A A A
drukuj

Jakie są elementy składowe oprocentowania kredytu hipotecznego?

Data publikacji: 2019.06.17 godz. 11:36
OCENA
5.0/5

Dla kredytobiorców hipotecznych jednym z najważniejszych czynników wyboru oferty kredytowej jest wysokość oprocentowania. Warto wiedzieć, że wartość ta składa się z dwóch elementów składowych. Co więcej, kredytobiorca jest w mocy negocjować wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego.

Fot: Oprocentowanie przy kredycie hipotecznym.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z dwóch elementów: stopy bazowej, nazywanej też stopą referencyjną, oraz z marży bankowej, która podlega negocjacjom z bankiem. 

Wynagrodzenie banku
Zawsze wtedy, gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, uiszczamy w związku z nim odsetki kredytowe. Są one naliczane według ustalonej wcześniej stopy procentowej i należy je postrzegać jako cenę kredytu. To wynagrodzenie, jakie bank pobiera z tytułu udzielonego finansowania.
Oprocentowanie to jeden z najbardziej istotnych elementów kosztów kredytowych, wpływający na ich ostateczną wysokość. Może ono mieć charakter stały lub zmienny, dlatego też mówimy o kredytach ze zmienną stopą oprocentowania lub stałą stopą oprocentowania.
W przypadku kredytu hipotecznego oprocentowanie składa się z dwóch elementów:

  • stopy bazowej,
  • marży bankowej.

Stopa bazowa przy kredytach hipotecznych
Bank przy wyliczaniu oprocentowania kredytu hipotecznego bierze pod uwagę stopę bazową, czyli inaczej stopę procentową lub stopę referencyjną. To cena, jaką płaci się za pożyczony kapitał. Kiedy stopy procentowe pozostają niskie, sytuacja jest korzystna dla kredytobiorców, ponieważ kredyty tanieją. Banki mają łatwiejszy dostęp do środków, które mogą przeznaczyć na akcję kredytową.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Dla kredytów hipotecznych udzielanych w złotówkach najważniejsza jest stopa procentowa obliczana według wskaźnika WIBOR. Jego wysokość ustalana jest na określony czas, m.in. 3 miesiące czy 6 miesięcy przez Radę Polityki Pieniężnej. Jest ona czynnikiem zmiennym.

Marża bankowa
Elementem ważnym dla ostatecznej wysokości oprocentowania kredytu hipotecznego jest marża bankowa. Stanowi ona część oprocentowania, która wyznaczana jest przez bank i może podlegać negocjacjom. Klient zaciągający kredyt hipoteczny ma możliwość wynegocjowania z bankiem niższej marży bankowej, o ile ma pewne atuty w postaci:

  • bardzo dobrej historii kredytowania,
  • bardzo wysokiej zdolności kredytowej,
  • wysokiego wkładu własnego.

Im niższa marża bankowa, tym wyższa atrakcyjność oferty kredytowej. Niektóre banki są skłonne udzielić kredytu hipotecznego z niską marżą, o ile klient zdecyduje się na skorzystanie z innych produktów bankowych, oprócz zobowiązania kredytowego, w tym z konta bankowego, oszczędnościowego, karty kredytowej i tym podobnych.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »