A A A
drukuj

Ulgi PIT:
Ulga podatkowa na dziecko

Data publikacji: 2016.04.08 godz. 09:41
OCENA
3.9/5

Ulga prorodzinna jest ważną preferencją, z której może skorzystać wielu podatników. Nawet rodziny posiadające jedno dziecko, dzięki wspomnianej uldze zapłacą znacznie niższy podatek. Rodzina z trojgiem dzieci, obniży swoje zobowiązanie wobec fiskusa o 4224 zł.

Fot: Ulga prorodzinna - komu się należy?

Ulga prorodzinna w podatku dochodowym od osb fizycznych (PIT), potocznie jest nazwana „ulgą na dzieci”. Taka preferencja jest bardzo popularna, ponieważ może z niej skorzystać prawie każdy podatnik posiadający dzieci na swoim utrzymaniu. Tylko w przypadku pierwszego potomka, obowiązuje limit dochodów podatnika. Ograniczenie związane z sytuacją majątkową rodziny nie jest jedyną kwestią, o której musi wiedzieć osoba korzystająca z ulgi prorodzinnej. W praktyce, kluczowe znaczenie ma również wiek uczącego się dziecka oraz wysokość jego dochodów. Te wszystkie dodatkowe aspekty ulgi prorodzinnej, przedstawiamy w naszym kolejnym artykule z cyklu „ulgi, dopłaty, zwolnienia”.

Rodzice studenta również będą mogli obniżyć swój podatek PIT …
Opisywana ulga w podatku PIT, przysługuje nie tylko osobom będącym rodzicami małoletniego dziecka. Z tej preferencji podatkowej mogą skorzystać również opiekunowie prawni zamieszkujący z dzieckiem oraz osoby pełniące funkcję rodziców zastępczych.
Ulga prorodzinna przysługuje też podatnikowi, który utrzymuje pełnoletnie dziecko:

  • pobierające zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną
  • spełniające następujące wymogi:
    1) wiek do ukończenia 25 lat
    2) nauka w szkole albo na uczelni
    3) uzyskanie dochodów kapitałowych oraz dochodów opodatkowanych skalą podatkową o wartości nieprzekraczającej 3089 zł/rok (uwaga: do limitu dochodów nie wlicza się renty rodzinnej i dochodów opodatkowanych w inny sposób - np. stawką liniową 19% oraz ryczałtem)
  • otrzymujące zasądzone alimenty
  • będące pod opieką w ramach rodziny zastępczej

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Fiskus wymaga spełnienia tylko jednego z powyższych warunków. Dodatkowo wymagane jest uzyskiwanie dochodów opodatkowanych według skali (stawki: 18%/32%). Z ulgi prorodzinnej nie skorzystają m.in. podatnicy rozliczający wszystkie dochody w ramach ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej oraz stawki liniowej (19%). Prawo do odliczeń zależy również od tego, czy rodzic podlega obowiązkowi podatkowemu na terenie Polski. Z ulgi prorodzinnej nie skorzysta podatnik, którego dziecko prowadzi działalność gospodarczą/rolną opodatkowaną stawką 19% lub płaci ryczałt ewidencjonowany w związku z prowadzeniem firmy. Rodzic nie posiada prawa do ulgi również wtedy, gdy pełnoletnie dziecko uzyskało zagraniczny dochód o kwocie przekraczającej 3089 zł.
Zobacz, jakie inne ulgi możesz uwzględnić w formularzu PIT za 2015 rok »

Przejdź na kolejną stronę i dowiedz się, ile podatku możesz odliczyć »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »