A A A
drukuj

Ile pensji trzeba wydać na zakup mieszkania w dużym mieście?

Data publikacji: 2018.12.18 godz. 13:59
OCENA
5.0/5

Średnie ceny lokali mieszkalnych w ostatnim czasie wyraźnie wzrastają. Trend ten zauważalny jest przede wszystkim w większych miastach w Polsce. Warto wiedzieć, ile lat trzeba zarabiać i ile pensji trzeba odłożyć, aby z własnych oszczędności móc pozwolić sobie na zakup mieszkania?

Fot: Ceny 1 m2 mieszkania w dużym mieście.

Mieszkania w Polsce w perspektywie ostatnich 5 lat zdrożały, ale jednocześnie nasze wynagrodzenia także wzrastały w podobny sposób. Dziś na mieszkanie w dużym mieście w Polsce o powierzchni około 50 mkw trzeba odłożyć 99 średnich pensji. 

Ile mieszkań jest na sprzedaż?
Ze statystyk prowadzonych przez ekspertów wynika, że sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce się ustabilizowała, jeśli chodzi o zasób lokali na sprzedaż. W ciągu minionych 5 lat, czyli od 2013 roku niemal nie zmieniła się dostępność lokali mieszkalnych.

Koszty zakupu mieszkania
Rosnące ceny mieszkań spowodowane są nie tylko zmianami na tym szczególnym rynku nieruchomości, ale należy wziąć przy tym pod uwagę rosnące wynagrodzenia Polaków i inflację. Dlatego w wielu dużych miastach zauważalny jest średni wzrost cen lokali o około 20 proc., ale w tym samym czasie średnie wynagrodzenia w naszym kraju zwiększyły się o około 25 proc. Pięć lat temu średnia pensja wynosiła zaledwie około 2700 zł, a obecnie jest o około 700 zł wyższa. Z tego też względu łatwiej dzisiejszym Polakom odłożyć na mieszkanie, choć zajmuje to trochę czasu.
Z wyliczeń Expandera wynika, że zakup mieszkania o powierzchni 50 mkw w dużym mieście wymaga odłożenia około 99 średnich pensji. Czy to dużo? W perspektywie kilku ostatnich lat niekoniecznie, ponieważ jeszcze w 2013 roku przy uwzględnieniu zmiany cen lokali mieszkalnych trzeba było na takie samo mieszkanie wydać 104 średnie pensje.
W przełożeniu na okres oszczędzania, trzeba by odkładać każdą pensję przez 8 lat i 3 miesiące, aby sfinalizować transakcję kupna mieszkania samodzielnie, bez udziału kredytu bankowego. Sprawdź oferty kredytów hipotecznych »

Cena ofertowa a cena transakcyjna
To całkowicie naturalne, że sprzedający chcą jak najdrożej sprzedać swoje mieszkanie, a kupujący chcą wydać na ten cel możliwie jak najmniej. W negocjacjach ostateczna cena zależy od tego, o ile strona transakcji chce pójść na ustępstwa. Dlatego nie należy się za bardzo przejmować tym, jaki poziom cen podawany jest w ogłoszeniach nieruchomości. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że średnia cena ofertowa na rynku wtórnym dla siedmiu największych miast w Polsce była o 18 proc. wyższa niż transakcyjna. Cena, jaką faktycznie nabywca zapłacił za mieszkanie, była więc niższa niż wskazana w pierwotnym ogłoszeniu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »