A A A
drukuj

Przejęcie Kredyt Banku i Polbanku. Co to oznacza dla klientów?

Data publikacji: 2013.02.19 godz. 14:04

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Na rynku bankowym ostatnie miesiące ubiegłego roku upłynęły pod znakiem dwóch głośnych transakcji. Mowa o fuzjach operacyjnych, które przyczyniły się do wzmocnienia pozycji  Banku Zachodniego WBK oraz Raiffeisen Banku. Pierwsza ze wspomnianych instytucji przejęła wszystkie aktywa i pasywa Kredyt Banku (KB).

Podobny scenariusz mia miejsce w przypadku Raiffeisen Banku oraz Polbanku EFG. Obydwie transakcje zostały już zatwierdzone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po zakończeniu całego procesu przekształceń własnościowych BZ WBK awansował na trzecie miejsce w rankingu krajowych banków (kryterium to wielkość aktywów). Raiffeisen Polbank zajął natomiast siódmą pozycję w tym zestawieniu. Przejęcie Kredyt Banku oraz Polbanku EFG oznacza poważne kłopoty dla pracowników tych instytucji, którzy zostaną objęci ambitnym planem restrukturyzacji zatrudnienia. Pewne zmiany czekają też dotychczasowych klientów …

BZ WBK (na razie) nie przeprowadza rewolucji

Wstępne porozumienie na temat fuzji operacyjnej Banku Zachodniego WBK oraz Kredyt Banku zostało zawarte pod koniec lutego 2012 roku. Przedstawiciele BZ WBK poinformowali wówczas, że integracja obydwu instytucji będzie prowadzona powoli i harmonijnie. Na razie ta deklaracja znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Kredyt Bank w dalszym ciągu funkcjonuje jako marka handlowa BZ WBK. Mimo integracji systemów płatniczych przejmujący podmiot na razie zachował ofertę produktową KB, osobną stronę www oraz systemy bankowości internetowej (KB24, KBnet). Klienci Kredyt Banku w dalszym ciągu są też objęci odrębną taryfą opłat i prowizji. Prezes BZ WBK zapowiedział, że taka przejściowa sytuacja będzie trwać do września bieżącego roku.

Powolne przygotowania do ostatecznej integracji KB i BZ WBK już się rozpoczęły. Najbardziej widoczne zmiany dotyczą oprocentowania produktów kredytowych i depozytów w Kredyt Banku. Niekorzystne zmiany musieli zaakceptować posiadacze Konta Ekstra Oszczędnościowego, które teraz oferuje identyczne zyski, jak konkurencyjny produkt BZ WBK. Nowy właściciel Kredyt Banku obniżył też oprocentowanie dla lokat terminowych oraz Ekstrakonta Plus. Mniej atrakcyjne stały się również kredyty gotówkowe. Wszystkie wspomniane zmiany mają na celu dopasowanie tabeli oprocentowania Kredyt Banku do polityki prowadzonej przez nowy podmiot zarządzający. BZ WBK nie jest rynkowym liderem jeżeli chodzi o rentowność produktów depozytowych i koszt kredytów. Dlatego dotychczasowi klienci KB mogą się spodziewać kolejnych, niekorzystnych zmian w tym zakresie. 

Pewną rekompensatą może być też znacznie większa sieć bankomatów oraz punktów obsługi klienta. Połączone instytucje będą dysponowały niemal tysiącem placówek. Oddziały BZ WBK staną się dostępne dla klientów Kredyt Banku od września 2013 roku. W przypadku bankomatów sytuacja jest prostsza – posiadacze kart wydanych przez KB już teraz mogą nieodpłatnie korzystać z całej sieci Banku Zachodniego WBK. 

Raiffeisen działa w inny sposób …

Austriacki bank zdecydował się na znacznie szybsze tempo fuzji. Procesy rebrandingu dla Raiffeisen Polbanku zostały już właściwie zakończone. Dotychczasowi klienci Polbanku EFG mają teraz do dyspozycji większą liczbę placówek (około 440) oraz bankomatów (2250 sztuk). W ramach skonsolidowanego banku obowiązują też nowe stawki oprocentowania, prowizji oraz opłat. Osoby, które do tej pory korzystały z oferty Polbanku muszą się pogodzić ze spadkiem rentowności produktów depozytowych. W przypadku opłat i prowizji wzrosty nie są zbyt duże. Warto jednak pamiętać, że dostosowywanie tego aspektu oferty Polbanku do wymogów nowego właściciela rozpoczęło się już w maju ubiegłego roku.     

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »