A A A
drukuj

Wasze pytania: MDM

Data publikacji: 2014.02.21 godz. 15:13

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3,9/5

Wraz z upływem kolejnych tygodni program Mieszkanie dla Młodych (MdM) cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Świadczy o tym liczba wiadomości, które zaczęły napływać do redakcji po opublikowaniu artykułu „Co trzeba wiedzieć o MdM-ie? ”. Odpowiedzi na cztery szczególnie interesujące pytania naszych czytelników można znaleźć poniżej

"summary"> Kredyt z rządową dopłatą?
Nawet 53 tysięcy złotych!
Zgłoś się po kredyt z dotacją

Pytanie Pani Dominiki: Czy po skorzystaniu z MdM-u nie będę mogła wynajmować mieszkania?

Program MdM wprowadza restrykcje dotyczące najmu dotowanego domu lub mieszkania. Osoba korzystająca z rządowej dopłaty przez pierwsze pięć lat od daty zakupu nie może wynajmować swojego lokum innym osobom. Wspomniane ograniczenie dotyczy również najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą (tzw. najmu prywatnego).

Kredytobiorcy, którzy złamią ustawowy zakaz wynajmu będą musieli zwrócić do Banku Gospodarstwa Krajowego proporcjonalną część dopłaty. Ten zwrot zostanie obliczony z wykorzystaniem następującego wzoru:

Zwrot dopłaty = kwota wypłaconej dopłaty x (liczba miesięcy do upływu pięcioletniego terminu/60 m-cy)

Warto dodać, że identyczne zasady zwrotu rządowej pomocy dotyczą również osób, które przed upływem pięciu lat od daty zakupu:

  • sprzedadzą dotowane lokum (lub jego część)
  • zaczną wykorzystywać dom lub lokal w sposób, który uniemożliwia zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych
  • nabędą własnościowe albo spółdzielcze prawo do innej nieruchomości mieszkalnej (z wyjątkiem uzyskania spadku)

Szukasz mieszkania w Programie MdM? Sprawdź możliwość kredytowania

Pytanie Pana Zbigniewa: Na rynku jest mało nowych domów o powierzchni 100 – 110 mkw. Czy większy dom (np. 120 mkw.) też można kupić z dopłatą?

Wszystkie limity metrażowe, które przewidziano w programie MdM dotyczą powierzchni użytkowej, a nie całkowitej. Ta kwestia ma spore znaczenie w przypadku domów jednorodzinnych. Osoby zainteresowane zakupem takiej nieruchomości do dewelopera powinny sprawdzić, czy po odliczeniu pomieszczeń gospodarczych powierzchnia użytkowa jest niższa od ustawowego limitu (100 mkw./110 mkw.). Jeżeli ten warunek będzie spełniony to dom o standardowej powierzchni całkowitej (np. 120 mkw.) może zakwalifikować się do programu MdM.

Uwaga: Powierzchnia użytkowa domu = powierzchnia całkowita – powierzchnia wybranych elementów (balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału)

Pytanie Pani Anny: W listopadzie 2013 roku razem z mężem uzyskałam pozwolenie na budowę domu. Czy teraz możemy starać się o zwrot VAT-u w programie MdM?

Zwrot podatku VAT w ramach programu MdM przysługuje tylko osobom, które uzyskały pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego po 1 stycznia 2014 roku. Identyczna zasada dotyczy również:

  • nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkaniowe
  • adaptacji budynku niemieszkalnego lub jego części na cele mieszkaniowe
  • adaptacji lokalu niemieszkalnego na cele mieszkaniowe

Pytanie Pana Pawła: Czy moi rodzice mogą przystąpić do kredytu na mieszkanie, które chcę kupić w MdM-ie?

Beneficjenci MdM-u, którzy nie mają wystarczającej zdolności kredytowej mogą zaciągnąć kredyt razem z członkami rodziny (zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem, małżonkami rodzeństwa, ojczymem, macochą lub teściami). Taki wariant została przewidziany przez ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś o programie MdM zachęcamy do zadawania swoich pytań w komentarzach.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »