A A A
drukuj

Kto i kiedy może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Data publikacji: 2019.02.26 godz. 16:47
OCENA
5.0/5

Termomodernizacja domu pozwala na zmniejszenie wydatków na jego ogrzewanie. Budynek staje się bardziej energooszczędny, ale cała inwestycja kosztuje nie mało, dlatego niewielu właścicieli domów jednorodzinnych się na nią decyduje. Zachętą do podjęcia termomodernizacji może być nowa ulga w PIT.

Fot: Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej w PIT skorzystają podatnicy podejmujący przedsięwzięcia termomodernizacyjne, którzy mają już wybudowany dom jednorodzinny. Maksymalny pułap odliczanych wydatków wynosi 53 tys. zł. 

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?
Nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i jest to ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona na odliczenie maksymalnie do 53 tys. zł poniesionych wydatków na przedsięwzięcie termomodernizacyjne mieszkalnych budynków jednorodzinnych. Limit kwotowy jest właściwy dla każdego podatnika i nie ma przy tym znaczenia, ile inwestycji tego rodzaju realizuje.

Odliczenia wydatków
Od dochodu wykazanego w rocznej deklaracji podatkowej PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki na zakup i instalację:

  • energooszczędnych okien i drzwi,
  • ocieplenia,
  • pieca.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Przy czym kupowany piec musi spełniać określone ustawowo wymogi. Może być to zarówno piec gazowy, jak i olejowy oraz na paliwa stałe. Pełen zakres wydatków, które mogą podlegać odliczeniu, określony został przez Ministra inwestycji i rozwoju w ramach rozporządzenia z 21 grudnia 2018 roku.
W ramach ulgi można odliczyć wydatki poniesione na materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia ścian, balkonów i fundamentów, na przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a także wszelkie materiały budowlane wchodzące w skład instalacji grzewczej, instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz w skład systemu ogrzewania elektrycznego. Do ulgi uprawniają koszty nabycia materiałów budowlanych składających się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.

Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej?
Z ulgi termomodernizacyjnej nie skorzystają z kolei ci podatnicy, którzy są na etapie budowy domu jednorodzinnego. Osoby chcące skorzystać z ulgi muszą się rozliczać z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych z wykorzystaniem jednej z trzech metod opodatkowania:

  • skali podatkowej (18 i 32 proc. podatku),
  • podatku liniowego (stawka 19 proc.),
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Przepisy dają podatnikom 3 lata na zrealizowanie przedsięwzięcia, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł on pierwszy wydatek oraz 6 lat na odliczenie wydatków od dochodu. Na wypadek, gdyby podatnik w ciągu 3 lat nie zrealizował przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, będzie musiał zwrócić ulgę.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »