A A A
drukuj

Asesor lub aplikant może zastąpić komornika?

Data publikacji: 2015.12.29 godz. 15:10

Opracowanie własne
OCENA
3.3/5

Jeżeli chodzi o uprawnienia asesora komorniczego, to sytuacja jest bardziej klarowna. Zgodnie z przepisami, asesor może samodzielnie wykonywać czynności egzekucyjne w sprawach dotyczących długów pieniężnych o wartości nieprzekraczającej stukrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (z poprzedniego roku). Do końca I kw. 2016 r. ten limit wynosi 330 833 zł (100 x 3308,33 zł). Warto podkreślić, że asesor nie powinien samodzielnie prowadzić egzekucji wymagającej zajęcia nieruchomości dłużnika. Na zlecenie komornika, asesor może wykonywać wszystkie inne czynności z wyjątkiem tych, które:

  • wymagają zastosowania środków przymusu (np. skorzystania z eskorty Policji) lub opróżnienia lokalu, pomieszczenia, gruntu, przedsiębiorstwa
  • są związane z sumą przekraczającą ustawowy limit (obecnie: 330 833 zł)
  • wymagają ustalenia kosztów egzekucji w sprawach o roszczenia niepieniężne
  • polegają na wydaniu decyzji i podpisywaniu dokumentów dotyczących depozytu

Zlecenie komornika, które otrzymał asesor, zawsze powinno mieć formę pisemną. Zgodnie z przepisami, taki dokument zawiera dokładny opis spraw i czynności zleconych asesorowi.

Asesor lub aplikant łamiący przepisy też może zostać surowo ukarany

Jak widać, uprawnienia aplikantów komorniczych oraz asesorów są dość ograniczone. To nie oznacza jednak, że wspomniane osoby zostały zwolnione z odpowiedzialności za swoje działania. Aplikant oraz asesor komorniczy musi liczyć się z tym, że prócz odpowiedzialności karnej (np. związanej z przywłaszczeniem rzeczy dłużnika), grożą mu także kary dyscyplinarne. Mniej dotkliwe sankcje dla zastępców komornika polegają na:

  • upomnieniu
  • naganie
  • zapłacie kary pieniężnej do dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego

Jeżeli asesor dopuścił się poważniejszych wykroczeń, to możliwe jest odsunięcie go od obowiązków (skreślenie z wykazu asesorów) przez kolejne 5 lat. W przypadku aplikantów, dotkliwa kara polega na tym, że dana osoba zostaje skreślona z listy aplikanckiej i przez następne 5 lat nie może ponownie rozpocząć aplikacji. Rażące naruszenie przepisów albo prawomocne skazanie za przestępstwo umyślne również skutkuje usunięciem winnego z grona aplikantów lub asesorów.

W ramach podsumowania warto podkreślić, że osoba zastępująca komornika podczas wykonywania zleconych czynności, ponosi taką samą odpowiedzialność jak komornik. Od stycznia 2016 roku, karanie nierzetelnych aplikantów oraz asesorów ma być łatwiejsze dzięki wprowadzeniu rzecznika dyscyplinarnego.

 

Sprawdź, jaką odpowiedzialność za swoje działania ponosi komornik >>  

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »