A A A
drukuj

Ulgi, dopłaty, zwolnienia:
Komu należy się zasiłek opiekuńczy?

Data publikacji: 2016.03.14 godz. 15:09
OCENA
3.2/5

Obecność innych opiekunów dziecka wyklucza prawo do zasiłku
Istotne są ustawowe ograniczenia w przyznawaniu opisywanego zasiłku. Jeżeli dziecko ma więcej niż 2 lata, to zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy inny członek rodziny mieszkający z pracownikiem, nie może sprawować opieki. W tym przypadku ZUS nie bierze pod uwagę m.in. osób, które są chore lub całkowicie niezdolne do pracy, rolników oraz przedsiębiorców nieposiadających ustalonych godzin pracy. Identyczne zasady zastępstwa przy opiece, dotyczą również członków rodziny innych niż dzieci.
Obecność członków rodziny, którzy mogą sprawować opiekę, nie jest jedynym powodem odrzucenia wniosku o zasiłek opiekuńczy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci takiego świadczenia również wtedy, gdy:

  • pracownik zachował prawo do wynagrodzenia (na podstawie szczególnych przepisów)
  • osoba sprawująca opiekę przebywa na urlopie bezpłatnym albo urlopie wychowawczym
  • pracownik/przedsiębiorca trafił do aresztu lub odbywa karę więzienia

Trzeba podkreślić, że o prawie do zasiłku opiekuńczego decyduje pracodawca, jeżeli zgłosił on do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. W przeciwnym razie, wszystkie decyzje podejmuje ZUS.

Pracownik może pobierać zasiłek opiekuńczy nawet 60 dni/rok
Ze względu na koszty wynikające z finansowania opieki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogranicza okres wypłaty zasiłku opiekuńczego. Takie świadczenie można otrzymywać przez:
60 dni w roku kalendarzowym jeśli opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14
14 dni w roku kalendarzowym, gdy opieka dotyczy dziecka w wieku powyżej 14 lat lub innego członka rodziny

Obowiązujące przepisy wskazują również, że łączny okres pobierania zasiłku opiekuńczego przez jednego pracownika/przedsiębiorcę, nie może przekraczać 60 dni rocznie. W całym okresie, świadczenie opiekuńcze jest ustalane jako 80% podstawy zasiłku chorobowego. Taką podstawę dla pracownika etatowego, zwykle oblicza się jako średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy (tj. wynagrodzenie brutto - składki na ubezpieczenie społeczne). W przypadku przedsiębiorców, podstawą do obliczenia zasiłku opiekuńczego jest zadeklarowana podstawa składek na ubezpieczenie chorobowe, która następnie zostaje pomniejszona o 13,71%.
Osoba wnioskująca o zasiłek opiekuńczy, musi dostarczyć odpowiednie dokumenty do ZUS-u lub pracodawcy. Jeżeli decyzję o przyznaniu zasiłku podejmuje ZUS, to najważniejszym elementem dokumentacji jest wniosek ZUS Z-15 oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3, ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b. W zależności od przyczyny wypłaty zasiłku, wnioskodawca dodatkowo musi dostarczyć np. oświadczenie o zamknięciu przedszkola dla dziecka lub zaświadczenie lekarskie.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »