A A A
drukuj

Odrzucili Twój wniosek o 500+? Możesz się odwoływać!

Data publikacji: 2017.11.14 godz. 15:13

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.1/5

Pismo przeznaczone dla SKO musi zawierać kilka kluczowych elementów
Pisemne odwołanie dotyczące świadczenia z programu „500 Plus”, powinno zawierać przede wszystkim oznaczenie stron (tzn. SKO i rodzica), numer kwestionowanej decyzji oraz żądanie dotyczące jej zmiany. Nie można również zapomnieć o odręcznym podpisie. W ramach odwołania, rodzic może również podać zwięzłe argumenty albo wyroki sądów administracyjnych świadczące na jego korzyść. Takie uzupełnienie pisma nie jest jednak obowiązkowe.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Osoba skarżącą się na decyzję urzędnika w sprawie programu „Rodzina 500 Plus”, może skorzystać z gotowych szablonów odwołania, które są dostępne w Internecie. Takie szablony różnią się między sobą, gdyż nie ma jednolitego wzorca odwołania do SKO.
Przeczytaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące programu „500 Plus” »
Decyzja samorządowego kolegium odwoławczego w sprawie świadczenia z programu Rodzina 500 Plus, zwykle zostaje wydana w ciągu miesiąca od wpłynięcia odpowiedniej dokumentacji. Zgodnie ze swoimi kompetencjami, SKO może utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję albo uchylić ją w całości/części i orzec co do istoty sprawy. W uzasadnionych przypadkach, możliwe jest również uchylenie decyzji w całości i ponowne przekazanie sprawy do rozpatrzenia organowi samorządu, który zajmuje się obsługą programu Rodzina 500 Plus. Samorządowe kolegium odwoławcze zdecyduje się na takie rozwiązanie, gdy konieczny do ustalenia jest zakres sprawy, a zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisów.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego to kolejny etap sporu
Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości wniesienia odwołania od decyzji SKO. Jeżeli postępowanie przed samorządowym kolegium odwoławczym zakończy się w sposób niekorzystny dla rodzica domagającego się świadczenia z programu Rodzina 500 Plus, to możliwe jest jeszcze wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA). Skargę do WSA trzeba złożyć w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji SKO. Warto jednak pamiętać, że zaangażowanie w spór wojewódzkiego sądu administracyjnego, skutkuje koniecznością uiszczenia opłaty za skargę (100 zł) i oczekiwania na rozstrzygnięcie. Osoby wnoszące skargę do WSA, muszą również pamiętać, że ten sąd nie ustala okoliczności sprawy i nie przeprowadza postępowania dowodowego. Zadaniem wojewódzkiego sądu administracyjnego jest tylko ustalenie, czy zaskarżona decyzja została wydana zgodnie z przepisami oraz ewentualne wyeliminowanie skutków wadliwej decyzji.
Dowiedz się, jak trzeba wypełnić wniosek w programie Rodzina 500 Plus »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »