Wpisy do ksiąg wieczystych to sposób fiskusa i gmin na uniknięcie przedawnienia zobowiązań podatkowych. Jak się okazuje, na tyle skuteczny, że samorządy zabezpieczają tak wszystkie swoje należności.
Kryzys nasili rozwiązania mające na celu zabezpieczenie zobowiązań podatkowych. Tak zwane hipoteki przymusowe okazały się do tego stopnia skuteczne, że w ślad za urzędami skarbowymi poszły gminy, które wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej zabezpieczają już nie tylko należności podatkowe, lecz także wszystkie długi. Dlaczego? To proste – taki wpis pozwala uniknąć przedawnienia zobowiązania.
Wnioski do wydziałów wieczystoksięgowych sądów powszechnych o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej danej nieruchomości podatnika trafiają z reguły w ostatnich dniach roku kalendarzowego.
– Hipoteka przymusowa jest środkiem zabezpieczenia zobowiązania podatkowego i powinna być stosowana, gdy istnieje uzasadniona obawa, że dłużnik nie zapłaci należności. W praktyce jest jednak traktowana instrumentalnie jako środek blokujący przedawnienie zobowiązania podatkowego – mówi Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy, starszy menedżer w zespole postępowań podatkowych PwC.
Po takie rozwiązanie prócz urzędów skarbowych zaczęły sięgać gminy.
– Gminom zależy na hipotece, bo ona zabezpiecza głównie podatek od nieruchomości, który jest podatkiem majątkowym – dodaje Rolewicz.
Potwierdzają to sami samorządowcy.
– Bardzo często występujemy o ustanowienie hipoteki przymusowej – przyznaje Danuta Kamińska, przewodnicząca Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich. Tłumaczy, że hipoteka przymusowa jest stosowana przez gminy, gdy wyczerpią się szanse na ściągnięcie należności, a kolejne wysyłane do dłużników monity nie przynoszą spodziewanego rezultatu.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.