A A A
drukuj

Jaki kształt ma pomoc dla frankowiczów?

Data publikacji: 2018.01.02 godz. 15:28
OCENA
5.0/5

O pomocy dla tzw. frankowiczów, czyli kredytobiorców mających kredyty we frankach szwajcarskich, głośno mówił nie tylko prezydent Andrzej Duda w kampanii prezydenckiej, ale i Beata Szydło, podczas kampanii parlamentarnej. Jak obecnie wyglądają plany pomocy dla tych kredytobiorców?

Fot: Andrzej Duda pomógł frankowiczom?

Prezydent Andrzej Duda zapowiadał w kampanii wyborczej pomoc dla frankowiczów. Złożył w tym celu w Sejmie dwa projekty ustaw, z których szansę na rychłą realizację ma jak na razie ustawa o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. 

Prace w Sejmie
Prezydent Andrzej Duda złożył w sierpniu 2016 roku w Sejmie projekt pomocy dla grupy kredytobiorców z kredytami we frankach szwajcarskich. Niestety już 10 października 2017 roku przewodniczący sejmowej Komisji Finansów, Jacek Sasin zapowiedział, że tzw. prezydencka ustawa spreadowa trafi na półkę, a pierwszeństwo będą miały prace nad drugą z proponowanych ustaw, która dotyczyła wsparcia kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Po pierwszym czytaniu projekt tej ustawy trafił do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Warto podkreślić, że propozycję ustawy wystosował także i w tym przypadku prezydent RP Andrzej Duda.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Założenia projektu ustawy spreadowej autorstwa prezydenta
Kompleksowe uregulowanie sytuacji zadłużonych we frankach szwajcarskich Polaków miało przynieść wprowadzenie w życie przepisów ustawy spreadowej przygotowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Projekt ten zakładał:

  • stwierdzenie, że w umowach kredytów we frankach mieliśmy do czynienia z klauzulami niedozwolonymi i nielegalnymi postanowieniami umownymi, jakie stosowały banki,
  • zwrot z tytułu nielegalnych klauzul i postanowień na rzecz kredytobiorców stosownych kwot.

Na mocy ustawy spreadowej banki udzielające kredytów we frankach miały zwrócić kredytobiorcom zwrot nadpłaconych spreadów walutowych. Koszt przeprowadzenia takich działań został oszacowany przez Komisję Nadzoru Finansowego na 9,3 mld zł kosztów. Dla kredytobiorców oznaczałoby to zwrot od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od kwoty i warunków zaciągniętego kredytu hipotecznego.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Założenia drugiego projektu ustaw
Z kolei projekt ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej zakłada, że kredytobiorca w trudnej sytuacji życiowej i finansowej będzie mógł otrzymać comiesięczne wsparcie finansowe w wysokości do 2 tys. zł przez okres 36 miesięcy. Będzie to jednak nie dotacja, ale swego rodzaju pożyczka, a na spłatę udzielonej pomocy bez naliczania z tego tytułu odsetek, dana osoba będzie miała 12 lat. Co więcej, w niektórych, trudnych przypadkach możliwe będzie umorzenie części zobowiązania, o ile raty kredytu będą regularnie spłacane. Pomoc ma być finansowana z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, do którego środki płyną od banków.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »