) będzie musiała zwrócić do Banku Gospodarstwa Krajowego aż 14 000 zł (40 miesięcy/60 miesięcy x 21 000 zł = 14 000 zł). Obecnie podobny system rozliczania karnego zwrotu dotyczy m.in. sytuacji, w której kredytobiorca sprzedał dotowane mieszkanie (przed upływem pierwszych pięciu lat).

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »