A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Czy Polak może leczyć się za granicą?

Data publikacji: 2018.11.14 godz. 13:15

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Nasi rodacy coraz częściej chcą leczyć się za granicą. Wyjaśniamy na jakich zasadach przebiega takie leczenie.

Fot: Kiedy można się leczyć za granicą?

Jakość publicznej służby zdrowia pozostaje jednym z największych problemów cywilizacyjnych Polski. Niestety wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach nie możemy spodziewać się dużej poprawy. Nakłady na opiekę medyczną wprawdzie rosną, ale jednocześnie przybywa starszych Polaków wymagających kosztownego leczenia. W związku z niskim standardem publicznej służby zdrowia w Polsce, wielu naszych rodaków zastanawia się nad tym, czy NFZ mógłby sfinansować terapię prowadzoną za granicą (w lepszych warunkach). Takie rozwiązanie jak najbardziej jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia stawia pewne ograniczenia. W ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoje prawa” informujemy o tym, jakie są szanse i utrudnienia związane z leczeniem za granicą (refundowanym przez NFZ).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Planowane i doraźne leczenie przebiega na innych zasadach
Na wstępie z pewnością warto wyjaśnić, że leczenie Polaka za granicą może zostać przeprowadzone na podstawie różnych procedur. Podstawowa różnica dotyczy tego, czy leczenie jest planowane. Z nieplanowanym leczeniem mamy do czynienia wtedy, gdy Polak podczas pobytu w innym kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), będzie wymagał pilnej pomocy medycznej (np. na wskutek skręcenia nogi lub zapalenia płuc). W opisywanej sytuacji, posiadacz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), może liczyć na takie same warunki leczenia w danym kraju UE/EFTA, jak tamtejszy pracownik regularnie opłacający składki zdrowotne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że posiadanie karty EKUZ nie zwalnia Polaka z ewentualnych odpłatności w ramach zagranicznej i publicznej służby zdrowia. Przykładowo nasz rodak mimo okazania karty EKUZ, będzie musiał zapłacić 10 euro/dzień (do 280 euro rocznie) za pobyt w niemieckim państwowym szpitalu. To sprawiedliwy system, bo podobną dzienną opłatę ponoszą również Niemcy.
Przeczytaj więcej o tym, jakie ograniczenia posiada karta EKUZ »

Zupełnie inną specyfikę ma planowane leczenie Polaka za granicą. Jak nietrudno się domyślić, Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził pewne ograniczenia w dostępie do leczenia planowanego. W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z prawdziwą medyczną migracją do krajów graniczących z Polską, które posiadają lepszy system opieki medycznej. Mowa o Niemczech, Słowacji oraz Czechach.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się jakie są możliwości leczenia »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »