A A A
drukuj

Jakie parametry decydują o kosztach kredytu?

Data publikacji: 2018.02.08 godz. 14:36
OCENA
5.0/5

Ważnym kryterium wyboru oferty kredytowej z banku lub ze spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej dla klienta będzie koszt kredytu. Składają się na niego koszty odsetkowe oraz pozaodsetkowe. Jakie parametry wpływają na to, jak wysokim kosztem będzie obarczony kredyt?

Fot: Co decyduje o koszcie kredytu?

Na koszt kredytu składają się wydatki związane z oprocentowaniem, zależnym m.in. od wysokości kredytu i wkładu własnego kredytobiorcy, jak i wydatki około kredytowe, na prowizję, niezbędne ubezpieczenia czy też dodatkowe produkty w ramach cross sellingu. 

Łączny koszt kredytu
Niezależnie od tego, jaki kredyt zaciągamy - duży, wieloletni kredyt hipoteczny, czy krótkoterminowy kredyt gotówkowy lub samochodowy, zawsze musimy ponieść w związku z nim pewne koszty. Bank pożycza klientom pieniądze na konkretny procent, dzięki czemu buduje swoje zyski.
Koszt kredytu zależy w największym stopniu od takich parametrów jak:

  • wysokość stopy oprocentowania zobowiązania,
  • okresu kredytowania,
  • wyboru rat równych lub rat malejących,
  • wysokości kosztów około kredytowych, do których zalicza się prowizję za przystąpienie do kredytu, koszty ubezpieczeń, czy wyceny nieruchomości, jeśli stanowi ona zabezpieczenie spłaty zobowiązania kredytowego, itd.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Banki często oferują klientom bardzo atrakcyjne oprocentowanie czy wysokość prowizji bankowej, ale w zamian kredytobiorca musi zdecydować się na tzw. cross selling, czyli równoczesne skorzystanie wraz z zaciągnięciem kredytu z innych produktów bankowych, m.in. konta bankowego czy karty kredytowej.

Parametry ważne dla kosztów kredytu
Wysokość stopy oprocentowania wpływa na koszt kredytu. Oprocentowanie jest wyliczane w skali jednego roku i dopisywane do każdej raty miesięcznej, spłacanej przez klienta. Oprocentowanie jest wynikiem połączenia marży banku oraz stopy procentowej, zwykle WIBOR 3M. Kredytodawcy mają wpływ jedynie na wysokość marży i na nią trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oferty kredytowej. Stopa procentowa zaś to zmienna składowa oprocentowania, ustalana przez Narodowy Bank Polski. Na wysokość marży mają wpływ takie czynniki jak:

  • wysokość wkładu własnego (dla kredytów hipotecznych to minimum 20 proc. wartości kupowanej nieruchomości),
  • źródło dochodów kredytobiorcy,
  • raport dotyczący aktualnej sytuacji kredytowej i historii kredytowania klienta z BIK,
  • okres kredytowania,
  • cross selling.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Banki ustalają również wysokość prowizji za udzielenie kredytu. Wynosi ona zwykle do kilku procent kwoty zobowiązania i może zostać albo skredytowana, albo klient musi ją uiścić z własnych środków finansowych przed zaciągnięciem kredytu.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »