A A A
drukuj

Kupujesz przez Internet? Zwróć uwagę na podatek …

Data publikacji: 2013.07.15 godz. 16:41

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Miliony Polaków dokonują zakupów za pośrednictwem e-sklepów oraz popularnych serwisów aukcyjnych. Wielu internautów w ten sposób nabywa przedmioty, których wartość opiewa na kilka tysięcy złotych (np. telewizory, sprzęt AGD, komputery, aparaty fotograficzne). Osoby kupujące cenne rzeczy rzadko zdają sobie sprawę z ewentualnych obowiązków podatkowych. Wynikają one z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obciążenia związane ze wspominanym podatkiem nie są wysokie. Znacznie większy problem to uciążliwe formalności.

Graniczna wartość nieopodatkowanych zakupów to 1000 złotych …

Przeciętny konsument w trakcie zakupów nie pamięta o podatkowych konsekwencjach zawarcia umowy cywilnej. Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) najczęściej bywa opłacany w przypadku transakcji, które opiewają przynajmniej na kilkanaście tysięcy złotych (np. sprzedaż samochodu). Takie ograniczenie zakresu opodatkowania nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Po przeanalizowaniu ustawy o PCC okazuje się, że tylko sprzedaż rzeczy o wartości mniejszej niż 1000 złotych jest zwolniona z omawianego podatku. Ten kwotowy limit opodatkowania został ustalony na początku ubiegłej dekady. W trakcie ostatnich trzynastu lat siła nabywcza kwoty 1000 złotych znacząco spadła. Mimo tego resort finansów na razie nie zamierza podwyższać sumy niepodlegającej opodatkowaniu PCC.    

Trzeba nadmienić, że fiskus przewidział możliwość zwolnienia z PCC również tych transakcji, których wartość przekracza ustawowy limit. Sprzedaż rzeczy kosztującej więcej niż 1000 zł nie będzie objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli sprzedawca:

  • jest przedsiębiorcą i rozlicza podatek VAT z tytułu zawartej umowy

lub

  • jako przedsiębiorca został objęty zwolnieniem z VAT-u (podmiotowym albo przedmiotowym)

Dzięki omawianemu rozwiązaniu jedna transakcja nie może być obciążona dwoma różnymi podatkami (tj. PCC i VAT).      

Fiskus rezerwuje sobie prawo do 2,00% wartości zakupów

Zasady ustalania PCC są uzależnione od rodzaju transakcji. W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2,00% wartości rynkowej. Wartość rynkowa może różnić się od ceny sprzedaży. Dlatego nabywca musi zadecydować, jaką kwota jest właściwą podstawą opodatkowania. Ta kwestia ma szczególne znaczenie dla osób kupujących używane i cenne przedmioty.

Osoba wpłacająca PCC musi złożyć deklarację podatkową

Aktualne przepisy zobowiązują nabywcę rzeczy ruchomych do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przed upływem 14 dni. Wspomniany termin nalicza się od daty zawarcia umowy. W przypadku transakcji internetowych jest to dzień, w którym zakończono licytację lub złożono zamówienie.

Osoba wpłacająca podatek powinna złożyć trzystronicową deklarację. Oznaczono ją za pomocą symbolu PCC-3. W miejsce wymienionego formularza nie można używać druku PCC-1,  ponieważ od pięciu lat jest on nieaktualny.

Dla oprogramowania obowiązuje inna stawka …

W ramach uzupełnienia warto zwrócić uwagę na pewną kwestię, która bywa zaskakująca dla wielu podatników. Mowa o wysokości PCC w przypadku transakcji polegającej na zakupie oprogramowania komputerowego. Z punktu widzenia obowiązujących przepisów podatkowych programy są traktowane jako prawa majątkowe, a nie rzeczy ruchome. Dlatego ich sprzedaż jest opodatkowana dwukrotnie niższą stawką PCC (1,00% zamiast 2,00%). 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »