A A A
drukuj

Lista Czarnych Barier - biurokracja kontra przedsiębiorczość

Data publikacji: 2013.06.17 godz. 16:41

Opracowanie własne
OCENA
3.3/5

416 barier blokujących rozwój przedsiębiorstw wylicza raport przygotowany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Choć minął miesiąc od jego publikacji, nie słychać, by politycy rozpoczęli merytoryczną dyskusję na temat kruszenia barier utrudniających przedsiębiorczość.

Zawartoć raportu to tylko smutne, statystyczne potwierdzenie tego, co wiedzą wszyscy, którzy prowadzili lub prowadzą firmy. Barier komplikujących działalność gospodarczą nieustannie przybywa. W 2006 r. było ich 100, w 2012 r. – 368, teraz – 416. Zestawienia Czarna Lista Barier 2013 nie powinni czytać ci, którzy mimo wszystko myślą o rozkręceniu własnego interesu. Po lekturze mogliby się zniechęcić.

Jako jeden z podstawowych hamulców rozwoju polskich firm, autorzy raportu wskazują, biorąc pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą i otoczenie biznesu, wysokie podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Kolejna przeszkoda to zagmatwane, niespójne przepisy podatkowe. Bywają ustawy, które są nowelizowane zanim jeszcze wejdą w życie. Do niektórych brakuje rozporządzeń wykonawczych lub pojawiają się one z opóźnieniem, często dopiero po nagłośnieniu braku przez media. Wystarczy wspomnieć „przeoczenie” niedawno przez resort transportu konieczności wydania rozporządzenia precyzującego zasady wydawania zaświadczeń dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne.

Nie sposób wyliczyć wszystkich utrudnień wskazanych przez PKPP Lewiatan. Warto jednak wspomnieć o skomplikowanych procedurach biurokratycznych związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, sprawozdawczością finansową i dotyczącą ochrony środowiska oraz dokumentacją podatkową. Państwo wiele wymaga od przedsiębiorców, ale nie potrafi im skutecznie pomóc w dochodzeniu roszczeń za wykonane prace. Postępowania w tej dziedzinie są kosztowne i długotrwałe. Paradoksem jest, że łatwo można zbankrutować realizując inwestycje państwowe, wystarczy wspomnieć kłopoty firm będących podwykonawcami robót drogowych czy na stadionach.

Raport PKPP Lewiatan jest swoistym opisem tego, na co wskazują od dawna różne rankingi. Jesienią 2012 r. Bank Światowy opublikował raport dot. łatwości prowadzenia biznesu w 183 krajach. Polska zajęła 55. miejsce. Co prawda odnotowaliśmy awans o siedem pozycji (m.in. dzięki uproszczeniu obrotu nieruchomościami, poprawie prawa upadłościowego), ale do czołówki jeszcze daleka droga. Przed nami są m.in. Gruzja (9. lokata), Litwa (27.), Słowacja (46.) czy Węgry (54.).

W podobnym raporcie Centrum im. Adama Smitha, obrazującym zakres wolności gospodarczej, zajęliśmy 48. miejsce, odnotowując spadek o sześć pozycji.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »