Balance transfer jest to przeniesienie zadłużenia między rachunkami bankowymi, albo też transfer środków pieniężnych. Może on dotyczyć zarówno oszczędności, jak też kredytów udzielanych w ramach karty kredytowej. Balance transfer pozwala na skorzystanie z karty kredytowej na dogodniejszych warunkach, bowiem dotychczasowe zadłużenie jest spłacane przez nową instytucję finansową, z którą klient rozpoczyna współpracę. Jeśli balanse transfer dotyczy oszczędności to polega on na przenosinach oszczędności na inne konto, albo też do innej instytucji finansowej.
Jakie korzyści z takiej usługi ma bank?
Pozyskuje nowego klienta (najczęściej taka grupa jest w kręgu zainteresowania instytucji finansowej, która świadczy usługi z zakresu balance transfer). Natomiast klient otrzymuje możliwość spłacenia swoich długów z poprzedniej instytucji finansowej na bardzo korzystnych warunkach. Przede wszystkim zaletą balance transfer jest to, że bank oferuje niskie oprocentowanie. Najczęściej redukcja zadłużenia wynosi kilkanaście procent. Niejednokrotnie dochodzi także do podwyższenia limitu kredytowego. Niekiedy bonus dotyczy również uruchomienia możliwości zakupowych. Nowy klient banku, korzystający z balance transfer, ma możliwość korzystania z rozmaitych preferencyjnych zakupów u partnerów banku. Najczęściej są to sklepy internetowe, supermarkety, duże sieci handlowe ze sprzętem AGD. Czasami jest to również uczestnictwo w programie lojalnościowym nowej instytucji finansowej.
Na co zwrócić uwagę przystępując do balance transfer?
Z pewnością na opłaty związane ze spłatą długu z poprzedniego banku. Może się okazać, że były bank naliczy taksę za zerwanie umowy związanej z posiadaną kartą kredytową. Należy przyjrzeć się także nowej instytucji finansowej – czy nie wprowadzi dla nas dodatkowej opłaty za wydanie nowej karty. Zdarzają się również opłaty za przelew spłacanego zadłużenia z innej karty, które może wynosić nawet kilka procent. Najczęściej sytuacja tak wygląda, że korzystne oprocentowanie na karcie kredytowej obowiązuje tylko przez kilka miesięcy, po czym osiąga ono taką samą wysokość co w poprzedniej instytucji. Należy więc spłacić całe zadłużenie na karcie w okresie obowiązywania promocji. W momencie, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z balance transfer warto zwrócić uwagę na to, czy zostały zamknięte wszystkie rachunki dotyczące karty w poprzednim banku, tak by nie generowały one dodatkowych opłat.
W lipcu bardzo ciekawą ofertę w zakresie balance transfer wprowadził BZ WBK. Warto się jej przyjrzeć, gdyż posiada wiele atutów. Przede wszystkim cenne dla dłużnika jest to, że wspomniany bank obniżył oprocentowanie do 8,99% dla przenoszonego zadłużenia. Dotyczy ono także wszelkich transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, które będą dokonywane w przeciągu pierwszych 12 miesięcy. Istotne jest również udogodnienie, które polega na tym, że limit, który został wykorzystany w karcie można zamienić na dogodne raty. Bank BZ WBK przygotował dla swoich klientów także 0% stawkę za spłatę kredytu z poprzedniego banku. Nie pobiera również żadnych opłat za fakt wydania i prowadzenia karty w pierwszym roku. Jednak tutaj musi być spełniony ważny warunek – mianowicie trzeba dokonać 3 transakcji w okresie 3 miesięcy od decyzji banku o przyznaniu karty.
Dużą zaletą oferowanej od lipca przez BZ WBK usługi balance transfer jest to, że można ją uruchomić zarówno telefonicznie, jak i osobiście w oddziale banku. Aby skorzystać z niej wystarczy przedstawić wyciąg z rachunku karty kredytowej z ostatniego miesiąca, albo też wydruk bankowy z ostatnich trzech miesięcy, na którym będą informacje o dokonanych transakcjach bankowych.
W czasach kryzysu rośnie zadłużenie społeczeństwa. Przeciętny Kowalski dostaje w lipcu jeszcze jedną możliwość redukcji swojego długu. Usługa balance transfer jest bardzo zbliżona do kredytów konsolidacyjnych. Jak zwykle – każda z usług finansowych będzie miała swoich odbiorców, którzy z przyjemnością skorzystają z jej atutów.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.