A A A
drukuj

Jak nie płacić podatku przy pożyczce od rodziny?

Data publikacji: 2019.05.14 godz. 11:31
OCENA
5,0/5

Pożyczanie pieniędzy od rodziny jest powszechnie stosowaną w Polsce praktyką. Zamiast godzić się na pożyczki i kredyty na wysoki procent, można poprosić o pożyczkę rodziców, dziadków czy dalszą rodzinę i ponosić z tego tytułu znacznie mniejsze koszty. Nie należy zapominać o opodatkowaniu takich pożyczek. Kiedy będzie można go uniknąć?

Fot: Pożyczka od rodziny, a podatek dochodowy.

Pożyczka od członka rodziny może być nieopodatkowana, jeśli jej kwota nie będzie przekraczać w ciągu 5 lat jednorazowo 9637 zł. Powyżej tej sumy zgłoszona do urzędu pożyczka także może być nieopodatkowana. 

Powszechne pożyczki rodzinne
Z badania Censuswide na zlecenie PayPala z 2019 roku wynika, że średnie kwoty, jakie Polacy pożyczają znajomym i rodzinie rocznie, oscylują w granicy zaledwie od 250 do 450 zł. Sami zadłużają się na kwotę nie większą niż 50 zł. To stosunkowo małe pożyczki, ale i z ich zwrotem w ustalonym terminie pojawiają się problemy. Z badania można wysnuć wniosek, że równie często, jak Polacy pożyczają drobne kwoty pieniędzy, tak samo zalegają z ich zwrotem lub w ogóle nie zwracają ich właścicielom. Ponad 15 proc. Polaków pożyczających pieniądze znajomym lub członkom rodziny ma trudności z odzyskiwaniem należności.
Raport BlueMedia z 2018 roku pod hasłem „Jak pożyczamy pieniądze” wskazuje, że w 2017 roku 63 proc. Polaków pożyczało pieniądze od rodziny a 43 proc. od przyjaciół i znajomych. W 2018 roku od rodziny pieniądze pożyczało 53 proc. respondentów, a od przyjaciół czy znajomych - 47 proc. respondentów. Jednocześnie 84 proc. Polaków deklarowało, że byłaby skłonna pożyczyć pieniądze rodzinie. W przypadku przyjaciół i znajomych taką deklarację składało 61 proc. z nas.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Należy uznać zatem, że pożyczki w kręgach rodzinnych i przyjacielskich zdarzają się często. Niemniej pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy nie są często świadomi obowiązków podatkowych, jakie są z tym związane. Czasem można jednak uniknąć opłacania podatku od pożyczki w rodzinie.

Podatek od pożyczki
Pożyczanie pieniędzy od rodziny jest czynnością, która może wiązać się z obowiązkiem uiszczenia podatku w wysokości 2 proc. całej sumy. Tak stanowią przepisy polskiego prawa, ale akurat pożyczka rodzinna może być objęta zwolnieniem podatkowym. Uniknąć podatku można wówczas, gdy kwota pożyczki lub pożyczek udzielonych łącznie w okresie pięciu ostatnich lat nie przekracza kwoty 9637 zł. Dodatkowo pożyczka ta musi być udzielona przez osoby najbliższe, tj.:

 • rodzeństwo,
 • teściów,
 • zięcia,
 • synową,
 • małżonków,
 • zstępnych,
 • wstępnych,
 • macochę,
 • ojczyma,
 • pasierba.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Dodatkowo podatnik może pożyczyć bez podatku od najbliższej rodziny dowolną kwotę pieniędzy, ale musi poinformować o tym fakcie odpowiedni urząd. Wówczas będzie zwolniony z obowiązku podatkowego, choć nie dotyczy to teściów, zięciów czy synowych.
W przeciwnym wypadku należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. i złożyć deklarację w sprawie tego podatku w ciągu 14 dni od chwili zaciągnięcia pożyczki. Jeśli pożyczkobiorca nie dopełni takich formalności, zapłaci podatek w wysokości 20 proc. zaciąganej kwoty.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

comments powered by Disqus
 • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »
 • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »
 • Konto Proste Zasady dla obywateli Ukrainy w Getin Noble Bank »