A A A
drukuj

Ulgi PIT - co odliczymy przy zeznaniu podatkowym za 2015 rok?

Data publikacji: 2016.03.14 godz. 15:08
OCENA
3.9/5

Kolejną deklarację podatkową trzeba złożyć do 2 maja 2016 r. Osoby rozliczające się za 2015 rok, wciąż mają kilka sposobów na obniżenie podatku. Sprawdź, jakie ulgi podatkowe możesz wykorzystać do obniżenia podatku!

Fot: Ulgi podatkowe w PIT za 2015

Osoby uzyskujce dochody nieopodatkowane w inny sposób (np. ryczałtem lub kartą podatkową), muszą złożyć roczną deklarację PIT do 2 maja 2016 roku. Termin składania PIT-ów wyjątkowo został przedłużony, gdyż ostatni dzień kwietnia przypada w sobotę. Do 2 maja b.r. zostało jeszcze sporo czasu. Mimo tego, wielu naszych czytelników niebawem zamierza wypełnić formularz PIT i dostarczyć go do urzędu skarbowego. Z myślą o takich osobach, przygotowaliśmy zwięzły opis najważniejszych ulg, które nadal można uwzględnić w rocznej deklaracji PIT. Polityka państwa zmierza do zniesienia takich preferencji dla podatników. Tym niemniej, wciąż istnieje wiele możliwości obniżenia swojego podatku. Na zwrot od fiskusa mogą liczyć między innymi krwiodawcy i osoby, które wydają sporo pieniędzy na potrzebne lekarstwa.

Prócz aktualnych ulg fiskus uwzględnia również prawa nabyte
Na wstępie warto podkreślić, że w rozliczeniu za rok podatkowy 2015, obowiązują te same ulgi, które można było stosować rok wcześniej. Prócz aktualnych ulg, fiskus musi uwzględnić również nabyte prawa podatnika. Dlatego osoba, która poprzednio rozliczała np. ulgę odsetkową, nadal może pomniejszać swój podatek w ten sam sposób. Wcześniejsze uprawnienie wciąż obowiązuje, mimo że ulga odsetkowa formalnie została już zniesiona.
Dowiedz się więcej o tym, jak odsetki kredytu pomniejszają podatek »

Podatnicy rozliczający jakąś ulgę przez kilka kolejnych lat, zazwyczaj dobrze wiedzą jak wypełnić deklarację PIT. Osoby, które nie mają takiej wiedzy, powinny przeanalizować poniższą tabelę. Można w niej znaleźć informacje na temat najważniejszych ulg podatkowych. Wykorzystanie każdej z nich jest możliwe, jeżeli podatnik posiada dokumenty potwierdzające poniesione wydatki (np. na Internet lub zakup leków). Ta zasada w pewnych sytuacjach nie dotyczy tylko ulgi rehabilitacyjnej (patrz poniżej). Wszystkie potrzebne dokumenty trzeba przechowywać przynajmniej przez 5 lat, od końca roku kalendarzowego, w którym złożono deklarację PIT.

Dostępne ulgi w rozliczeniu PIT za 2015 rok
Nazwa ulgi Zasada działania ulgi Wysokość ulgi Rubryki w formularzu PIT - 37, które dotyczą danej ulgi
Ulga internetowa (pomniejszająca dochód) Podatnicy, którzy jeszcze nie rozliczyli rachunków za Internet przez dwa lata, mogą to zrobić w 2016 r. faktycznie poniesione wydatki na Internet (do kwoty 760 zł/rok) rubryki numer 105 i 106 (wymagane również wypełnienie formularza PIT/O - rubryki 23, 24, 25 i 26)
Ulga rehabilitacyjna (pomniejszająca dochód) Osoba niepełnosprawna lub utrzymująca niepełnosprawnego może rozliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne (opłacenie przewodników, opłacenie psa przewodnika, wydatki na samochód). Poniesienia wydatków nie trzeba udowadniać. Podatnik może też rozliczyć wydatki nielimitowane (np. na opiekę pielęgniarską). W takim przypadku konieczne są jednak dowody płatności. faktycznie poniesione wydatki rehabilitacyjne (do kwoty 2280 zł/rok), brak limitu dla wydatków udokumentowanych rubryki numer 105 i 106 (wymagane również wypełnienie formularza PIT/O - rubryki 19 i 20)
Ulga na leki (pomniejszająca dochód) Podatnik może rozliczyć koszt zakupu lekarstw na receptę (jako nadwyżkę ponad 100 zł/m-c). Podstawą do rozliczenia jest faktura z apteki (fiskus nie akceptuje paragonów). faktycznie poniesione wydatki na lekarstwa (nadwyżka ponad wydatki wynoszące 100 zł/m-c) rubryki numer 105 i 106 (wymagane również wypełnienie formularza PIT/O - rubryki 19 i 20)
Ulga dla krwiodawców (pomniejszająca dochód) Krwiodawcy mogą pomniejszyć swój dochód o równowartość nieopłatnie oddanej krwi lub osocza (1 litr został wyceniony na 130 zł). wysokość ulgi nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika rubryki numer 105 i 106 (wymagane również wypełnienie formularza PIT/O - rubryki 15 i 16)
Darowizna na organizację pożytku publicznego (pomniejszająca dochód) Podatnik może odliczyć od dochodu darowiznę na organizację pożytku publicznego (w pełnej wysokości, ale z uwzględnieniem limitu dochodowego). wysokość ulgi nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika rubryki numer 105 i 106 (wymagane również wypełnienie formularza PIT/O - rubryki 11 i 12)
Ulga prorodzinna (pomniejszająca podatek) W zależności od liczby małoletnich lub uczących się dzieci (do 25 lat), przysługująca obniżka podatku wynosi od 92,67 zł/m-c do 225 zł/m-c. bez limitu (wysokość ulgi zależy od liczby dzieci) rubryki numer 120 i 121 (wymagane również wypełnienie formularza PIT/O - rubryki 40, 41 i 42)

Uwaga: urząd skarbowy ma sporo czasu na zwrot podatku …
Osoba prawidłowo rozliczająca ulgi może liczyć na pomniejszenie swoich zobowiązań w sposób bezpośredni (odliczenie od podatku) lub pośredni (odliczenie od opodatkowanego dochodu). Jeżeli podatnik nie ma zaległości wobec urzędu skarbowego, to zastosowanie ulgi będzie skutkowało zwrotem podatku. W niektórych przypadkach, kwota oddawana przez fiskusa jest dość duża. Osoby czekające na tę sumę muszą pamiętać, że urząd skarbowy nie będzie zobowiązany do wykonania szybkiego zwrotu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, fiskus powinien dokonać zwrotu w trakcie 3 miesięcy od daty złożenia deklaracji podatkowej. Osoby składające PIT przez Internet, na ogół otrzymują pieniądze znacznie szybciej. Trzeba jednak wiedzieć, że żaden przepis nie obliguje urzędu do zwracania nadpłaconego podatku np. w ciągu dwóch lub trzech tygodni. Co więcej, termin zwrotu jest odpowiednio wydłużany, jeżeli podatnik musiał złożyć korektę swojej deklaracji.
Zobacz, co koniecznie trzeba wiedzieć o składaniu PIT-u przez Internet »

Podatnicy otrzymujący zwrot na konto bankowe, powinni również pamiętać o podawaniu aktualnego numeru rachunku. Jeżeli wspomniany numer uległ zmianie, to razem z PIT-em trzeba złożyć formularz ZAP - 3. 
Przeczytaj więcej o zasadach zwrotu podatkowego w naszym artykule »

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »