A A A
drukuj

Konto oszczędnościowe lepsze niż lokata? Teraz tak!

Data publikacji: 2017.09.01 godz. 12:49
OCENA
5.0/5

Niektóre konta oszczędnościowe zapewniają o wiele wyższe oprocentowanie niż przeciętna lokata bankowa. Warto sprawdzić, które banki mogą zaproponować takie rachunki.

Fot: Konto oszczędnościowe może być lepsze niż lokata!

Wedug danych NBP, średnie oprocentowanie lokat obecnie oscyluje na poziomie 1,50%. Taki wynik nie jest zadowalający w obliczu wzrastającej inflacji. Spadek wartości lokat należących do gospodarstw domowych, z tego puntu widzenia, wydaje się całkiem zrozumiały. Statystyki Narodowego Banku Polskiego sugerują, że wiele osób po prostu przeniosło swoje środki z lokat na konta oszczędnościowe. To rozwiązanie nie musi skutkować sporym spadkiem oprocentowania. Na krajowym rynku można bowiem znaleźć rachunki oszczędnościowe zapewniające wyższe zyski z odsetek niż typowa lokata. Postanowiliśmy zaprezentować takie konta, które są konkurencyjne wobec lokat i zapewniają większą elastyczność w dysponowaniu oszczędnościami.

Najlepsze rachunki mają oprocentowanie wynoszące nawet 2,50%
Nasz serwis regularnie sprawdza ofertę kont oszczędnościowych. W porównywarce eBroker.pl obecnie można znaleźć ponad 20 takich rachunków. Poniższa tabela prezentuje konta, które cechują się najwyższym oprocentowaniem. Po sprawdzeniu oferty banków okazuje się, że najbardziej zyskowne rachunki oszczędnościowe zapewniają nawet 2,00% - 2,50% zysku w skali roku. Warto jednak pamiętać o ograniczeniach związanych ze stosowaniem takiego oprocentowania. W przypadku czterech analizowanych banków, warunki naliczania wysokich odsetek są następujące:

  • Alior Bank - promocyjne oprocentowanie nowych środków (2,50% do 100 000 zł) obowiązuje przez kolejne 4 miesiące
  • Getin Bank - promocyjne oprocentowanie nowych środków (2,50% do 100 000 zł) obowiązuje przez kolejne 4 miesiące
  • Eurobank - promocyjne oprocentowanie dla nowych klientów (2,50% do 30 000 zł) obowiązuje przez kolejne 3 miesiące (dla nadwyżki ponad 30 000 zł przez 3 miesiące obowiązuje promocyjna stawka 2,00%)
  • ING Bank Śląski - promocyjne oprocentowanie dla nowych klientów (2,00% do 100 000 zł) obowiązuje przez kolejne 4 miesiące

Jak widać, pod względem wysokości odsetek najlepiej prezentują się konta oferowane przez Alior Bank (Konto Lokacyjne) oraz Getin Bank (Konto Oszczędnościowe). Jeżeli chodzi o standardowe oprocentowanie rachunku, to wygrywa Eurobank. Klienci wspomnianego banku poza okresem promocji, mogą liczyć na oprocentowanie 1,40% w ramach konta oszczędnościowego Ekstra Zysk. Rachunki Alior Banku oraz ING Banku Śląskiego wyróżniają się natomiast brakiem powiązania z dodatkowym kontem osobistym. Te dwa rachunki przypadną do gustu osobom, które nie chcą posiadać kolejnego konta bankowego.

Konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem (wrzesień 2017)
Nazwa banku
Nazwa konta
Oprocentowanie
(przy 10 000 zł oszczędności)    
Otwórz konto przez internet:
Alior Bank
Konto Lokacyjne
2,50%
przez 4 miesiące
Przejdź do wniosku »
Getin Bank
Konto Oszczędnościowe
2,50%
przez 4 miesiące
Przejdź do wniosku »
Eurobank
Rachunek Ekstra Zysk - promocja
2,50%
przez 3 miesiące
Przejdź do wniosku »
ING Bank Śląski 
Otwarte Konto Oszczędnościowe w PLN
2,00%
przez 4 miesiące
Przejdź do wniosku »

Warto zwracać uwagę na dołączone konta osobiste oraz koszt przelewów …
Na rynku bankowym można znaleźć również inne konta oszczędnościowe, które zapewniają wyższe oprocentowanie niż przeciętna lokata. Podczas analizowania takich ofert, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • ewentualny obowiązek zakładania konta osobistego, wpłaty nowych środków lub utrzymywania określonego salda w celu uzyskania wyższej stawki oprocentowania
  • koszt przelewów wewnętrznych oraz zewnętrznych wykonywanych z danego konta oszczędnościowego
  • częstotliwość kapitalizacji, czyli naliczania i księgowania odsetek (na rynku przeważają konta z kapitalizacją miesięczną)

Koszt przelewów z konta oszczędnościowego zainteresuje przede wszystkim osoby, które będą chciały często wypłacać pieniądze (np. częściej niż raz na miesiąc). Kwestia kapitalizacji wydaje się istotna przede wszystkim w kontekście możliwości wypłacania środków bez utraty odsetek. W przypadku kont z codzienną kapitalizacją, wypłata pieniędzy skutkuje ewentualną utratą odsetek za niecały jeden dzień. Podobna strata będzie większa dla posiadacza konta, na którym odsetki są księgowane co miesiąc. Dzienna kapitalizacja (taka jak na koncie Ekstra Zysk z Eurobanku) jest korzystniejsza również ze względu na odrobinę wyższe odsetki.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »