A A A
drukuj

Rozliczenie PIT za 2018 rok: jakie ulgi wciąż są dostępne?

Data publikacji: 2019.04.16 godz. 12:13

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

W ramach rozliczenia PIT za 2018 rok, można skorzystać z różnych ulg i odliczeń. Prezentujemy ważne informacje na ten temat.

Fot: Ulgi PIT - co można odliczyć?

Polski system podatkowy ewoluuje w kierunku coraz mniejszej liczby ulg. Opisywana sytuacja sprawia, że podatnicy mają mniejsze możliwości obniżenia swojego rocznego podatku PIT niż jeszcze 10 lat - 15 lat wcześniej. Mimo tego, w dalszym ciągu dostępne są ważne ulgi i odliczenia podatkowe. Niektóre z nich takie jak np. ulga prorodzinna lub ulga rehabilitacyjna raczej nieprędko znikną. Istnieją też ulgi podatkowe, z których można korzystać tylko na zasadzie wcześniej nabytych praw (przykład: ulga odsetkowa). Postanowiliśmy zaprezentować oraz krótko opisać wszystkie te najważniejsze ulgi i odliczenia. Warto zapoznać się z nimi odpowiednio wcześniej i nie wypełniać rocznej deklaracji podatkowej pod presją czasu (w ostatnich dniach kwietnia 2019 r.).

Odliczenie składek zdrowotnych i społecznych to podstawa
Tytułem wstępu warto wspomnieć o dwóch bardzo ważnych kategoriach odliczeń podatkowych. Pierwszą z nich stanowią składki społeczne (tzn. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe). Wszystkie wspomniane rodzaje składek ZUS pomniejszają dochód podatkowy pracownika, emeryta i przedsiębiorcy. To oznacza, że podatnik w formie niższego PIT-u odzyska odpowiednio 18%, 19% lub 32% zapłaconych składek (w zależności od stopy podatku PIT). Bardziej korzystny sposób odliczenia dotyczy składek zdrowotnych wpłacanych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wspomniane składki NFZ pomniejszają bowiem płacony podatek. Warto jednak pamiętać, że odliczeniu od podatku PIT podlega składka zdrowotna stanowiąca 7,75% jej podstawy (podczas gdy pełna składka wynosi 9,00% podstawy).
Przedsiębiorcy albo pracujące na ich rzecz biura rachunkowe obliczają miesięczne zaliczki na podatek PIT z uwzględnieniem wszystkich zapłaconych składek. W przypadku pracowników, odpowiednie kalkulacje wykonuje zatrudniający ich przedsiębiorca. Emerytów i rencistów rozlicza natomiast ZUS. Właśnie dlatego uwzględnienie składek ZUS i NFZ w rocznej deklaracji PIT ma tylko charakter formalności. Warto jednak pamiętać o dokładnym przepisaniu informacji, które pracodawca dostarczył na druku PIT - 11. Przedsiębiorcy muszą samodzielnie obliczyć sumę zapłaconych składek i wpisać ją do PIT-u (o ile nie zrobi tego za nich biuro rachunkowe).
Jeżeli chodzi o emerytów i rencistów, to odpowiednie dane na formularzu PIT-40A dostarczy rozliczający ich Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto nadmienić, że emeryci oraz renciści nie muszą składać rocznej deklaracji podatkowej, o ile nie korzystają z jakiejś ulgi (np. ulgi rehabilitacyjnej). Trzeba podkreślić, że seniorzy są zobowiązani do złożenia rozliczenia podatkowego, jeżeli w danym roku uzyskali dochody lub przychody z innego tytułu niż świadczenie od ZUS-u. Przykład dodatkowego źródła zarobkowania stanowi najem albo umowa zlecenie.
Przejdź na kolejną stronę i przeczytaj o uldze prorodzinnej »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »