A A A
drukuj

Kiedy kredyt nie jest kredytem?

Data publikacji: 2014.12.15 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
5.0/5

Kredyt konsumencki to co do zasady każdy kredyt, który nie został zaciągnięty na cele związane z działalnością gospodarczą, czy zawodową. Według ustawy o kredycie konsumenckim, przedsiębiorca (niekoniecznie bank) udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Nie ma przy tym znaczenia w jakiej formie taki kredyt zostanie udzielony. Za formę kredytu konsumenckiego uważa się np. również sprzedaż na raty. W takiej sytuacji za kredyt konsumencki będzie uznana również umowa pożyczki, czy kredytu bankowego, która jest udzielana w zakresie działalności pożyczkodawcy (kredytodawcy), a drugą stroną umowy jest konsument.

Pożyczysz gotówkę i dobra materialne

W przypadku pożyczki, określona kwota pieniędzy staje się własnością pożyczkobiorcy. Udzielający jej nie może ingerować ani kontrolować sposobu wykorzystania tych pieniędzy. Przedmiotem pożyczki mogą być pieniądze (także w gotówce) ale i inne rzeczy materialne.
Za udzielenie kredytu bank pobiera prowizję, a od jego wykorzystania nalicza oprocentowanie. Pożyczka może być nieodpłatna (oczywiście jeśli tak umówią się strony).

Warto pamiętać, że nie wszystkie bankowe zobowiązania będą kredytami. Banki oferują klientom pożyczki. To dlatego, że nie każdy produkt bankowy ma charakterystyczne cechy kredytu. Jeden z przykładów? Proszę bardzo. Kredyt odnawialny w koncie ma w sobie więcej cech pożyczki niż kredytu. Nie ma określonego terminu spłaty ani wysokości miesięcznych rat.

Pożyczki są zwykle udzielane na mniejsze kwoty i na krótkie okresy. Dają je także instytucje pozabankowe. Są udzielane niemal każdemu a wnioski rozpatrywane bardzo szybko.

Podsumowując: kredyt może być udzielony jedynie przez bank, a pożyczka przez każdego, kto jest właścicielem pieniędzy np. instytucja finansowa, osoba fizyczna. Przez umowę pożyczki, pieniądze stają się własnością pożyczkobiorcy, zaś przez umowę kredytu, bank udostępnia kredytobiorcy określoną kwotę środków pieniężnych. Kredyt jest udzielany na z góry określony cel, zaś pożyczkobiorca może swobodnie dysponować kwotą pożyczki.

Niezależnie jednak od tego czy decydujemy się na kredyt, czy na pożyczkę - jedno i drugie jest zobowiązaniem ciążącym na budżecie domowym.

Pamiętaj! Podejmuj decyzję świadomie - każde zobowiązanie trzeba będzie spłacić.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »