A A A
drukuj

Jak można poprawić złą historię kredytową?

Data publikacji: 2018.02.14 godz. 14:34
OCENA
5.0/5

Podstawową kwestią, jaką bank bierze pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego klienta, jest posiadana przez niego historia kredytowa. Jeśli jest negatywna, odpowiedź banku na udzielenie kredytu będzie najprawdopodobniej odmowna. Jak zatem można poprawić złą historię finansowania i zwiększyć tym samym szansę na kredyt?

Fot: Sposoby na poprawienie historii kredytowej w BIK.

Poprawa złej historii kredytowania w BIK wymaga spłaty posiadanych zobowiązań, a jeśli nie jest to możliwe od ręki, należy zadbać o regularność spłaty rat. Poza tym warto zrezygnować z karty kredytowej lub limitów w koncie bankowym. 

Historia w BIK
Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są zobowiązane przez Komisję Nadzoru Finansowego do dbania o jakość portfela kredytowego i lepszą weryfikację sytuacji finansowej potencjalnych kredytobiorców. W tym celu sięgają po ocenę punktową (scoring) oraz informacje innego rodzaju do baz Biura Informacji Kredytowej (BIK).
BIK gromadzi natomiast wszystkie dane o udzielanych kredytach, a niekiedy również o pożyczkach pozabankowych. Są to informacje zarówno pozytywne, o terminowej spłacie zobowiązań, jak i dane o dłużnikach, którzy zaniechali spłacania kredytów albo spóźniali się ze spłatą kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych. BIK nie jest „czarną listą dłużników”, ale zawiera również informacje o nich. Jeśli klient banku ma negatywną historię kredytowania w BIK, będzie miał niewielkie szanse na kredyt w banku.
Można jednak podjąć określone działania mające na celu poprawę złej historii kredytowania. Jak tego dokonać?

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Poprawa historii w BIK
Dane kredytobiorców w BIK są systematycznie aktualizowane. Mogą być przetwarzane bez zgody klienta nawet przez okres 5 lat. Dlatego, jeśli mamy dług w postaci niespłaconej karty kredytowej, niezależnie od jego wysokości, znajdziemy się na czarnej liście w BIK-u.
Pierwszym krokiem do poprawy historii kredytowania będzie spłata dotychczasowych długów, jeśli mamy taką możliwość. Uregulowanie długu na karcie, debetu lub linii kredytowej w koncie lub kredytu samochodowego pozwoli wykreować lepszy obraz potencjalnego kredytobiorcy.
Nawet jeśli klient nie ma długów i zaległości płatniczych, na jego niekorzyść w opinii banku wpływa liczba zaciągniętych i bieżących długów. Warto zatem zlikwidować limit kredytowy w koncie i kartę kredytową, zwłaszcza jeśli klient nie korzysta z nich regularnie. Można też zmniejszyć limity w ramach takich produktów. W przeciwnym wypadku będą brane pod uwagę jako posiadane zobowiązania i obciążą zdolność kredytową.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Najlepszym sposobem poprawy historii kredytowania jest regularne spłacanie posiadanych zobowiązań, bez spóźniania się z terminem uiszczania kolejnych rat. Dzięki temu bank będzie widział, że w roli kredytobiorcy sprawdzamy się doskonale. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »