A A A
drukuj

Poborca z koszmaru - na czym zarabia komornik?

Data publikacji: 2015.01.28 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
2.4/5

Czytając pełne absurdu artykuły o pracy komorników, możemy odnieść wrażenie, że teksty bardziej opisują pracę gangsterów niż urzędnika państwowego działającego w ramach przepisów prawa. „Przez komornika nie odzyskał długu”, „Komornik ściga 14-latkę”, „Komornik zabrał ciągnik człowiekowi bez długów”, „Komornik licytuje psa”. Takie tytuły, jeśli zestawić je z ostatnim raportami o zarobkach komorników, mogą budzić jedynie przerażenie i niechęć. 

Fot: ile zarabia komornik

Sytuacje, z jakimi zderzamy się w mediach, przypominają sceny z filmowego „Komornika”, gdzie tytułowy bohater jawi się jako nieustępliwy i bezduszny urzędnik, który nie przepuści nikomu, a opisując posiadłość jednego z dłużników mówi: „Ładny dom, będzie co zajmować”. Czy komornicy rzeczywiście "dorabiają się" na ludzkiej krzywdzie?

Ile zarabiają komornicy?

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Sprawiedliwości wynika, że średni miesięczny dochód komornika w roku 2012 wynosił 46 tyś. złotych. Oznacza to, że zarobki komorników przekraczają średnie zarobki sędziego Sądu Najwyższego. Tylko w 8 z 238 rewirów komorniczych średnie dochody komorników były niższe niż uśrednione miesięczne dochody sędziego Sądu Najwyższego. Na pozostałych 230 obszarach komornicy uzyskiwali wyższe dochody, niekiedy wyższe od kilku do nawet kilkudziesięciu razy. Potwierdzają to dane serwisu moja-pensja.pl, który precyzyjnie określa przedział zarobków w tej branży.

Źródło: serwis http://www.moja-pensja.pl/

Należy jednak pamiętać o aspektach pracy komornika. Dochody w głównej mierze zależą od wagi i liczby spraw oraz zasobności dłużników. Komornik dostaje pieniądze za skuteczne ściągnięcie długów, czyli za już załatwioną sprawę, a te potrafią ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Średni czas trwania sprawy Kmp (egzekucja grzywien i kosztów sądowych) wynosi nieco ponad pół roku, sprawy z repertorium Kmp (alimentacyjnej) już ponad 3 lata, a sprawy Km (egzekucja świadczeń pieniężnych) niespełna 10 miesięcy.

Zarobki a koszty

Pokazuje to, że zarobki komorników są bardzo nieregularne, a koszty kancelarii muszą być ponoszone co miesiąc i dodatkowo wcale do najniższych nie należą. Kancelaria komornicza jest swego rodzaju przedsiębiorstwem – właściciel musi pokryć wszelkie koszty działalności (wynajęcie lokalu, wynagrodzenie dla pracowników, wydatki na sprzęt, obsługę pocztową itp.).

Wydatkami komornika są m.in.: należności dla biegłych, opłaty za ogłoszenia prasowe, transport specjalistyczny, opłaty za przechowywanie i ubezpieczenie zajętych rzeczy czy koszty działania komornika poza swoim rewirem. Z wydatkowanej zaliczki komornik musi się rozliczyć, a jeśli otrzymanej zaliczki nie wykorzystał w całości - zwraca pozostałą część. Koszty egzekucji ponad kwotę zaliczki obciążają wierzyciela. Za wykonanie postanowienia sądu o zabezpieczeniu roszczenia pieniężnego wierzyciel płaci komornikowi 2 proc. wartości roszczenia. Z drugiej strony, mało kto wie, że do ok. 70 procent spraw trzeba dokładać i finansować je opłatami ze skutecznych egzekucji. Stawki za poszczególne egzekucje wyglądają następująco:

Źródło: http://www.iws.org.pl ( p. w. – przeciętne wynagrodzenie wg GUS )

Źródło: http://www.iws.org.pl

Komornik nie zabierze wszystkiego

Komornik w swojej działalności musi uwzględniać narzucone limity np. te związane z najpopularniejszą egzekucją dotyczącą wynagrodzenia o pracę. Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50% jego zarobków. Wolne od zajęcia jest jednak wynagrodzenie za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia. W razie zatrudnienia w wymiarze niższym niż 1 etat kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu. Emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25%, ale są wolne od egzekucji i potrąceń w wysokości 50% najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia.

Komornik może też zająć środki zalegające na koncie bankowym dłużnika. W przypadku prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych wolne od zajęcia są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Koszty związane z windykacją komorniczą dotyczą zarówno wierzyciela jak i dłużnika. Ważny jest ten fakt, szczególnie w przypadkach, gdy dłużnik boi się odbierać telefonów lub nie odpowiada na korespondencję. Czasami najlepszym wyjściem jest kontakt z wierzycielem np. z bankiem i próba restrukturyzacji długów. Windykacja komornicza to rzecz ostateczna, na której nie powinno zależeć żadnej z obu stron.

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »