A A A
drukuj

Inflacja rekordowo niska

Data publikacji: 2013.06.20 godz. 15:46

Opracowanie własne
OCENA
3,3/5

Mimo niskich stóp procentowych mamy rekordowo niską inflację. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny w maju spadły o 0,1 % w stosunku do kwietnia. W ujęciu rocznym inflacja wynosi jednak 0,5 % - o tyle wzrosły ceny w porównaniu z majem 2012 r. W kwietniu wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 0,8 %. Według Ministerstwa Gospodarki wynika to ze spadku kosztu usług transportowych i łącznościowych. 

Z kolei zdaniem Ignacego Morawskiego, głównego ekonomisty Polskiego Banku Przedsiębiorczości, obok konkurencji cenowej na rynku telekomunikacyjnym, przyczyną spadku cen były także obniżki cen paliw. Niskim wskaźnikom inflacyjnym nie zaszkodziła nawet pogoda, za sprawą której wzrósł koszt warzyw i owoców. Generalnie jednak wzrost cen żywności był nieznaczny. Obecny poziom inflacji jest najniższy od stycznia 2006 r. 

Ministerstwo Gospodarki spodziewa się dalszych spadków w czerwcu 2013 r. Ceny powinny zmaleć o 0,2 % w stosunku do maja. Inflacja w ujęciu rocznym w czerwcu 2013 r.  ma wynieść 0,2 %. Takie prognozy wynikają ze spodziewanego spadku cen żywności. Eksperci twierdzą natomiast, że spadek cen towarów i usług transportowych będzie wolniejszy. Obecny poziom inflacji jest najniższy od stycznia 2006 r. 

Zdaniem niektórych analityków niska inflacja powinna zdopingować Radę Polityki Pieniężnej do dalszej obniżki stóp procentowych. Jednak już teraz – ze stopą referencyjną na poziomie 2,75 % w skali roku – są one na najniższym poziomie w historii. Prawdopodobnie RPP nie podejmie decyzji o kolejnych cięciach. Według członka RPP, Andrzeja Glapińskiego, aktualnie stopy są wystarczająco niskie, by pobudzić gospodarkę. Ich dalsza obniżka byłaby bezskuteczna. Liczony przez GUS Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI Index) obejmuje ok. 2000 dóbr i usług, wchodzących w skład tzw. statystycznego koszyka zakupów. Jest on ustalany corocznie na podstawie zakupów dokonywanych przez badane gospodarstwa domowe. 

Komentarze

comments powered by Disqus

Skorzystaj z wiedzy ekspertów!

Bezpłatnie nasi eksperci przeanalizują dostępne oferty i przedstawią najlepszą propozycję dla Ciebie.
{{validationErrors.required}} {{validationErrors.email}}
  • Konto Direct z aplikacją Moje ING w ING Bank Śląski »