A A A
drukuj

Czym jest wolność finansowa?

Data publikacji: 2018.12.04 godz. 13:48
OCENA
5.0/5

Wolność to brak ograniczeń, poczucie, że można samodzielnie o sobie decydować. Jak zatem rozumieć wolność finansową? Kto może ją osiągnąć i co też przybliża nas do takiego stanu?

Fot: Wolność finansowa - czym jest dla Polaków?

Wolność finansowa jest stanem, w którym można samodzielnie i dowolnie dysponować swoim czasem, pracować jak się chce, gdzie się chce i kiedy się chce, przy jednoczesnym utrzymywaniu płynności budżetu domowego. 

Pojęcie wolności finansowej
Zgodnie z powszechnie przyjmowaną definicją, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, wolność finansowa to niezależność jednostki w zakresie dysponowania swoim czasem, istniejąca w warunkach zachowania płynności środków finansowych, jakie są absolutnie niezbędne jej do życia. Można rozumieć ją w ten sposób, że wolność finansową osiąga osoba, która zachowuje środki finansowe lub źródło ich pozyskiwania, ale sama może decydować o tym, kiedy i ile pracuje. To komfortowa sytuacja, która jest właściwa tylko dla nielicznych z nas.
Trzeba także rozgraniczyć pojęcie prawdziwej, realnej wolności finansowej od wysokiego poziomu niezależności finansowej. Niezależność ta jest narzędziem do osiągnięcia pełnej wolności finansowej. Czasami traktuje się ją jako etap wstępny przy dążeniu do takiej sytuacji.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Czym nie jest wolność finansowa?
Nie brakuje teorii, które nieprawidłowo opisują pojęcie wolności finansowej. Wcale nie musimy być bardzo bogaci, aby móc się nazwać wolnymi pod względem finansowym. Dlatego też stan ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla najzamożniejszych ludzi na świecie.
Wolnością finansową będzie nie tyle osiągnięcie na koncie wielomilionowego salda, co umożliwia porzucenie pracy i swobodne życie, ale właściwie jest to prowadzenie takiego stylu życia, jaki dana osoba sobie wymarzyła, bez polegania na kimkolwiek w kwestiach finansowych. Względna samodzielność w dysponowaniu czasem i utrzymywanie jednakowej płynności w finansach to początek wolności finansowej, do której każdy z nas powinien dążyć z różnym samozaparciem. Osoby będące wolne finansowo pracują tak, jak chcą i gdzie chcą. Nie są bezpośrednio zależne od pracodawcy, a utrata pracy etatowej nie powoduje u nich załamania się budżetu domowego. Najczęściej zatem wolność, o której mowa, osiągają przedsiębiorcy, którzy sami stanowią o sobie i o swojej pracy.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Jak osiągnąć wolność finansową?
Dążenie do wolności finansowej wymaga dużych nakładów pracy, najlepiej wspartych dobrym planem i wytyczeniem jasnego celu. Dana osoba musi w dążeniach swych często rezygnować z części wydatków ponoszonych w każdym miesiącu. Na pierwszy rzut idą te koszty, które nie są jej absolutnie niezbędne do życia. Narzucenie sobie i utrzymywanie z dużą konsekwencją takiej dyscypliny finansowej jest drogą do osiągnięcia celu i stania się niezależnym zarówno w dysponowaniu własnym czasem, jak i pieniędzmi.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »