A A A
drukuj

Jak działa kredyt dla żaka?

Data publikacji: 2013.08.21 godz. 11:55

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

Decyzja o podjęciu studiów wyższych pociąga za sobą liczne wydatki. Obciążenia finansowe są problemem również dla osób, które kształcą się w ramach nieodpłatnego trybu dziennego. W przypadku takich studentów gros wydatków jest związanych z wynajmem lokum, zakupem podręczników oraz zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych. Trudności z pokryciem wysokich kosztów kształcenia często mają także studenci zaoczni i doktoranci. Receptą na ich problemy może być preferencyjny kredyt studencki. Osoby poszukujące sposobu na częściowe sfinansowanie studiów powinny zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania …

Dochód w rodzinie wnioskodawcy to nie jedyne kryterium

Najważniejsze regulacje dotyczące kredytów studenckich znajdują się w ustawie z dnia 17 lipca 1998 roku. Wspomniany akt prawny określa między innymi kryteria stosowane wobec wnioskodawców.

Pierwsze ze wspomnianych kryteriów ma wymiar finansowy. Kredyt studencki jest instrumentem polityki socjalnej państwa. W związku z powyższym jego beneficjentami mogą być tylko osoby, które udowodnią, że dochód w ich rodzinie nie przekracza określonego limitu. Obecnie graniczny próg dochodu to 2300 złotych/osobę.

Według ustawy z dnia 17 lipca 1998 roku student-wnioskodawca musi spełnić jeszcze dwa kryteria. W przypadku takiej osoby wymagane jest:

obywatelstwo polskie (wyjątki dotyczą m.in. uchodźców, azylantów i cudzoziemców, którzy otrzymali zgodę na osiedlenie się w Polsce)

rozpoczęcie studiów I, II lub III stopnia na dowolnej uczelni publicznej lub prywatnej przed ukończeniem 25 roku życia

Studenci spełniający powyższe kryteria po otrzymaniu pozytywnej decyzji banku, który obsługuje kredyt do końca nauki będą otrzymywać kolejne transze (600 zł przez 10 miesięcy w roku). Warto nadmienić, że łączny okres udzielenia kredytu w przypadku studiów licencjackich i magisterskich nie może przekroczyć 6 lat. Analogiczny limit dla doktorantów to 4 lata.

Oprocentowanie kwoty pożyczonej studentowi jest ustalane jako 50% stopy redyskontowej NBP (obecnie 1,375%). Gwarancja tak niskich kosztów odsetkowych jest możliwa dzięki dotacjom budżetowym, które zasilają specjalny Fundusz Pożyczek i Kredytów Studenckich. Państwowe środki są wypłacane bankom komercyjnym jako rekompensata za niskie oprocentowanie kredytów studenckich.

Najlepsi absolwenci mogą liczyć na częściowe umorzenie długu …

Większość posiadaczy kredytów studenckich po zakończeniu procesu kształcenia musi stopniowo zwracać całość pożyczonego kapitału oraz odsetki. Pewne preferencje w tym zakresie przewidziano tylko dla kredytobiorców, którzy zakończyli studia wśród 5% najlepszych absolwentów uczelni. Nagrodą za ich osiągnięcie jest redukcja kapitałowej części zadłużenia o 20%.

W wyjątkowych przypadkach o umorzenie kredytu studenckiego mogą wnioskować również osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej (np. na wskutek utraty zdolności do pracy lub klęski żywiołowej). Decyzję w ich sprawie podejmuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się przed upływem dwóch lat od zakończenia studiów. Szczegółowe warunki zwrotu kapitału i odsetek określa kredytodawca. Warto dodać, że bank komercyjny, który udzielił kredytu studenckiego musi przestrzegać następujących ograniczeń:

miesięczna rata nie może przekroczyć 20% dochodu dłużnika

okres spłaty kredytu musi być co najmniej dwukrotnie dłuższy od czasu finansowania nauki

BGK pomaga w kłopotach z poręczeniem

Kredyty studenckie obecnie znajdują się w ofercie czterech krajowych banków (PKO BP, Pekao, Bank BPS, SGB Bank). Każda z tych instytucji ustala indywidualne warunki zabezpieczenia dla wypłacanej sumy. Najczęściej stosowanym wariantem jest poręczenie innej osoby fizycznej. Studenci, którzy nie mogą znaleźć odpowiednich żyrantów powinni zainteresować się ofertą Banku Gospodarstwa Krajowego. Wspomniana instytucja poręcza kredyty studenckie, jeżeli dochód w rodzinie wnioskodawcy nie przekracza 1000 zł/osobę. Pomoc BGK otrzymają również studenci, którzy:

utracili obydwu rodziców

ze względu na całkowite lub częściowe pozbawienie opieki rodzicielskiej zostali umieszczeni w:

rodzinie zastępczej

odpowiedniej placówce (opiekuńczo-wychowawczej rodzinnej, socjalizacyjnej, resocjalizacyjnej)

Uwaga: wniosek kredytowy trzeba złożyć do 15 listopada …

W ramach uzupełnienia warto nadmienić, że wniosek o kredyt studencki musi być złożony przed upływem określonego terminu. Osoby, które w roku akademickim 2013/2014 chcą skorzystać z pomocy Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich do 15 listopada b.r. powinny dostarczyć odpowiednie dokumenty do wybranego banku.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »