A A A
drukuj

Czy wkład na mieszkanie musi wynosić 20 proc. wartości nieruchomości?

Data publikacji: 2019.02.05 godz. 15:54
OCENA
5.0/5

Z roku na rok, od 2014 roku rósł wymóg obowiązkowego wkładu własnego, jakim musiał dysponować kredytobiorca chcący zaciągnąć kredyt na mieszkanie. Obecnie, zgodnie z rekomendacjami KNF, wkład ten musi wynosić 20 proc. wartości kredytowanej nieruchomości. Czy jednak można go czymś zastąpić?

Fot: 20% wkładu własnego w kredycie hipotecznym to minimum?

Rekomendowane przez KNF dla banków 20 proc. wkładu własnego przy udzielaniu kredytów na mieszkanie nie jest sztywnym wymogiem. Banki udzielają kredytów klientom dysponującym zaledwie 10-procentowym wkładem własnym, ale pozostałe 10 proc. muszą oni pokryć np. za pośrednictwem odpowiedniego ubezpieczenia. 

Wymogi dotyczące wkładu własnego
Przy ocenie wniosku kredytowego klienta bank sprawdza, czy stać go na kredyt oraz jakie ryzyko kredytowe wiąże się z udzieleniem mu finansowania. Jeśli ryzyko straty przez bank pieniędzy jest za wysokie, kredyt nie zostanie udzielony.
Dlatego klient musi dać się poznać jako wiarygodny kredytobiorca, który potrafi tak zarządzać posiadanymi pieniędzmi, że odłożył wkład własny, a w przyszłości będzie terminowo regulował raty kredytowe.
Banki podlegają nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która wskazuje, że wkład własny przy kredycie hipotecznym musi wynosić obecnie 20 proc. wartości nieruchomości. Jeszcze przed 2014 rokiem takiego wymogu nie było, a banki udzielały kredytów nawet na 110 proc. wartości nieruchomości. Dziś nie jest to możliwe, choć nie zawsze 20 proc. wkładu własnego jest absolutnie wymagane.
Zobacz oferty kredytów hipotecznych »

Uzupełnienie oszczędności
Co prawda w polskich bankach nie można już otrzymać kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego, ale w wielu instytucjach kredytujących wystarczy, aby mieć choć 10 proc. wkładu, a pozostałe wymagane 10 proc. wartości nieruchomości zastąpić w inny sposób.
Innym zabezpieczeniem kredytu, które ma zmniejszyć ryzyko banku związane z kredytowaniem, może być ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które polega na uiszczaniu przez kredytobiorcę składki ubezpieczeniowej do czasu, aż wraz z kredytem zostanie spłacona część kapitału odpowiadająca 10 proc. wkładu własnego. W niektórych bankach akceptowalne jest zastąpienie części wymaganego wkładu własnego zastawem lub blokadą środków na rachunku bankowym.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Trzeba liczyć się z tym, że niedostatecznie wysoki wkład własny spowoduje wzrost ogólnych kosztów kredytowych. W niektórych instytucjach kredytujących powoduje to także podwyższenie marży kredytowej, która bezpośrednio wpływa na wysokość oprocentowania udzielanego kredytu na mieszkanie.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »