A A A
drukuj

Ulgi, dopłaty, zwolnienia:
Komu należą się alimenty?

Data publikacji: 2015.11.24 godz. 11:41

Opracowanie własne
OCENA
3.9/5

Ojciec nieślubnego dziecka nie uniknie dodatkowych wydatków …
Obowiązek alimentacyjny nie jest uzależniony do tego, czy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim. Co więcej, obowiązujące prawo przewiduje dodatkowe uprawnienia matki względem ojca niebędącego jej mężem. Taka osoba musi przynajmniej częściowo pokryć wydatki związane z ciążą i porodem oraz zapewnić trzymiesięczne utrzymanie matki w okresie porodu. W uzasadnionych przypadkach, matka może żądać udziału ojca w kosztach swojego utrzymania przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Obowiązek ojca względem matki nieślubnego dziecka nie wygasa nawet jeśli:

  • ciąża zakończyła się poronieniem (patrz Orzeczenie Sądu Najwyższego z 30 marca 1961 r. - sygn. akt 3 CO 44/60)
  • dziecko urodziło się nieżywe
  • nastąpił zgon dziecka w okresie połogu

Jeżeli ojcostwo zostało odpowiednio uwiarygodnione, to jeszcze przed dniem porodu matka może domagać się przynajmniej częściowego pokrycia trzymiesięcznych kosztów swojego utrzymania i trzymiesięcznych kosztów utrzymania dziecka. Podobnie jak w innych przypadkach, zasady i terminy wypłacenia tej kwoty, określa sąd rodzinny (odpowiedni wydział sądu rejonowego).

Bez Funduszu Alimentacyjnego sytuacja wielu rodzin byłaby trudna
Nie wszyscy rodzice są w stanie ponosić koszty związane z wypłatą alimentów. Inna grupa zobowiązanych osób, skutecznie ukrywa posiadane dochody (np. poprzez pracę lub działalność gospodarczą w szarej strefie). Dzieci nie powinny ponosić konsekwencji związanych z taką sytuacją. Dlatego państwo powołało fundusz alimentacyjny, który wypłaca pomoc finansową w zastępstwie zobowiązanych osób, a następnie stara się odzyskać wydatkowane sumy.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego można uzyskać, jeżeli egzekucja alimentów okazała się bezskuteczna, a dochód netto w przeliczeniu na członka rodziny nie przekracza 725 zł (przyjmuje się dochód po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne). Co ważne, do limitu dochodowego nie wlicza się świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Fundusz alimentacyjny wypłaca świadczenie w zasądzonej kwocie, ale miesięczna wartość pomocy nie może przekroczyć 500 zł. To oznacza, że osoby uprawnione do wyższych alimentów, otrzymają tylko część swojej należności. Wypłata środków z funduszu alimentacyjnego trwa do:

  • ukończenia 18 roku życia - jeśli dziecko nie kontynuuje nauki
  • do zakończenia nauki (nie dłużej niż do końca 25 roku życia) - jeśli dziecko kontynuuje kształcenie w szkole lub szkole wyższej
  • bezterminowo - w przypadku, gdy dziecko posiada odpowiednie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego nie przysługuje jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, rodzinnym domu dziecka lub rodzinie zastępczej. Fundusz alimentacyjny zaprzestaje wypłat również wtedy, gdy uprawniona osoba wstąpiła w związek małżeński.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »