A A A
drukuj

Fundusz Mieszkań na Wynajem - komu pomoże?

Data publikacji: 2013.07.29 godz. 14:59

Opracowanie własne
OCENA
4.3/5

Wraz z programem Mieszkanie dla Młodych (MdM), od nowego roku ruszy rządowy program ułatwiający wynajmowanie mieszkań poniżej ceny rynkowej. W ramach Funduszu Mieszkań pod Wynajem, państwo, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, planuje stworzyć Fundusz Mieszkań na Wynajem. Jego środki mają wynieść ok. 5 mld PLN w ciągu 4 lat. Oficjalny cel: pobudzenie mobilności, zwłaszcza wśród młodych osób wchodzących na rynek pracy, których nie stać na wzięcie kredytu hipotetycznego.

Fundusz ma naby 20 tysięcy mieszkań – głównie w największych polskich miastach. Najemcy będą płacić czynsz, lecz będzie on niższy od rynkowego.  Według Bartosza Turka z Home Broker, za wynajem dwupokojowego mieszkania w stolicy trzeba będzie zapłacić ok. 900 zł. Tymczasem na wolnym rynku ceny za najem takich lokali sięgają nawet 2 tys. zł. Finansowanie wynajmu ma sprzyjać mobilności społecznej. W Polsce mieszkań na wynajem jest stosunkowo mało, co sprzyja wzrostowi ich cen. Rząd zamierza także zmniejszyć bezrobocie dzięki temu, że większość dofinansowywanych mieszkań będzie zlokalizowana w głównych miastach Polski (w Warszawie,  Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu), gdzie stosunkowo łatwiej o pracę. Bezrobocie młodych w Polsce jest nadal poważnym problemem. Pozostaje jednak pytanie z czego osoby poszukujące pracy sfinansują wynajem, nawet po niższej niż rynkowa cenie? Minusem jest także zawieranie umowy najmu na rok, co oznacza konieczność płatności przez stosunkowo długi czas, a to na dzisiejszym niestabilnym rynku pracy może być problemem. Zgodnie z założeniami program będzie skierowany do osób, które stać na zapłatę wyższego czynszu, niż w mieszkaniu komunalnym, ale które nie mogą sobie pozwolić na ceny rynkowe. Czyli z jednej strony program ma ułatwiać poszukiwanie pracy, a z drugiej zaś –jest skierowany do osób, które mają już jakieś dochody. Oczywiście ten problem nie będzie istniał, jeśli wynajmiemy mieszkanie po otrzymaniu pracy., Jednak często znalezienie zatrudnienia wymaga obecności przez długi czas – przynajmniej przez kilka miesięcy – w jednym miejscu i intensywnego chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne. 

Program nie ma być typowym programem biurokratycznym. Fundusz Nieruchomości będzie przypominać prywatne organizacje tego typu. Po jednokrotnym dokapitalizowaniu przez państwo, będzie sam na siebie zarabiać, jako Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. Docelowa roczna stopa zwrotu to 4 proc. rocznie. Nowy program pomoże deweloperom poprzez zwiększenie popytu na ich mieszkania. Jednak nie wiadomo w jakim stopniu. Kwota ponad miliarda złotych w skali 40 milionowego kraju nie jest oszałamiająca. Warto zauważyć, że tego typu programy w przeszłości miały znacznie większy zasięg. Jak zauważyła ekonomistka Irena Herbst, prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP.  dzięki programowi Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zakończonemu w 2009 r. wybudowano 100 tysięcy mieszkań. W tym świetle 20 tysięcy mieszkań nie stanowi więc jakiejś oszałamiającej liczby. 

Niewątpliwą korzyścią dla deweloperów będzie jednak pozyskanie przez nich nabywcy 20 tysięcy mieszkań, choć średnia cena za jaką Fundusz kupi mieszkanie to 250 tysięcy złotych, a więc znacznie poniżej ceny rynkowej w dużych miastach. Fundusz nabywać będzie jednak nie tyle pojedyncze mieszkania, co całe bloki. Dzięki temu deweloperom może opłacać się obniżenie ceny za dane mieszkanie. 

Podobnie, jak w przypadku programu Mieszkanie dla Młodych uzasadnione są więc wątpliwości dotyczące tego, czy program ma być rzeczywiście wsparciem dla najemców czy głównie dla branży budowlanej. Pamiętajmy, że prawo unijne zakazuje pomocy publicznej powyżej 200 tysięcy euro rocznie. Bezpośrednie dopłaty dla firm deweloperskich mogłyby spotkać się z zakazem unijnym. Takim podejrzeniom sprzyja fakt, że Fundusz Mieszkań pod Wynajem będzie działać w ramach programu Inwestycje Polskie. Celem tego programu jest, jak czytamy na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego, "zapewnienie utrzymania w gospodarce obecnej dynamiki inwestycji w projekty infrastrukturalne o wydłużonym horyzoncie czasu, przy jednoczesnym wykorzystaniu długoterminowego finansowania oraz zaangażowania kapitałowego”. O ile można pod realizację tych celów podciągnąć wsparcie branży budowlanej, o tyle pomoc socjalną na rzecz młodych ludzi już niekoniecznie. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »