A A A
drukuj

Wycofanie przelewu – w których bankach to zrobisz?

Data publikacji: 2019.07.29 godz. 13:17
OCENA
5.0/5

Przelewy bankowe pozwalają nam regulować płatności za opłaty na mieszkanie, za czynsz, telefon, czy też płatności w sklepach internetowych. Na co dzień wykonuje się tysiące takich przelewów. Szacuje się, że np. w lipcu 2018 roku polskie banki zrealizowały 2 mln transakcji. Co jednak, gdy klient banku źle wykonał przelew i chciałby go natychmiast wycofać? Który bank przystanie na taką prośbę?

Fot: Gdzie można cofnąć przelew?

W wielu bankach działających w Polsce można wycofać zlecony przelew, ale tylko wtedy, gdy jeszcze nie trafił on do sesji wychodzącej systemu rozliczeniowego ELIXIR. 

Jak to działa?
Z perspektywy klienta wykonanie przelewu bankowego nie jest sprawą skomplikowaną. Wystarczy wydać odpowiednią dyspozycję o przekazanie określonej kwoty pieniędzy z rachunku bankowego na rachunek odbiorcy. Warunkiem zrealizowania pomyślnie całej operacji jest posiadanie wystarczająco wysokich środków na koncie.
Najczęściej obecnie przelewy bankowe klienci realizują w bankowości elektronicznej - internetowej lub mobilnej. Prosty formularz przelewu zwykłego, jednorazowego lub cyklicznego, wypełniony w kilka sekund, pozwala na wykonanie płatności. Bank odbierze zlecenie przelewu i przekaże operację do KIR - Krajowej Izby Rozliczeniowej, gdzie zostanie ona zaksięgowana. Przelew następnie oczekuje na otwarcie sesji wychodzącej w systemie ELIXIR w banku nadawcy, a następnie bank beneficjenta odbiera przelew w sesji przychodzącej. Jest on natychmiast księgowany na koncie adresata przelewu.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Jak wycofać przelew?
Jak widać, proces realizacji przelewu bankowego jest kilkustopniowy. Czy jednak fakt ten sprzyja możliwościom skutecznego wycofania przelewu? Czy można anulować taką płatność? Większość banków zgodnie twierdzi, że przelewy bankowe mogą zostać wycofane, ale zanim wejdą na sesję ELIXIR. Poszczególne banki mają różne terminy wykonywania tych sesji. Zasadniczo są trzy: poranna, popołudniowa i wieczorna. Warto zapoznać się z harmonogramem sesyjnym, aby wiedzieć, czy w swoim banku w danej chwili mamy szansę na wycofanie dopiero co zleconego przelewu. Są banki, które pierwszą sesję wychodzącą mają już o 6 rano (mBank czy Citi Handlowy), ale np. w Millennium Banku pierwsza sesja odbywa się o 11. Natomiast sesje przychodzące najwcześniej odbywają się o 10 (Getin i Noble). Tradycyjny przelew może być wycofany, ale musi znajdować się przed etapem przejścia przez sesję wychodzącą.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Kiedy i w którym banku można wycofać przelew?
W większości banków można bezpłatnie wycofać złożony wcześniej przelew. Jeśli nie trafił on jeszcze do ELIXIRu w sesji wychodzącej, to w takich bankach jak mBank, Santander Bank Polska, PKO BP, Idea Bank, Getin Bank, eurobank, Credit Agricole, czy BOŚ Bank i Citi Handlowy można go jeszcze wycofać. Anulowania przelewu bankowego można dokonać samodzielnie, przez bankowość internetową, infolinię lub osobiście w oddziale.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »