Naturalną koleją rzeczy jest, że po zaciągnięciu kredytu, przychodzi czas na jego spłatę. Z pewnością zdarzają się i tacy, którzy nie chcąc narażać się BIK-owi, regulują wszystkie należności w terminie. Ale są też zapominalscy i ci, którzy z różnych innych powodów nie zdążyli na czas zasilić banku, w umówioną wcześniej wysokość spłaty.
Nie są to nowe sytuacje. Banki doskonale potrafią radzić sobie ze spóźnialskimi i umiejętnie egzekwują to, co im się należy. Niewielkie opóźnienie w spłacie nie zrujnuje całkowicie domowego budżetu i nie wyczyści kieszeni co do grosza. Ale w miarę upływu czasu, odsetki karne będą rosły w znaczne sumy, które i tak trzeba będzie zapłacić. Wysokość odsetek je naliczana, jako czterokrotność stopy lombardowej czyli 17 proc. w skali roku(obecna stopa lombardowa wynosi 4,25 proc.) Długoterminowe niespłacanie zaległości może w efekcie końcowym doprowadzić do wypowiedzenia przez bank umowy, a to będzie skutkowało koniecznością spłaty całego zadłużenia.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Banki stosują swoje własne terminy i wysokość dochodzenia należnych im zaległości. W większości jednak dominuje naliczanie odsetek już od pierwszego dnia spóźnienia, w niewielu przypadkach termin ten wydłuża się nieznacznie. Równie ogólnie panującym trendem jest maksymalne naliczanie odsetek, jako czterokrotnej wartości stopy lombardowej. Tylko w niewielu bankach stosuje się mniejsze stawki. Są to oczywiście czynniki, które można brać pod uwagę przy wybieraniu banku, z którego usług będziemy korzystać.
Spłaciłeś ostatnią ratę- niech bank to potwierdzi
Spłata ostatniej raty kredytu hipotecznego, to jeszcze nie gwarancja uregulowania wszystkich należności względem banku. Jak podaje Gazeta Prawna, coraz więcej osób otrzymuje pisma, które informują o konieczności spłaty dodatkowych kwot, o których kredytobiorcy nie mieli pojęcia.
Żeby nie powielać tego scenariusza, eksperci radzą, aby po uiszczeniu ostatniej raty kredytu, skontaktować się z bankiem w celu otrzymania zapewnienia, że wywiązaliśmy się z podpisanej umowy. W ten sposób mamy stuprocentową pewność, że nie grożą nam dodatkowe opłaty i bank nie będzie się o nic upominał. Dodatkowo, na życzenie klienta, banki zazwyczaj bezpłatnie wydają zaświadczenie o dokonaniu całkowitej spłaty kredytu.
Konsekwencje opóźnień
Najpierw banki same upominają się o spłatę. Robią to poprzez kontakt telefoniczny z klientem, bądź drogą listowną. I tu też banki mają swoje własne zasady, tzn. jedne kontaktują się już tego samego dnia, inne dopiero po tygodniu. Oczywiście takie ponaglenia nie są bezpłatne i trzeba za nie zapłacić nawet 20 zł. Po otrzymaniu pisma, zawierającego informację o zaległościach do uregulowania, należy więc jak najszybciej skontaktować się z bankiem. Jeśli chwilowo utraciło się zdolność do spłacania kredytu, taki kontakt umożliwi wypracowanie najlepszego rozwiązania adekwatnego do obecnej sytuacji kredytobiorcy. Uchroni też przez dalszymi konsekwencjami. Jeśli dojdzie do negocjacji, bank zaproponuje najczęściej możliwość odroczenia spłaty na pewien okres lub wydłużenie okresu kredytowania, co zmniejszy wysokość comiesięcznych rat. Nagminne naruszanie zasad umowy odnośnie spłat kredytu, daje sygnał o nierzetelność klienta, tym samym wpływa na jego historię kredytową w BIK-u.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.