KNF ostrzega: udział złych kredytów jest w Polsce najwyższy od ośmiu lat. Ich zwiększający się udział może mieć tragiczny w skutkach wpływ na polską gospodarkę.
Spadek PKB, wzrost bezrobocia czy spadające obroty firm mają wpływ na możliwości spłaty zobowiązań - klientom coraz trudniej spłacać zaciągnięte pożyczki.
Już prawie 8 proc. kredytów zaciągniętych w polskich bankach jest zagrożonych. Jak prognozuje UniCredit w 2013 r. ich udział wzrośnie do 8,5 proc. - i to przy założeniu realizacji pozytywnego scenariusza dla polskiej gospodarki.
- „Wysoka stopa opóźnionych kredytów to obciążenie, które nie pozwala tutejszym bankom zwiększać akcji kredytowej i ciąży gospodarce. Bankowi nadzorcy muszą dać bankom bodziec, by te mogły pozbyć się nierokujących długów. Inaczej ten balast będzie ciążył bankom w nieskończoność i region wejdzie w okres straconej dekady” - czytamy w "Pulsie Biznesu"
Z danych KNF wynika, że Polacy najgorzej spłacają kredyty konsumpcyjne. W ubiegłym roku zagrożona była co szósta taka pożyczka. Nie lepiej ma się sytuacja spłaty kredytów nieruchomościowych przez firmy.
Najrzetelniejszymi za to dłużnikami są gospodarstwa domowe posiadające kredyty hipoteczne - tylko 2,7 proc. z nich jest niespłacana. Ekonomiści uważają, że niespłacane kredyty to największe zagrożenie dla gospodarki Polski . Są wśród nich tacy, którzy w sytuacji nie widzą aż tak wielkiego zagrożenia:
- Choć skala zagrożonych kredytów rośnie, to nie mamy jeszcze do czynienia z poziomami, które mogłyby zachwiać naszym systemem finansowym. Sektor bankowy jako całość jest stabilny - przekonuje z kolei Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.