A A A
drukuj

Zmiany na warszawskiej GPW

Data publikacji: 2013.08.21 godz. 13:33

Opracowanie własne
OCENA
3.3/5

Zapadła decyzja o poszerzeniu WIG-u 20, najważniejszego indeksu spółek notowanych na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Rozrośnie się on o dziesięć spółek i będzie nazywał się WIG 30. Po raz pierwszy nowy wskaźnik pojawi się w tabelach giełdowych 23 września br.

Publikację indeksu WIG 20 rozpoczęto w kwietniu 1994 r. Od tamtej pory warszawska giełda, a także cały polski rynek kapitałowy, odnotowały dynamiczny rozwój. Na głównym rynku GPW liczba notowanych spółek wzrosła ponad osiemnastokrotnie (z 24 do 443), a kapitalizacja spółek krajowych zwiększyła się niemal siedemdziesięciokrotnie (z ponad 8 mld zł do blisko 540 mld zł). Warszawska giełda to obecnie największa giełda Europy Środkowej i Wschodniej oraz jeden z najdynamiczniej rozwijających się europejskich rynków. Te czynniki wprost wymusiły potrzebę odzwierciedlenia ich w indeksie największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na głównym parkiecie GPW. Powiększenie WIG-u 20 o dziesięć spółek (o połowę!), do WIG 30, ma też stymulować tempo rozwoju poszczególnych segmentów rynku.

Wprowadzenie zmian w głównych indeksach giełdowych ma na celu lepsze odzwierciedlenie stanu i wielkości naszego rynku oraz stymulowanie jego rozwoju – mówi prezes GPW Adam Maciejewski. – Skutkiem powinno być zwiększenie płynności na rynku akcji oraz – w dłuższym terminie – ożywienie na rynku instrumentów pochodnych. Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje krajowe i międzynarodowe, ponieważ dokonanie tak dużej, historycznej wręcz zmiany wymaga szczególnej uwagi i troski o interes naszych interesariuszy. Uzgodniliśmy kompleksowy harmonogram, którego celem jest przeprowadzenie zmian w bezpieczny i transparentny sposób tak, aby cały rynek był do nich odpowiednio przygotowany – dodaje Maciejewski.

O modyfikacji indeksu największych spółek giełdowych myślano już od dawna. Działania rozpoczęto w maju br. Do organizacji działających na rynku kapitałowym GPW skierowała prośbę o opinie w sprawie ewentualnego zastąpienia indeksu WIG 20 indeksem WIG 30. Zdanie ich w tej kwestii było pozytywne, więc zarząd Giełdy podjął dalsze decyzje.

Publikację nowych indeksów WIG 30 i WIG 30TR giełda rozpocznie 23 września br. Indeks WIG 30 będzie obejmował trzydzieści największych i najbardziej płynnych spółek z głównego rynku GPW. Znajdą się w nim następujące spółki (wyczerniono spółki dokooptowane do WIG 20): ALIOR, ASSECOPOL, AZOTY TARNÓW, BOGDANKA, BORYSZEW, BRE, BZ WBK, CCC, CYFRPLSAT, ENEA, EUROCASH, GTC, HANDLOWY, ING BSK, JSW, KERNEL, KGHM, LOTOS, LPP, NETIA, PEKAO, PGE, PGNIG, PKN ORLEN, PKO BP, PZU, SYNTHOS, TAURON PE, TP SA, TVN.

W składzie WIG-u 30 będą spółki z trzynastu branż (o dwie więcej niż w WIG-u 20).

Dla utrzymania porównywalności obu indeksów GPW zadecydowała o określeniu wartości bazowej WIG 30 na poziomie wartości indeksu WIG 20 w dniu 28 grudnia 2012 r.

WIG 30 będzie indeksem cenowym: przy obliczaniu jego wartości będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji. Natomiast WIG 30TR będzie indeksem dochodowym, uwzględniającym nie tylko ceny zawartych transakcji, ale również dochody z tytułu dywidend i praw poboru. Z jednej branży w skład nowego indeksu będzie wchodziło nie więcej niż siedem spółek, zaś udział jednej spółki w kapitalizacji całego indeksu nie będzie mógł być wyższy niż 10 proc.

Przyjęty przez giełdę harmonogram zakłada, że do końca grudnia 2015 r. publikowane będą równolegle indeksy WIG 20 i WIG 30.

Rozszerzenie portfela głównego indeksu na GPW wymusza również zwiększenie liczby uczestników w indeksach średnich i małych spółek. Od marca 2014 r. GPW rozpocznie publikację indeksów WIG 50 (zastąpi obecny mWIG 40) i WIG 100 (zamiast sWIG 80).

Zmiany w głównych indeksach giełdowych wymusiły również modyfikacje w zakresie instrumentów pochodnych na indeksy giełdowe. Indeks WIG 30 będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych oraz opcji; docelowo zastąpi notowane obecnie kontrakty oraz opcje na WIG 20. Indeks WIG 50 będzie zaś instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych i docelowo zastąpi obecnie notowane kontrakty terminowe na indeks mWIG 40. Proces migracji obecnie notowanych indeksowych instrumentów pochodnych (kontraktów oraz opcji) na nowe rozpocznie się pod koniec 2014 r. Przez pewien okres równoległe notowane będą instrumenty pochodne na obecne i nowe indeksy: na indeks WIG 30 – do września 2015 r., a kontraktów na indeks WIG 50 – do czerwca 2015 r. W określonych przypadkach może to trwać krócej.

Szczegóły dotyczące nowych indeksów znaleźć można na stronie internetowej www.gpw.pl/wig30

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »