A A A
drukuj

Komornikowi wolno zająć zasiłek?

Data publikacji: 2016.02.18 godz. 14:25
OCENA
2.8/5

Zajęcie jest możliwe jeśli zasiłek wpłynął na konto bankowe …
Zasady opisane powyżej mogą sugerować, że dłużnik otrzyma zasiłek lub podobne świadczenie w pełnej wysokości. Niestety rzeczywiste zasady egzekucji komorniczej są mniej korzystne dla zadłużonej osoby. W tym kontekście warto pamiętać, że dla środków na rachunku bankowym (ROR, konto oszczędnościowe, lokata) stosuje się inne zasady egzekucji komorniczej. Wraz z wpływem zasiłku albo zbliżonego świadczenia na rachunek dłużnika, przestają obowiązywać przepisy wspomnianego artykułu 833 paragraf 6 KPC. To oznacza, że jedynym ograniczeniem dla komornika będzie kwota wolna od zajęcia. Jej ustawowa wysokość to 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku. W lutym 2016 r. kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym wynosiła 13 543,23 zł (300% x 4514,41 zł). Taki limit jest jednorazowy, a po jego wyczerpaniu komornik może zajmować już wszystkie wpływy na konto (niezależnie od ich źródła i przeznaczenia). W kontekście egzekucji z rachunku bankowego warto również wiedzieć, że:

  • kwota wolna od zajęcia dotyczy wszystkich rachunków (kont i lokat) dłużnika prowadzonych przez różne banki
  • w przypadku pieniędzy przechowywanych przez SKOK-i, obowiązuje osobny limit kwoty wolnej od zajęcia (wynosi on 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 11 699,34 zł w lutym 2016 r.)
  • przy zajęciu wspólnego rachunku, komornik uwzględni udział dłużnika (domyślnie wynosi on 50% zdeponowanej kwoty)

Dłużnicy dodatkowo powinni pamiętać, że kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym nie obowiązuje, jeżeli egzekwowana należność dotyczy alimentów.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Uwaga: gotówka posiadana przez dłużnika też podlega zajęciu
Ze względu na zasady dotyczące egzekucji z rachunku bankowego może się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem jest pobieranie świadczeń zasiłkowych w formie gotówki. Taki sposób wypłaty nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów dłużnika. Trzeba bowiem pamiętać, że egzekucja komornicza dotyczy również gotówki.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (patrz artykuł 829 punkt 5 KPC), komornik musi pozostawić rodzinie gotówkę niezbędną do utrzymania przez najbliższe dwa tygodnie. W przypadku osób pobierających stałą pensję, pozostawiona kwota musi wystarczyć na przeżycie do następnej wypłaty.
Zobacz, jakich przedmiotów nie może zająć komornik »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »