A A A
drukuj

Fiskus doceni skruchę podatnika

Data publikacji: 2013.09.19 godz. 14:11

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.4/5

Osoby niedopełniające obowiązków podatkowych podlegają sankcjom, które zostały wymienione w kodeksie karnym skarbowym. W przypadku przewinień o mniejszym wymiarze finansowym (tzw. wykroczeń) ustawodawca przewidział karę grzywny. Podatnicy popełniający przestępstwa skarbowe muszą się liczyć ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Ich działania mogą skutkować nawet wieloletnim pozbawieniem wolności. Warto wiedzieć, że w pewnych okolicznościach fiskus musi zrezygnować z wymierzenia kary. Takie rozstrzygnięcie jest możliwe jeśli podatnik okaże tzw. „czynny żal” …

Wykroczenie lub przestępstwo trzeba zgłosić przed jego wykryciem

Instytucja czynnego żalu została uregulowana w artykule 16 ustawy kodeks karny skarbowy (KKS). Wspomniany akt prawny stanowi, że odstąpienie od kary przewidzianej za dane przestępstwo lub wykroczenie skarbowe jest możliwe po spełnieniu poniższych warunków:

  • we właściwym urzędzie skarbowym złożono zawiadomienie pisemne lub ustne (do protokołu)
  • podatnik prócz zawiadomienia przekazał również informacje o okolicznościach, które wcześniej nie były znane fiskusowi (np. ujawnił osoby działające z nim w zmowie)
  • kwota zaległego podatku (wraz z całością odsetek) została uregulowana w terminie wyznaczonym przez urząd skarbowy

Ustawodawca zastrzegł, że skrucha osoby, która popełniła przestępstwo lub wykroczenie skarbowe w wyjątkowych okolicznościach nie może być podstawą do rezygnacji z kary. Czynny żal nie przyniesie żadnych efektów jeśli:

  • w chwili przekazania zawiadomienia fiskus ma już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego (tzn. pracownik organu podatkowego sporządził przynajmniej notatkę służbową w badanej sprawie)
  • przed ujawnieniem informacji o podatkowych nieprawidłowościach pracownicy urzędu skarbowego rozpoczęli czynności służbowe (np. przeszukanie lub kontrolę)
  • osoba składająca zawiadomienie:
  • kierowała wykonaniem czynu zabronionego (tj. przestępstwa lub wykroczenia skarbowego)
  • poprzez wykorzystanie zależności służbowych zmusiła podwładnego do popełnienia czynu zabronionego
  • zorganizowała grupę wykonującą czyn zabroniony albo nią kierowała (wyjątek dotyczy sytuacji, w której wszyscy członkowie grupy dokonają wspólnego zawiadomienia)
  • nakłaniała inną osobę do popełnienia czynu zabronionego, aby skierować na nią podejrzenia

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »