Ranking kont firmowych

Ranking kont firmowych dla młodych firm - czerwiec 2017

Data publikacji: 2017.06.19 godz. 11:36

Zły wybór konta firmowego może znacznie obciążyć skromny budżet początkującego przedsiębiorcy. Jednak osoby, które wybiorą najlepszy rachunek zarobią nawet 100 zł. Sprawdź gdzie!

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien otworzyć nowe konto firmowe, gdyż taki rachunek oddziela prywatne i firmowe rozliczenia. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, zwracają dużą uwagę na koszty związane z rachunkiem firmowym. Dlatego w czerwcu sprawdziliśmy, które konta dla firm będą najlepsze dla początkującego przedsiębiorcy. Przyjęliśmy następujące założenia dotyczące klienta banku:

 • wpływy na konto firmowe: 2500 zł/m-c
 • średnie saldo na koncie: 500 zł/m-c
 • płatności kartą: 3 transakcje bezgotówkowe o wartości 200 zł każda
 • internetowe przelewy wewnętrzne: 2 operacje w miesiącu
 • internetowe przelewy zewnętrzne (ELIXIR): 10 operacji w miesiącu
 • wypłaty z własnych bankomatów: 7 wypłat w miesiącu
 • z konta regularnie są wykonywane przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego

Po uwzględnieniu powyższych założeń okazuje się, że najlepsze konto dla nowej firmy zapewni nawet 100 zł rocznego zysku. Kilka innych rachunków jest bezpłatnych. 

Nasza propozycja

mBank dla firm
Promocyjne konto Standard mBanku to bardzo dobra oferta dla początkującego przedsiębiorcy. Taka osoba może liczyć na dwuletni brak opłat za prowadzenie rachunku, kartę płatniczą i przelewy zewnętrzne w zł. Warto również wspomnieć, że mBank wypłaca premię o wartości 100 zł po założeniu mBiznes konta Standard i wykonaniu z niego przelewu do ZUS-u.

Nazwa konta Bilans roczny Premie i bonusy/ rok Opłaty/ rok
1. mBank
mBank
mBiznes konto Standard
100 zł 100 zł 0 zł złóż wniosek
2. Idea Bank
Idea Bank
Konto Firma To Ja
0 zł 0 zł 0 zł złóż wniosek
3. ING Bank Śląski
ING Bank Śląski
Konto Direct dla Firmy
0 zł 0 zł 0 zł złóż wniosek
4. Inteligo
Inteligo
Konto Firmowe
0 zł 0 zł 0 zł
5. Bank Ochrony Środowiska
BOŚ Bank
Konto EkoStarter
0 zł 0 zł 0 zł
6. PEKAO S.A
PEKAO SA
Pakiet Mój Biznes Mobilny
0 zł 0 zł 0 zł
7. Bank Millennium
Bank Millennium
Konto Mój Biznes
0 zł 0 zł 0 zł
8. Alior Bank
Alior Bank
Rachunek Partner
-36 zł 0 zł 36 zł
9. Raiffeisen Polbank
Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto dla Biznesu
-60 zł 0 zł 60 zł złóż wniosek
10. Bank Pocztowy
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Firmowe
- 60 zł 0 zł 60 zł

1. mBank - opłata za prowadzenie konta: 0 zł/m-c w ramach dwuletniej promocji. Opłata za użytkowanie karty: 0 zł/m-c w ramach dwuletniej promocji. Bank wypłaca nowym posiadaczom rachunku premię o wartości 100 zł. Warunkiem jest zapłacenie z promocyjnego konta składki ZUS wynoszącej przynajmniej 250 zł (w ciągu 30 dni od zawarcia umowy). Promocja „100 zł mBiznes Konto Standard edycja IV” trwa do 30 czerwca 2017 r. Koszt internetowych przelewów wewnętrznych: 0 zł. Koszt internetowych przelewów zewnętrznych: 0 zł w ramach dwuletniej promocji. Prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronet i BZ WBK: 0 zł w ramach dwuletniej promocji
Prowizja za wypłatę gotówki z pozostałych bankomatów krajowych: 3% min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%

2. Idea Bank - opłata za prowadzenie konta: 0 zł. Opłata za obsługę karty: 0 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych to przynajmniej 400 zł/m-c - w przeciwnym razie 4,99 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł. Koszt wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł. Oprocentowanie: 0,00%.

3. ING Bank Śląski - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient wykonał przelew do ZUS-u/urzędu skarbowego lub otrzymał na konto 2000 zł/m-c - w przeciwnym razie 9 zł. Opłata za obsługę karty: 0 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych wynosi przynajmniej 300 zł/m-c - w przeciwnym razie 7 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł jeśli klient spełnia warunki do zwolnienia z opłaty za konto - w przeciwnym razie: 0,90 zł. Koszt wypłaty z bankomatów ING i Planet Cash: 0 zł. Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów: 2,50 zł (pierwsza wypłata w miesiącu - 0 zł). Oprocentowanie: 0,00%

4. Inteligo - opłata za prowadzenie konta: 0 zł. Opłata za obsługę karty: 4 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych jest niższa od 99,99 zł/m-c - w przeciwnym razie 0 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł. Koszt wypłaty z bankomatów PKO BP i BZ WBK: 0 zł. Koszt wypłaty z bankomatów innych sieci w kraju: 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%

5. BOŚ Bank - konto dla firm, które prowadzą działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. Opłata za prowadzenie konta: 0 zł (przez pierwsze 18 miesięcy). Opłata za obsługę karty: 5 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych jest niższa od 400 zł/m-c - w przeciwnym razie 0 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł. Koszt wypłaty z bankomatów Euronetu w placówkach BOŚ: 0 zł. Koszt wypłaty z bankomatów innych sieci w kraju: 3%, min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,01%

6. PEKAO SA - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli wpływy na rachunki klienta wyniosą min. 2000 zł/m-c - w przeciwnym razie 15 zł/m-c. Opłata za obsługę karty: 5 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych jest niższa od 300 zł/m-c - w przeciwnym razie 0 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 1,50 zł (pierwsze dziesięć przelewów w miesiącu: 0 zł). Wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł. Oprocentowanie: 0,00%

7. Bank Millennium - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient wykonał przelew do ZUS-u/urzędu skarbowego lub otrzymał na konto 1000 zł/m-c - w przeciwnym razie 15 zł. Przez pierwsze 12 miesięcy od otwarcia konta, klient jest zwolniony z opłaty, jeśli założył rachunek przed rokiem od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Opłata za obsługę karty: 7 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych jest niższa od 300 zł/m-c - w przeciwnym razie 0 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 1 zł (pierwsze 20 przelewów w miesiącu - 0 zł). Przelewy do ZUS i US zwolnione z opłat. Koszt wypłaty z bankomatów Millennium/BZ WBK i Cash4you: 0 zł/1 zł. Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów: 3,00%, min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%

8. Alior Bank - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient wykonał przelew do ZUS-u/urzędu skarbowego i miał wpływy min. 2500 zł/m-c lub posiada kredyt firmowy w Alior Banku. W przeciwnym razie opłata wynosi 25 zł.  Przez pierwsze 6 miesięcy posiadania konta i prowadzenia firmy, do zwolnienia z opłaty wystarcza spełnienie tylko warunku dotyczącego przelewów do ZUS-u/urzędu skarbowego. Oplata za obsługę karty: 3 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł. Koszt wypłaty z bankomatów Alior Banku: 0 zł. Koszt wypłaty z bankomatów innych sieci w kraju: 2 zł. Oprocentowanie: 0,00%. 

9. Raiffeisen Polbank - opłata za prowadzenie konta: 0 zł. Opłata za obsługę karty: 5 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 20 pierwszych w miesiącu za darmo (każdy kolejny po 1,50 zł sztuka). Koszt wypłaty z bankomatów Euronetu i urządzeń w placówce Raiffeisen Polbanku: 0 zł. Koszt wypłaty z bankomatów innych sieci w kraju: 1,50%, min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%. 

10. Bank Pocztowy - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient otrzymuje przynajmniej 2000 zł/m-c i posiada aktywną kartę debetową - w przeciwnym razie 9 zł. Opłata za obsługę karty: 5 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł. Koszt wypłaty z krajowych i zagranicznych bankomatów: 0 zł Oprocentowanie: 0,00%

Podsumowanie:
Po porównaniu 56 kont firmowych z 22 banków, bez problemu można wskazać kilka ciekawych propozycji. Na pierwszym miejscu uplasowało się mBiznes konto Standard, którego nowi posiadacze w ramach promocji otrzymują premię wynoszącą 100 zł za wykonanie pierwszego przelewu do ZUS-u (min. 250 zł). Taka premia to czysty zysk, gdyż w analizowanym przykładzie konto mBanku nie generuje żadnych kosztów. Wspomniany bank po wykonaniu pierwszego przelewu do ZUS-u (min. 250 zł), dodatkowo gwarantuje dwuletni brak opłat za:

 • prowadzenie rachunku
 • kartę płatniczą
 • internetowe przelewy zewnętrzne (ELIXIR)
 • wpłaty we wpłatomatach mBanku i Euronetu
 • wypłaty środków z bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronet i BZ WBK

Otwórz konto firmowe w mBanku przez internet »

Na uwagę zasługują również rachunki proponowane przez Idea Bank (Konto Firma To Ja) oraz ING Bank Śląski (Konto Direct dla Firmy). Pierwszy z wymienionych banków oferuje bezwarunkowy brak opłat za prowadzenie konta, internetowe przelewy zewnętrzne i obsługę krajowych bankomatów. W analizowanym przykładzie, konto Idea Banku nie wygenerowało żadnych kosztów dla przedsiębiorcy. Warto zwrócić uwagę, że taka osoba może liczyć m.in. na nielimitowany dostęp do przestrzeni coworkingowej Idea Hub i usługi mobilnego wpłatomatu. Sprawdź »
Przykładowy przedsiębiorca nie ponosi również żadnych kosztów związanych z użytkowaniem Konta Direct dla Firmy. Ten rachunek oferowany przez ING, cieszy się bardzo dobrą opinią klientów (podobnie jak jego odpowiednik dla osób prywatnych). Dowiedz się więcej »

Advertisement

Ranking kont firmowych - czerwiec 2016

Data publikacji: 2016.06.17 godz. 15:27

Ranking najtańszych kont firmowych dla przedsiębiorców. W porównaniu uwzględniliśmy 61 kont dla firm. Wybierz najlepsze dla siebie!

Nawet mała firma powinna mieć osobne konto bankowe. Zweryfikowaliśmy ile wynoszą rzeczywiste miesięczne opłaty konta firmowego a ile zapłaci nam bank w promocjach i bonusach. Często można bowiem w ten sposób nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy ale wręcz zarobić na korzystaniu z konta firmowego. Do porównania przyjęliśmy następujące założenia:

 • wpływy na konto: 4000 zł/m-c
 • średnie saldo na koncie: 4 000 zł/m-c
 • płatności kartą: 4 transakcje bezgotówkowe o łącznej wartości 500 zł
 • internetowe przelewy do ZUS: 2 przelewy w miesiącu, pierwszy na kwotę 288,95 zł (składka zdrowotna przedsiębiorcy)
 • internetowe przelewy do urzędu skarbowego: 1 przelew w miesiącu na kwotę min. 500 zł
 • internetowe przelewy natychmiastowe: 5 przelewów w miesiącu (1 w kwocie 500 zł)
 • internetowe przelewy SEPA: 1 przelew w miesiącu na kwotę 100 EUR
 • internetowe przelewy wewnętrzne: 2 w miesiącu
 • internetowe przelewy zewnętrzne (ELIXIR): 8 operacji w miesiącu
 • wypłaty z bankomatów „obcych”: 5 wypłat w miesiącu (5 x 100 zł)

Po wykonaniu obliczeń można zauważyć, że jedno konto generuje wysoki roczny zysk (aż 1020 zł), podczas gdy za inne rachunki sporo mniej – jeśli też są na nich promocje a za jeszcze inne trzeba słono zapłacić (nawet 1 074 zł rocznie).

Nasza propozycja

Alior Bank
Promocyjne iKonto Biznes z oferty Alior Banku to rachunek dla firm, który obecnie nie ma sobie równych. Jego posiadacze mogą łatwo uniknąć miesięcznych opłat i wykonywać bezpłatne przelewy przez Internet (w tym również 5 przelewów natychmiastowych). Przedsiębiorcy prowadzący zagraniczne interesy, na pewno ucieszą się z darmowych przelewów SEPA (5 pierwszych w miesiącu). Firmy aktywnie korzystające ze zwycięskiego konta, mogą również liczyć na sporą premię - nawet 1 500 zł - w ramach promocji "1500 dla firm".

bilans zysków i opłat premie i bonusy opłaty
1. Alior Bank
Alior Bank
iKonto Biznes
+ 1020 zł 1020 zł 0 zł złóż wniosek
2. Idea Bank
Idea Bank
Konto Firma To Ja
+ 627 zł 741 zł 114 zł
3. mBank
mBank
mBiznes konto Komfort
- 360 zł 600 zł 960 zł
4. mBank
mBank
mBiznes konto Start
- 414 zł 600 zł 1 144 zł
5. Bank Pocztowy
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Firmowe
- 444 zł 0 zł 444 zł
6. Bank BPS
Bank BPS
startKonto
- 720 zł 0 zł 720 zł
7. ING Bank Śląski
ING Bank Śląski
Konto Direct dla Firmy
- 780 zł 0 zł 780 zł
8. BZ WBK
BZ WBK
Konto Firmowe Godne Polecenia
- 900 zł 0 zł 900 zł
9. T-Mobile Usługi Bankowe
T-Mobile Usługi Bankowe
T-Mobile Konto Biznes
- 1 020 zł 0 zł 1 020 zł
10. Bank Millennium
Bank Millennium
Konto Mój Biznes
- 1 074 zł 0 zł 1 074 zł

1. Alior Bank - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient utrzyma średnie saldo wynoszące przynajmniej 1000 zł i wyrazi zgody marketingowe - w przeciwnym razie 15 zł. Opłata za obsługę karty: 0 zł jeśli klient w miesiącu wykona przynajmniej cztery transakcje bezgotówkowe - w przeciwnym razie 8 zł. 
W ramach promocji „1500 zł dla firm” przeznaczonej dla przedsiębiorców niebędących wcześniej klientami Aliora, bank wypłaca premie za określone czynności (np. pierwszy przelew do ZUS min. 250 zł - premia 25 zł/m-c, pierwszy przelew do urzędu skarbowego min. 500 zł - premia 25 zł/m-c, pierwszy przelew natychmiastowy min. 500 zł - premia 10 zł/m-c, pierwszy przelew SEPA, min. 100 euro - premia 10 zł/m-c,  transakcje kartą min. 500 zł - premia 10 zł/m-c, saldo od 2 500 zł do 10 000 zł - premia 5 zł/m-c). Maksymalna wartość premii to 125 zł/m-c i 1500 zł/rok. 
Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu natychmiastowego: 10 zł, 0 zł - pierwsze pięć przelewów w miesiącu. Koszt przelewu SEPA: 5 zł, 0 zł - pierwsze pięć przelewów w miesiącu. Koszt wypłaty z bankomatów banku: 0 zł. Koszt wypłaty z bankomatów innych sieci w kraju: 2 zł, 0 zł - pierwsze pięć wypłat w miesiącu. Oprocentowanie: 0,00%

2. Idea Bank - opłata za prowadzenie konta: 0 zł. Opłata za obsługę karty: 0 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych to przynajmniej 400 zł/m-c – w przeciwnym razie 4,99 zł
W ramach promocji „Premiowanie za bankowanie” przeznaczonej dla przedsiębiorców niebędących obecnie posiadaczami ROR-u w Idea Banku, bank wypłaca premie za określone czynności (np. pierwszy przelew do ZUS min. 250 zł lub pierwszy przelew do urzędu skarbowego min. 250 zł - premia 37 zł/m-c, saldo od 10 000 zł do 15 000 zł - premia 25 zł/m-c). Maksymalna wartość premii to 62 zł/m-c i 741 zł/rok. 
Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł. Koszt przelewu natychmiastowego: 3,5 zł (pierwsze dwa przelewy w miesiącu - 0 zł). Koszt przelewu SEPA: 3,99 zł (pierwsze dwa przelewy w miesiącu - 0 zł). Koszt wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł. Oprocentowanie: 0,00%

3. mBank - opłata za prowadzenie konta: w ramach rocznej promocji 0 zł/m-c. Opłata za użytkowanie karty: 0 zł/m-c
Bank wypłaca 12 miesięcznych premii o wartości 50 zł każda jeśli posiadacz konta w danym miesiącu opłaci z tego rachunku składkę ZUS (min. 250 zł/m-c) i wykona jedną transakcję kartą. Maksymalny limit premii to 600 zł/rok. Promocja „600 zł na ZUS z mBiznes konto Start lub    Komfort” trwa do 30 czerwca 2016 r. 
Koszt internetowych przelewów wewnętrznych: 0 zł, koszt internetowych przelewów zewnętrznych: 0 zł w ramach pakietu (20 przelewów miesięcznie), koszt przelewu poza pakietem: 1,50 zł, koszt przelewu natychmiastowego: 10 zł, koszt przelewu SEPA: 5 zł, prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów mBanku: 0 zł, prowizja za wypłatę gotówki z pozostałych bankomatów krajowych: 3,00% min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%

4. mBank - konto przeznaczone dla firm, które działają krócej niż 12 miesięcy i nie posiadają rachunku w mBanku. Po upływie roku klient musi wybrać nowy pakiet (np. Standard lub  Komfort).
Opłata za prowadzenie konta: w ramach rocznej promocji 0 zł/m-c, opłata za użytkowanie karty: 0 zł/m-c jeśli suma transakcji bezgotówkowych wynosi min. 200 zł/m-c. W przeciwnym razie opłata to 5 zł/m-c. 
Bank wypłaca 12 miesięcznych premii o wartości 50 zł każda jeśli posiadacz konta w danym miesiącu opłaci z tego rachunku składkę ZUS (min. 250 zł/m-c) i wykona jedną transakcję kartą. Maksymalny limit premii to 600 zł/rok.
Promocja „600 zł na ZUS z mBiznes konto Start lub    Komfort” trwa do 30 czerwca 2016 r. 
Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł w ramach pakietu (5 przelewów miesięcznie), koszt przelewu poza pakietem: 1,50 zł, przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego są zawsze darmowe. Od drugiego miesiąca promocji pakiet darmowych przelewów jest dostępny po wykonaniu przynajmniej jednego darmowego przelewu do ZUS. 
Koszt przelewu natychmiastowego: 10 zł, koszt przelewu SEPA: 5 zł, prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów mBanku: 0 zł, prowizja za wypłatę gotówki z pozostałych bankomatów krajowych: 3,00% min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%

5. Bank Pocztowy - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient otrzymuje przynajmniej 2000 zł/m-c i posiada aktywną kartę debetową - w przeciwnym razie 9 zł. Oplata za obsługę karty: 5 zł, koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu natychmiastowego: 5 zł, koszt przelewu SEPA: 7 zł, koszt wypłaty z krajowych i zagranicznych bankomatów: 0 zł. Oprocentowanie: 0,00%

6. Bank BPS - opłata za prowadzenie konta: 0 zł, oplata za obsługę karty: 5 zł, koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu zewnętrznego: przez pierwszy rok 10 przelewów w miesiącu jest darmowych. Opłata za pozostałe wynosi 1 zł/szt. Przelewy do ZUS i US zwolnione z opłat, koszt przelewu natychmiastowego: 5 zł, koszt przelewu SEPA: 10 zł , koszt wypłaty z bankomatów BPS: 0 zł, koszt wypłaty z bankomatów innych sieci w kraju: 2,5%, min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%

7. ING Bank Śląski - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient wykonał przelew do ZUS-u/urzędu skarbowego lub otrzymał na konto 2000 zł/m-c - w przeciwnym razie 9 zł. Oplata za obsługę karty: 0 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych wynosi przynajmniej 300 zł/m-c – w przeciwnym razie 7 zł. Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł jeśli klient spełnia warunki do zwolnienia z opłaty za konto - w przeciwnym razie - 0,90 zł, koszt przelewu natychmiastowego: 10 zł, koszt przelewu SEPA: 5 zł, koszt wypłaty z bankomatów ING i Planet Cash: 0 zł, koszt wypłaty z pozostałych bankomatów: 2,50 zł (pierwsza wypłata w miesiącu - 0 zł). Oprocentowanie: 0,00%

8. BZ WBK - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient wykonał przelew do ZUS-u lub urzędu skarbowego - w przeciwnym razie 25 zł. Oplata za obsługę karty: 0 zł jeśli wartość transakcji bezgotówkowych wynosi przynajmniej 400 zł/m-c – w przeciwnym razie 7 zł. 
Koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu zewnętrznego: 1 zł (pierwsze 25 przelewów w miesiącu - 0 zł), przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego są zawsze darmowe, koszt przelewu natychmiastowego: 8 zł, koszt przelewu SEPA: 10 zł, prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów BZ WBK: 0 zł, prowizja za wypłatę gotówki z pozostałych bankomatów krajowych: 3,50% min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%

9. T-Mobile Konto Biznes - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient wykonał przelew do ZUS-u/urzędu skarbowego i ma wpływy min. 2000 zł/m-c. Nowe firmy przez pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności i założenia konta są zwolnione z opłaty tylko wykonaniu przelewu do ZUS-u lub urzędu skarbowego. Opłata za obsługę karty: 5 zł, koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu zewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu natychmiastowego: 15 zł, koszt przelewu SEPA: 5 zł, koszt wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł. Oprocentowanie: 0,00%

10. Bank Millennium - opłata za prowadzenie konta: 0 zł jeśli klient wykonał przelew do ZUS-u/urzędu skarbowego lub otrzymał na konto 1000 zł/m-c - w przeciwnym razie 15 zł. Przez pierwsze 12 miesięcy od otwarcia konta, klient jest zwolniony z opłaty, jeśli założył rachunek przed rokiem od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Oplata za obsługę karty: 4,99 zł, koszt przelewu wewnętrznego: 0 zł, koszt przelewu zewnętrznego: 1 zł (pierwsze 20 przelewów w miesiącu - 0 zł). Przelewy do ZUS i US zwolnione z opłat, koszt przelewu natychmiastowego: 10 zł, koszt przelewu SEPA (do 250 euro): 9,50 zł, koszt wypłaty z bankomatów Millennium/BZ WBK i Cash4you: 0 zł/1 zł, koszt wypłaty z pozostałych bankomatów: 3,00%, min. 5 zł. Oprocentowanie: 0,00%

 

Podsumowanie:
Po przeanalizowaniu powyższej tabeli, można łatwo zauważyć, że promocyjne konto Alior Banku dosłownie zdeklasowało swoją konkurencję. Dla przyjętych założeń, rachunek iKonto Biznes wygenerował 1020 zł rocznego zysku, podczas gdy osiem pozostałych rachunków firmowych kosztowało od 360 zł do 1074 zł. Konta z natychmiastowymi przelewami nieuwzględnione w naszym rankingu, są jeszcze bardziej kosztowne dla przedsiębiorcy.
Bardzo dobry wynik rachunku bieżącego oferowanego przez Alior Bank, wynika m.in. z możliwości łatwego uniknięcia opłat za prowadzenie rachunku i obsługę karty. Klient firmowy, który wykonuje w miesiącu przynajmniej 4 transakcje bezgotówkowe (na dowolną kwotę) i posiada średnie saldo większe niż 1000 zł, nie poniesie regularnych kosztów użytkowania rachunku. Alior Bank nie pobierze również opłat za pierwsze pięć przelewów natychmiastowych w miesiącu, pierwsze pięć przelewów SEPA w miesiącu oraz pierwsze pięć wypłat z „obcych” bankomatów w miesiącu. Prócz tego, zupełnie bezpłatne są standardowe przelewy wewnętrzne i zewnętrzne przez Internet (ELIXIR).
Nie można zapominać również o promocji, która zapewnia duże zyski klientom Alior Banku. W ramach promocyjnej oferty, wspomniany bank wypłaca premie za wykonanie określonych czynności (przykłady: pierwszy przelew do ZUS min. 250 zł lub pierwszy przelew do urzędu skarbowego min. 500 zł - premia 25 zł/m-c, przelew natychmiastowy min. 500 zł - premia 10 zł/m-c, pierwszy przelew SEPA min 100 euro - premia 10 zł/m-c, transakcje kartą min. 500 zł - premia 10 zł/m-c, saldo od 2 500 zł do 10 000 zł - premia 5 zł/m-c). Łączna nagroda dla klientów firmowych wynosi nawet 125 zł miesięcznie i 1500 zł rocznie. Na rynku trudno znaleźć jakiekolwiek konto indywidualne lub firmowe z wyższą premią.

Ranking kont dla firm - wrzesień 2015

Data publikacji: 2015.09.08 godz. 00:00

Ranking 69 kont osobistych dla przedsiębiorców.

Każda mikrofirma powinna posiadać konto służące do bieżących rozliczeń oraz zapłaty podatków i składek. Dlatego we wrześniowym rankingu porównaliśmy 69 rachunków firmowych. Nasz ranking opiera się na następujących założeniach, które dotyczą samodzielnego przedsiębiorcy: 

 • miesięczny wpływ na konto - 5 000 zł
 • średnie miesięczne saldo - 2 000 zł
 • pięć transakcji kartą do konta w miesiącu na łączną kwotę 750 zł
 • pięć wypłat z „własnych” bankomatów w miesiącu
 • 15 przelewów zewnętrznych (w tym do ZUS i US) oraz 5 przelewów wewnętrznych w każdym miesiącu najtańszą opcją

Po uwzględnieniu powyższych założeń okazało się, że w pięciu przypadkach roczny koszt prowadzenia konta wynosi 0 zł. Firma wybierająca zwycięski rachunek, dodatkowo może liczyć na ciekawy bonus.

Nasza propozycja

PKO Bank Polski
Bank PKO Bank Polski niedawno wprowadził promocyjne warunki Pakietu Mobilnego dla Firm. Wspomniany rachunek obecnie jest najlepszym wyborem dla przedsiębiorców. Mogą oni łatwo uzyskać zwolnienie z miesięcznych opłat. Warto dodać, że PKO Bank Polski nie pobiera żadnych opłat za mobilne przelewy wewnętrzne i zewnętrzne. Firmowi klienci tego banku dodatkowo otrzymają darmowy dostęp do platformy księgowej (przez pierwsze 6 miesięcy).

bilans roczny bonus opłaty
1. PKO Bank Polski
Pakiet Mobilny dla Firm
0 zł 0 zł 0 zł złóż wniosek
2. Inteligo
Konto Firmowe
0 zł 0 zł 0 zł
3. Idea Bank
Konto Firma To Ja
0 zl 0 zł 0 zł
4. BIZ Bank
BIZnes konto active
0 zł 0 zł 0 zł
5. Bank Ochrony Środowiska
Konto EkoStarter
0 zł 0 zł 0 zł
6. Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto dla Biznesu
- 36 zł 0 zł 36 zł
7. Alior Bank
Rachunek Partner
- 36 zł 0 zł 36 zł
8. Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Firmowe
- 60 zł 0 zł 60 zł
9. PEKAO S.A
Pakiet Mój Biznes Mobilny
- 90 zł 0 zł 90 zł
10. Bank BPS
startKonto
- 120 zł 0 zł 120 zł

 

Podsumowanie:

Tym razem w rankingu kont firmowych, zdecydowanie wygrał największy polski bank. Pierwsze miejsce zajął Pakiet Mobilny dla Firm. Warto zwrócić uwagę, że zaraz za nim uplasowało się konto firmowe Inteligo, prowadzone również przez PKO Bank Polski.

Firmy wybierające zwycięski rachunek, mogą liczyć na łatwe zwolnienie z kosztów jego prowadzenia i obsługi karty debetowej. Regularne opłaty spadną do zera, jeśli klient zapłaci kartą przynajmniej 700 zł/m-c i wykona przelew do ZUS-u. Warto wspomnieć, że w ramach Pakietu Mobilnego, PKO Bank Polski bezwarunkowo zwalnia firmę z wielu innych opłat (m.in. za przelewy mobilne i korzystanie z karty do konta). Zerowy koszt wszystkich przelewów to atut, którego nie może zapewnić większość konkurencyjnych rachunków.

Przykładowy przedsiębiorca w ciągu roku nie poniesie żadnych kosztów związanych z Pakietem Mobilnym dla Firm. Klient PKO Bank Polski będzie mógł też liczyć na bezpłatny dostęp do platformy księgowej (szybkafaktura.pl.) przez pierwsze sześć miesięcy. Dodatkową zaletą Pakietu Mobilnego dla Firm jest możliwość otwarcia konta bez konieczności wychodzenia z domu lub biura. 

 

 

Ranking kont dla firm - czerwiec 2015

Data publikacji: 2015.06.15 godz. 00:00

Ranking rachunków firmowych dla początkujących przedsiębiorców.

Początkujący przedsiębiorca nie musi posiadać konta firmowego. Taki rachunek bywa jednak bardzo przydatny (np. podczas kontroli podatkowej). Z myślą o osobach, które rozpoczynają działalność gospodarczą, porównaliśmy rachunki firmowe. Nasz ranking opiera się na następujących założeniach:

 • miesięczny wpływ na konto - 1 000 zł
 • średnie miesięczne saldo - 500 zł
 • brak transakcji kartą i wypłat z bankomatów
 • 5 przelewów wewnętrznych i 5 przelewów zewnętrznych w każdym miesiącu

Po uwzględnieniu takich parametrów okazuje się, że tylko jeden rachunek w skali roku jest zupełnie darmowy. Koszt prowadzenia kolejnych kont waha się od 36 zł/rok do 120 zł/rok.


Ranking rachunków dla nowych firm

Nasza propozycja

PKO Bank Polski
Bank PKO Bank Polski ma najlepszą ofertę dla nowych firm. Lider rynku bankowego oferuje Pakiet Biznes Debiut 18. Nasz przykładowy przedsiębiorca przez pierwsze 1,5 roku nie poniesie żadnych kosztów obsługi konta i karty debetowej. Firmowi klienci PKO Banku Polskiego dodatkowo mogą liczyć na darmową platformę do księgowości (przez pierwsze pół roku) oraz limit kredytowy dostępny już od pierwszego dnia. Warto dodać, że PKO Bank Polski pozwala na otwarcie konta firmowego przez Internet.
bilans roczny bonus opłaty
1. PKO Bank Polski
Pakiet BIZNES DEBIUT 18
0 zł 0 zł 0 zł złóż wniosek
2. Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto dla Biznesu
- 36 zł 0 zł 36 zł
3. Volkswagen Bank direct
Plus Konto Biznes
- 50 zł 0 zł 50 zł
4. Idea Bank
Konto Firma To Ja
- 60 zł 0 zł 60 zł
5. Bank Ochrony Środowiska
Konto EkoStarter
- 60 zł 0 zł 60 zł
6. Bank Ochrony Środowiska
Konto Elastyczne
- 60 zł 0 zł 60 zł
7. Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Firmowe
- 60 zł 0 zł 60 zł
8. Bank BPS
startKonto
- 60 zł 0 zł 60 zł
9. Bank BPS
profitKonto
- 120 zł 0 zł 120 zł

Podsumowanie:

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym zwycięzcą rankingu firmowych rachunków. Ta instytucja oferuje specjalny Pakiet BIZNES DEBIUT 18 dla firm, które działają krócej niż rok. Takie przedsiębiorstwa przez pierwsze 18 miesięcy nie zapłacą za obsługę karty debetowej oraz prowadzenie konta (po 9 miesiącu zwolnienie z opłaty za konto dla salda wynoszącego min. 500 zł/m-c). Prócz tego, PKO Bank Polski zapewnia pięć darmowych przelewów zewnętrznych w miesiącu oraz bezpłatną obsługę wpłatomatów. Bardzo ciekawym dodatkiem jest darmowa platforma do prowadzenia księgowości. Przedsiębiorca nie musi za nią płacić przez pierwsze 6 miesięcy. Warto wspomnieć, że największy krajowy bank pozwala na otwarcie konta firmowego przez Internet. To dodatkowy atut zwycięskiej oferty.

Jeżeli chodzi o pozostałe rachunki firmowe, to na uwagę zasługuje również propozycja Raiffeisen Polbanku. Wymarzone Konto dla Biznesu wyróżnia się brakiem miesięcznych opłat za prowadzenie i niskim kosztem obsługi karty debetowej (3 zł/m-c). W analizowanym przykładzie, za roczne korzystanie z tego rachunku trzeba było zapłacić 36 zł.

 

 • Pożyczka internetowa z prowizją 0% w Alior Bank »
 • Kredyt gotówkowy w Getin Noble Bank »
 • Pożyczka 5% z gwarancją w Alior Bank »
 • Konto Rozsądne w Alior Bank »
 • Konto Direct z aplikacją Moje ING w ING Bank Śląski »
 • Konto Wyższej Jakości w Alior Bank »