A A A
drukuj

Sprzedawcę prądu można zamienić na tańszego. Sprawdź jak!

Data publikacji: 2017.02.24 godz. 13:28

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.0/5

Nie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej wiedzą, że możliwa jest stosunkowo łatwa zmiana firmy sprzedającej prąd. Przed dokonaniem takiej zmiany, trzeba jednak oszacować jej koszty...

Fot: Jak zmienić sprzedawcę prądu? Poradnik

Stopniowa liberalizacja rynku energii elektrycznej w Polsce, pozwoliła indywidualnym klientom na zmianę sprzedawcy prądu. Posiadacze taryfy „G”, mają taką możliwość od 2007 r. Zapewnienie konkurującym podmiotom dostępu do sieci przesyłowej, skutkowało pojawieniem się ciekawych ofert. Obecnie właściciele mieszkań i domów otrzymują wiele propozycji wyboru innego sprzedawcy energii elektrycznej. W przypadku takich ofert, trzeba zachować ostrożność i zwrócić uwagę na „haczyki”. Jeżeli propozycja innego sprzedawcy energii elektrycznej rzeczywiście jest opłacalna, to warto skorzystać z możliwości obniżenia rachunków za prąd. W kontekście kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej (wprowadzanych w 2017 r.) wyjaśniamy, na jakich zasadach następuje zmiana sprzedawcy prądu. Nasz kolejny tekst z cyklu „Poznaj swoje prawa”, informuje również o ważnych kwestiach, które trzeba sprawdzić przed wyborem nowego sprzedawcy prądu.

Zmiana firmy sprzedającej nam prąd jest możliwa dowolnie często …
Warto wiedzieć, że zasady zakupu prądu zostały uregulowane przez specjalną ustawę (prawo energetyczne). Artykuł 4 wspomnianej ustawy mówi, że odbiorcy energii elektrycznej mają prawo zakupu prądu od wybranego przez siebie sprzedawcy. Taka dowolność jest możliwa, ponieważ przedsiębiorstwa posiadające infrastrukturę przesyłową (Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego), zostali zobowiązani do jej udostępniania sprzedawcom.
Prawo energetyczne wskazuje również, że odbiorca wypowiadający umowę sprzedaży prądu, nie poniesie innych opłat, niż te wynikające z zawartej umowy. Liczba umów zależy od decyzji odbiorcy. Taka osoba może posiadać:

  • umowę kompleksową jeżeli sprzedawcą energii elektrycznej jest spółka powiązana z dystrybutorem
  • osobną umowę dystrybucyjną i umowę sprzedażową, gdy sprzedawca energii elektrycznej nie jest powiązany z dystrybutorem
  • umowę kompleksową zawartą ze sprzedawcą prądu jeśli ten sprzedawca w imieniu klienta zawarł umowę dystrybucyjną (takie rozwiązanie jest zalecane osobom, które nie chcą mieć dwóch umów)

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Odbiorca prądu nie może zmienić dystrybutora energii, który jest przypisany do danego rejonu Polski. Właściciel domu lub mieszkania może jednak dowolnie często zmieniać sprzedawcę prądu. Taka osoba musi jednak sprawdzić, na jakich warunkach możliwe jest wypowiedzenie umowy z wcześniejszym sprzedawcą. Brak odpowiedniej ostrożności może skutkować np. koniecznością zapłacenia kary umownej. Sprawdzenie taryf oferowanych przez poszczególne firmy obecnie jest łatwiejsze, gdyż Urząd Regulacji Energetyki na swojej stronie internetowej udostępnia specjalne narzędzie do porównywania cen energii elektrycznej (tutaj »).
Warto również nadmienić, że umowa sprzedaży zawarta z gospodarstwem domowym przestaje obowiązywać pod koniec miesiąca następującego po miesiącu przekazania firmie energetycznej oświadczenia o rezygnacji z jej usług. Co ważne, gospodarstwo domowe może również wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy.

Kolejna zmiana sprzedawcy prądu będzie prostsza i mniej czasochłonna
Warto wiedzieć, że procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej jest zależna od tego, czy odbiorca już wcześniej wybierał inną firmę oferującą sprzedaż prądu. W przypadku pierwszej zmiany sprzedawcy, mamy do czynienia z następującymi etapami:

  1. Wybór nowego sprzedawcy prądu i zawarcie z nim umowy (od umowy można odstąpić w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, jeżeli podpisano ją poza siedzibą firmy energetycznej)
  2. Wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą
  3. Zawarcie umowy dotyczącej dystrybucji energii elektrycznej
  4. Poinformowanie dystrybutora o zmianie sprzedawcy
  5. Ewentualne dostosowanie posiadanych liczników
  6. Odczyt licznika i końcowe rozliczenie z wcześniejszym sprzedawcą

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Prawo energetyczne wskazuje, że wszystkie powyższe czynności powinny się zakończyć w ciągu 30 dni. Jeżeli odbiorca udzieli odpowiedniego pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy prądu, to cała procedura będzie się składać tylko z punktu 1 oraz 6 (patrz powyżej).

Jeśli dochodzi do kolejnej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, wymagane formalności będą następujące:

  1. Wybór nowego sprzedawcy prądu i zawarcie z nim umowy (od umowy można odstąpić w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, jeżeli podpisano ją poza siedzibą firmy energetycznej)
  2. Wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą
  3. Poinformowanie dystrybutora o zmianie sprzedawcy
  4. Odczyt licznika i końcowe rozliczenie z wcześniejszym sprzedawcą

Wszystkie wymienione czynności powinny zająć nie więcej niż 14 dni (od zawarcia umowy z nowym sprzedawcą). Podobnie jak w poprzednim przypadku, udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy energii elektrycznej, skutkuje ograniczeniem wymaganych formalności tylko do dwóch punktów (patrz numer 1 i 4 powyżej). Przed podpisaniem pełnomocnictwa dla sprzedawcy prądu warto sprawdzić, jakie czynności ono obejmuje. Ostrożności wymagają również wszystkie promocje. Jeżeli nowy sprzedawca proponuje np. utrzymanie stałej ceny prądu przez pierwsze trzy lata, to warto sprawdzić, co jest wymagane w zamian. Firmy energetyczne oferujące promocje zwykle oczekują, że klient pod groźbą kary nie wypowie umowy przez pewien okres. Warto sprawdzić karę umowną, nawet jeśli w danym momencie wydaje się nam, że nie będziemy szybko zmieniać sprzedawcy energii elektrycznej.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »