A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Jak banki radzą sobie bez BTE?

Data publikacji: 2019.05.08 godz. 11:34

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Hipoteka jest stosowana nie tylko w przypadku kredytów …
Jeżeli chodzi o większe kredyty i pożyczki, to nieocenionym rozwiązaniem dla banków oraz pożyczkodawców pozostaje hipoteka. Wierzyciele bardzo lubią tę formę zabezpieczenia, ponieważ zapewnia ona możliwość egzekwowania długu nawet po sprzedaży nieruchomości. Warto wiedzieć, że hipoteka niejako podążą za nieruchomością. Dodatkowym atutem hipoteki jest pierwszeństwo przed innymi wierzycielami (z wyjątkiem pracowników zadłużonego przedsiębiorcy oraz wierzycieli alimentacyjnych). Kolejną zaletą hipoteki (z punktu widzenia kredytodawcy lub pożyczkodawcy) wydaje się to, że zobowiązanie zabezpieczone hipotecznie nie ulega przedawnieniu. Przedawnić mogą się jedynie odsetki dotyczące hipoteki. O takim wyjątku od ogólnych zasad przedawnienia, powinny pamiętać wszystkie osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną. Pożyczka hipoteczna (bankowa albo pozabankowa), w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego nie musi służyć do finansowania potrzeb mieszkaniowych.
Dowiedz się więcej o zasadach przedawnienia kredytów i pożyczek »

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Zastaw i przewłaszczenie występuje przy kredycie na auto
Jak powszechnie wiadomo, hipoteka może obciążyć jedynie nieruchomości. W przypadku finansowania rzeczy ruchomych, wierzyciel może zastosować inne rozwiązanie, które również gwarantuje mu pierwszeństwo przed większością innych wierzycieli. Mowa o zastawie zwykłym lub zastawie rejestrowym. Kredytodawcy i pożyczkodawcy częściej stosują zastaw rejestrowy. To rozwiązanie dobrze zabezpiecza bowiem interes wierzyciela i jednocześnie pozwala dłużnikowi na codzienne korzystanie z finansowanego przedmiotu. Zastaw rejestrowy jest szczególnie często stosowany w przypadku kredytów finansujących samochody (prywatne lub firmowe) oraz różnego rodzaju maszyny. Kredyty na samochody często przewidują również konieczność dokonania tzw. przewłaszczenia. Dzięki wspomnianemu przewłaszczeniu, bank staje się współwłaścicielem rejestrowanego pojazdu. Takie rozwiązanie zapewnia bankowi większą kontrolę nad sposobem wykorzystania samochodu i uniemożliwia np. samowolną sprzedaż auta przez dłużnika.
Przeczytaj nasz artykuł prezentujący charakterystyczne cechy zastawu »

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Weksel może stanowić dodatkową formę zabezpieczenia
W ramach ostatniej części naszego przewodnika, opiszemy jeszcze jeden rodzaj zabezpieczenia, który dość często wykorzystują banki oraz pożyczkodawcy. Mowa o wekslu stanowiącym bezwarunkowe zobowiązanie jego wystawcy do zapłacenia określonej kwoty. Ze względu na swój bezwarunkowy charakter, dług wekslowy jest wyjątkowo niebezpieczny. Warto wiedzieć, że pożyczkodawcy i kredytodawcy zwykle stosują weksle in blanco. To rodzaj weksli, które nie posiadają jednoznacznie określonej wartości zobowiązania. Weksel in blanco jest wyjątkowo korzystny dla wierzyciela, ponieważ taka osoba lub instytucja dopiero po ustaleniu ostatecznej wartości zobowiązania wekslowego (np. wraz z odsetkami), może wypełnić wspomniany weksel (tzn. uzupełnić kwotę).
Mechanizm działania weksla in blanco sprawia, że jest on rozwiązaniem niebezpiecznym dla dłużnika (w razie nieuczciwości wierzyciela). Właśnie dlatego każdy weksel in blanco (również taki podpisywany w banku), powinien posiadać tzw. deklarację wekslową. Ten dokument określa szczegółowe zasady powstania długu i reguły wypełniania kwoty na wekslu.
Poznaj bardziej dokładne zasady działania weksli oraz niebezpieczeństwa z nimi związane »

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »